Tako pravi prof. dr. Leja Dolenc Grošelj, dr. med., specialistka nevrologije, klinična nevrofiziologinja in evropska strokovnjakinja za motnje spanja. “Očala z zaščito pred modro svetlobo je smiselno nositi le zvečer. Zjutraj pa nošenje takih očal ni priporočljivo, saj je pomembno, da očesi zjutraj zaznata modro svetlobo, ker se s tem zaustavi izločanje melatonina, in sproži proces nabiranja spalnega dolga, zaradi katerega zvečer postanemo zaspani,” razloži. In doda, da si lahko z nošenjem očal z zaščito pred modro svetlobo cel dan lahko porušimo cirkadiani ritem.
Spomnimo, spanje uravnavata dva procesa: cirkadiani ritem oziroma biološka ura in homostatski proces oziroma spalni pritisk, ki pomeni nabiranje spalnega dolga.
Za zdravljenje nekaterih motenj cirkadianega ritma, denimo pri osebah s kasnim uspavanjem, se zjutraj uporabljajo očala ki sevajo modro svetlobo, ker s tem zavrejo izločanje melatonina.
Prof. dr. Leja Dolenc Grošelj.
O škodljivem vplivu modre svetlobe na otroke lahko preberete v članku Mobilniki krivi tudi za ta nezaželeni pojav, ki že nekaj časa bega starše in stroko?.
Preberite tudi: