V luči razprav o možni legalizaciji konoplje za osebno uporabo številni zdravstveni strokovnjaki izrazito nasprotujejo takšnim ukrepom. Opozarjajo na dolgoročne posledice, ki bi jih takšna odločitev lahko imela na javno zdravje, še posebej med mladimi. Po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) bi legalizacija lahko privedla do povečane uporabe konoplje.
Večja dostopnost, večja uporaba
Izkušnje iz držav, kjer so konopljo že legalizirali, kažejo, da večja dostopnost pripelje do večje uporabe, kar lahko vodi v zasvojenost. Približno eden izmed petih uporabnikov konoplje razvije motnje zaradi uporabe, pri čemer je tveganje še večje, če z uporabo začnejo mlajši ljudi. Zlasti med mladimi je zaznati trend naraščajoče uporabe, kar lahko vodi v resne zdravstvene težave, vključno s psihotičnimi motnjami, kot je shizofrenija.
Vpliv na zdravje ploda in mladostnikov
Konoplja lahko negativno vpliva na zdravje ploda, če jo matere uporabljajo med nosečnostjo, z opaženimi učinki kot so nizka porodna teža in kognitivne motnje pri otroku. Mladostniki, ki redno uporabljajo konopljo, pogosto trpijo za nižjimi kognitivnimi sposobnostmi, kar se odraža v slabših šolskih uspehih.
Celotno sporčilo za javnost je na voljo TUKAJ!
Tveganje za srčne bolezni in zastrupitve
Uporaba konoplje je povezana s petkrat večjim tveganjem za srčni infarkt v prvi uri po uporabi. Prav tako so v porastu zastrupitve s konopljo, ki se lahko končajo z resnimi zdravstvenimi posledicami, posebej med najbolj ranljivimi skupinami, kot so otroci in starejši.
Medicinska uporaba pod strogim nadzorom
Medtem ko je uporaba konoplje v medicinske namene dovoljena, strokovnjaki poudarjajo, da gre le za dopolnilno zdravljenje in ne za zdravilo, ki bi lahko spremenilo potek bolezni. Pričakovanja pacientov pogosto presegajo dejansko učinkovitost, pri čemer zdravniki redko predpišejo konopljo, če so na voljo učinkovitejše alternative.
Zaradi omenjenih tveganj in potencialnih posledic zdravstveni strokovnjaki pozivajo k previdnosti in nadaljnjemu premišljevanju pred kakršnokoli odločitvijo o legalizaciji ali deregulaciji konoplje za osebno uporabo. Vključitev znanstvenih dognanj in realnih izkušenj iz drugih držav je ključna za oblikovanje informirane javne politike na tem področju.
Strokovnjaki so absolutno proti!
Številni zdravstveni strokovnjaki, ki se vsakodnevno soočajo s posledicami (zlo)rabe konoplje, so odločno proti kakršni koli legalizaciji ali deregulaciji konoplje za osebno uporabo. Pred udeležbo volivcev na referendumu glede uporabe konoplje za osebno uporabo strokovnjaki opozarjajo, da takšna legalizacija konoplje prinaša pomembna tveganja za zdravje posameznikov in celotne družbe – od porasta uporabe konoplje zlasti med mladimi, povečanja tveganj za duševne motnje, zastrupitev s konopljo, do tveganj za poslabšanje prometne varnosti in nesreč na delovnem mestu.
Na novinarski konferenci so svoje stališče podale naslednje zdravstvene institucije:
- Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)
- Onkološki inštitut Ljubljana
- Klinični inštitut za medicino dela, prometa in športa UKC Ljubljana
- Center za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana
- Služba za otroško psihiatrijo, Pediatrična klinika UKC Ljubljana
- Združenje za otroško in mladostniško psihiatrijo
- Koordinacija Centrov za preprečevanje in zdravljenje odvisnih od prepovedanih drog