Vitamin B6 je esencialen vitamin, ki igra ključno vlogo v številnih telesnih procesih. Odrasli potrebujejo približno 1,4 miligrama na dan. Najdemo ga v različnih živilih, kot so perutnina, ribe, krompir in banane. V telesu sodeluje pri številnih biokemičnih reakcijah, na primer pri pretvorbi hrane v energijo in pri sintezi nevrotransmitorjev, ki so ključni za naše razpoloženje in spomin.
Z uravnoteženo prehrano, bogato z vitaminom B6, lahko prispevamo k dobremu splošnemu zdravju in preprečimo različne bolezni. Za nosečnice in doječe matere je ta vitamin še posebej pomemben, saj vpliva na zdrav razvoj otroka. Pomanjkanje vitamina B6 v razvitih državah je redko, lahko pa do njega pride pri ljudeh z nekaterimi zdravstvenimi težavami ali pri tistih, ki se ne prehranjujejo uravnoteženo.
“Vitamin B6 tudi podpira delovanje imunskega sistema, sodeluje pri tvorbi rdečih krvničk, zmanjšuje utrujenost, podpira kognitivni razvoj in sintezo hemoglobina,” pojasnjujejo pri nacionalnem portalu o hrani in prehrani, Prehrana.si, ki je namenjen obveščanju prebivalcev o koristih zdrave prehrane in zagotavljanju verodostojnih informacij o prehrani.
Kaj pa se zgodi, če zaužijemo preveč vitamina B6?
Čeprav je pomanjkanje vitamina B6 pogostejše kot njegov presežek, je pomembno vedeti, da lahko tudi prevelik vnos tega vitamina povzroči zdravstvene težave. Zgornja meja za dnevni vnos vitamina B6 pri odraslih je določena na 100 mg. Preseganje te meje, zlasti pri dolgotrajni uporabi prehranskih dopolnil, lahko privede do številnih zdravstvenih težav. Toksičnost vitamina B6 se najpogosteje kaže kot nevrološke težave, kot so odrevenelost, mravljinčenje in šibkost v okončinah. Težave lahko napredujejo v resnejšo nevropatijo, ki prizadene tako senzorične kot motorične živce. Posledice lahko vključujejo težave pri hoji, spremembe občutkov, mišično šibkost in celo težave pri usklajevanju gibov. Pomembno je poudariti, da so te poškodbe živcev lahko nepovratne. Poleg nevroloških težav lahko prevelik vnos vitamina B6 povzroči tudi povečano občutljivost na sončno svetlobo, prebavne težave in druge.
Resna nevarnost za živčevje
Študije primerov kažejo, da lahko prekomerno in dolgotrajno uživanje vitamina B6 v prehranskih dopolnilih povzroči resne nevrološke težave.
- Primer 1: 47-letni moški je po šestletnem rednem uživanju visokih odmerkov vitamina B6 razvil napredovalo senzorno nevropatijo, ki se je izražala v neprijetnih občutkih mravljinčenja in težavah z ravnotežjem.
- Primer 2: Podobne nevrološke poškodbe so bile ugotovljene pri bolniku, ki je redno užival energijske pijače z visoko vsebnostjo vitamina B6.
Obe primera sta podrobneje opisana na spletni strani Understanding B6 Toxicity, ki opozarja na potencialne nevarnosti prekomernega vnosa tega vitamina.
Kakšne so tvegane količine
Tveganje za toksičnost je večje pri osebah, ki jemljejo dodatke dalj časa, zlasti pri dozah nad 200 mg na dan. Zaskrbljujoče doze vključujejo vnose nad 500 mg dnevno, čeprav so tudi manjše doze ob dolgotrajnem uživanju lahko problematične. Tveganje za razvoj toksičnosti je večje pri osebah z obstoječimi zdravstvenimi težavami ali pri sočasni uporabi določenih zdravil. Zato je ključnega pomena, da se vitamin B6 uživa v priporočenih količinah in pod nadzorom zdravnika.
Zakaj je prevelik vnos vitamina B6 manj verjeten iz hrane?
Telo je zelo dobro opremljeno za uravnavanje vnosa vitamina B6 iz običajne prehrane, ki vključuje živila, kot so perutnina, ribe in različna zelenjava. Preseganje zgornje meje je zato veliko bolj verjetno pri uporabi prehranskih dopolnil, kjer je odmerek vitamina B6 pogosto precej višji. Preden začnete uživati kakršne koli vitamine ali minerale v obliki prehranskih dopolnil, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Čeprav je vitamin B6 pomemben za številne telesne funkcije, je prevelik vnos lahko škodljiv. Zato je priporočljivo, da se pred začetkom jemanja dodatkov vitamina B6 posvetujete z zdravnikom, še posebej, če jemljete druga zdravila ali imate zdravstvene težave. Simptomi prevelikega odmerjanja vključujejo ščemenje, otrplost in poškodbe živcev. V primeru pojava teh simptomov je nujno prenehati z jemanjem dodatkov in se posvetovati z zdravnikom.
Viri:
- Prehrana.si. (2024). Vitamin B6. Pridobljeno iz: https://www.prehrana.si/sestavine-zivil/vitamini/vitamin-b6 Zadnji dostop: julij 2024.
- Office of Dietary Supplements, National Institutes of Health. (2019). Vitamin B6 Fact Sheet for Health Professionals. Pridobljeno iz: https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6-HealthProfessional/ Zadnji dostop: julij 2024.
- Harvard T.H. Chan School of Public Health. Vitamin B6. Pridobljeno iz: https://nutritionsource.hsph.harvard.edu/vitamin-b6/ Zadnji dostop: julij 2024.