V ZDA vsako leto strela v povprečju ubije med 20 in 30 ljudi, poškoduje pa več 100. Pred dnevi je bilo v Nemčiji zaradi udara strele poškodovanih deset ljudi, na Češkem pa je strela udarila v drevo in poškodovala 18 ljudi.
“Ker so strele ena najbolj muhastih in nepredvidljivih lastnosti nevihte, posamezniku ali skupini nihče ne more zagotoviti popolne zaščite pred njimi. Vendar pa lahko s poznavanjem in upoštevanjem smernic za zaščito pred strelo močno zmanjšate tveganje za poškodbe ali smrt,” pišejo na spletni strani ameriške uprave za oceane in ozračje.
Kako se lahko zaščitite med nevihto
PGD Kamnica svetuje spremljanje vremenske napovedi. “Ne odpravljajte se v gore, kadar vremenska napoved nakazuje možnost neviht,” pravijo in dodajajo: “Prepoznajte znake bližajoče se nevihte: temni oblaki, grmenje v daljavi, naraščanje moči vetra in nenadni padec temperature.”
Nekaj napotkov:
- Takoj se premaknite v varno zavetje: veliko zgradbo ali zaprto vozilo s kovinsko streho in zaprtimi okni.
- Če od bliskanje do grmenja mine manj kot 30 sekund, poiščite zavetje. V varnem zavetju ostanite vsaj še 30 minut po zadnjem grmenju.
- Ne uporabljajte stacionarnih telefonov, na električno napeljavo priključenih računalnikov in druge opreme.
- Izogibajte se vodovodnim napeljavam, vključno z umivalniki, kadmi in pipami. Med nevihto se ne namakajte v banji in ne zadržujte pod prho.
- Držite se proč od oken in vrat ter se izogibajte verandam.
Če ste na prostem, se držite teh pravil:
- Ne uležite se na tla.
- Ne skrivajte se pod osamljenim drevesom. Če nimate druge možnosti, izberite najnižje drevo. “Sklonite se k tlom, tako da imate glavo navzdol, noge pa skupaj, nikakor pa ne lezite na tla, saj s tem povečate možnost za udar strele. Zadržujte se vsaj pet metrov stran od drugih oseb. Ušesa si pokrijte z rokami, da zmanjšate možnost okvare sluha. Od drevesnega debla bodite oddaljeni vsaj dva metra,” svetujejo pri PGD Kamnica.
- Zavetja ne iščite pod pečino ali skalnatim previsom.
- Izogibajte se ribnikom, jezerom in drugim virom vode.
- Uporaba dežnika med nevihto ali neurjem je lahko nevarna, saj privlači strelo.
- Izogibajte se predmetom, ki prevajajo elektriko (ograje iz bodeče žice, daljnovodi, mlini na veter itd.)
Vir: PGD Kamnica, National Oceanic and Atmospheric Administration
Nekaj pogostih mitov o strelah
- Strela ne udari vedno v najvišji predmet, temveč le v najvišji predmet na določenem območju.
- Strela lahko udari v kateri koli predmet, ne le v kovinski.
- Samo zato, ker ne dežuje, ne pomeni, da v vas ne more udariti strela.
- Gumijasti podplati čevljev niso izolatorji in vas ne bodo zaščitili.
Kako nuditi prvo pomoč
Pri poškodovanih zaradi udara strele najpogosteje poročajo o zastoju srca in prenehanju dihanja, zato takoj pričnite z oživljanjem. Pred tem seveda preverite, ali je varno pristopiti do poškodovanca. Človeka, ki ga je poškodovala strela, se lahko dotaknete.
- Če oseba ni pri zavesti, nima utripa in se zdi, da ne diha normalno, uporabite defibrilator, če je pri roki, ali pa začnite z oživljanjem. Pokliči reševalce.
- V primeru šoka žrtvino glavo položite nekoliko nižje od trupa in nog.
“Čeprav je poškodovanec videti le osupel ali omamljen, nima pa vidnih poškodb, je treba poiskati zdravniško pomoč. Nekatere okvare notranjih tkiv, na primer živčevja, žil ali srca, imajo lahko resne posledice, ki se pokažejo šele čez nekaj časa,” pa opozarjajo na Inštitutu za varovanje zdravje.