Negativne posledice glivičnega vnetja nožnice in kako jih preprečiti?

posvet zdravnica ambulanta ženska pacientka

Uspešnost zdravljenja glivičnih vnetij nožnice, ki so pogosta težava žensk, je odvisna od več dejavnikov. Pomembno je tudi, ali se je glivično vnetje pojavilo prvič ali se ponavlja. Prim. Lucija Vrabič Dežman, specialistka ginekologije in porodništva, pojasnjuje, kako je ponavljanje okužb možno zmanjšati.

Uspešnost zdravljenja glivičnih vnetij nožnice je odvisna od več dejavnikov. Pomemben podatek je, če se je glivično vnetje pojavilo prvič – takrat govorimo o nezapletenem vnetju. Pojavi se npr. po uporabi nekega antibiotika. V tem primeru bomo zelo uspešni že po enkratnem zdravljenju glivičnega vnetja.  

Ali lahko nezdravljena glivična okužba vodi do kasnejših resnejših zdravstvenih zapletov?

Običajno ne, vendar so ženske zaradi ponavljajočih se glivičnih vnetjih nožnice pogosto zaskrbljene. Zaradi spremljajočih težav se jim močno poslabša kakovost življenja, vključno s kakovostjo spolnega življenja.

Več informacij o glivičnih vnetjih nožnice boste našli v intervjuju s prim. Lucijo Vrabič Dežman: Najpogostejša ženska težava, ki polni ginekološke ambulante.

prim. Lucija Vrabič Dežman

Ali glivično vnetje nožnice v času nosečnosti vpliva na potek nosečnosti?

Nosečnost je stanje, ki zaradi obilice spolnih hormonov in sprememb v imunskem sistemu spremeni razmere v nožnici tako, da se glivice hitro prekomerno razrastejo in povzročajo težave. Zato so glivične okužbe pri nosečnicah pogoste. Preventivno se temu nikakor ne moremo izogniti.

Za nosečnice s temi težavami je priporočljiv pregled in posvet pri ginekologu, vendar smo pri zdravljenju omejeni. Določenih antimikotikov namreč ni varno uporabljati med nosečnostjo zaradi možnih škodljivih učinkov na plod. Samozdravljenje je vsekakor manj priporočljivo.

Vaginalno glivično vnetje ne ogroža razvoja ploda. Do okužbe pa lahko pride med porodom. Zato je glivične vaginalne okužbe pred porodom treba zdraviti.

Ali vaginalna glivična okužba vpliva na zaščito oziroma učinkovitost kontracepcijskih sredstev (npr. vaginalnega obročka)?

Raziskave so pokazale, da sočasno vaginalno zdravljenje glivičnega vnetja nožnice ne vpliva na zanesljivost kontracepcije z vaginalnim obročkom. 

Ali imajo na glivična vnetja vpliv tudi osebna higiena in oblačila?

Neprimerna, preveč agresivna higiena intimnih predelov in neprimerna garderoba, kot so sintetično perilo ali tesna oblačila, lahko pripomorejo k razvoju vaginalne glivične okužbe.

Pri intimnih milih je nujno izbrati čim manj agresivna, neparfumirana in čim bolj nevtralna. Raba mora biti omejena na zunanje spolovilo. Odsvetovano pa je vsakršno izpiranje nožnice.

Depilacija intimnih delov ni povezana z večjo pojavnostjo glivičnega vnetja, povzroča pa vnetje in lokalne reakcije na mestu depilacije ter omogoča boljši prenos virusov, ki se prenašajo s tesnim stikom med spolnimi partnerji.

Kako naj se ženske negujejo med glivičnim vnetjem nožnice?

Odsvetovano je kakršnokoli izpiranje nožnice, prav tako tudi ni priporočljivo agresivno umivanje spolovila. Za pomiritev srbečice in skeleče bolečine se priporočajo nega prizadetega zunanjega spolovila s prečiščenim mandljevim ali olivnim oljem, mazanje s kremo, ki deluje proti glivicam, in raba vaginalnih tablet. Odsvetuje se raba mil in vseh dražečih snovi.

Preberite več o načinih zdravljena v članku: Ali lahko glivično vnetje nožnice zdravimo sami?

Kako športne aktivnosti in kopanje vplivajo na glivična vnetja nožnice?

Nekatere športne aktivnosti povzročajo obilnejše znojenje genitalnega predela. Ob umetnih in slabo propustnih materialih nekaterih športnih oblačil, ob drgnjenju ali pritiskih na ta predel se možnosti vaginalnega glivičnega vnetja lahko povečajo. Zato je treba biti na to pozoren.

Kopanje v bazenih ali obisk savne sta ob aktivnem glivičnem vnetju odsvetovana, saj lahko poslabšata simptome, možen je tudi prenos na okolico (predmeti, oprema). Mokre kopalke stanje samo še poslabšajo, zato ima s tega vidika nudizem prednost. V nasprotnem primeru je priporočljivo kopalke redno preoblačiti.

Kako učinkoviti so pri zdravljenju probiotiki?

Podatki opravljenih predkliničnih in kliničnih raziskav kažejo, da so probiotični pripravki z določenimi sevi laktobacilov učinkoviti pri zdravljenju in preprečevanju glivičnih vaginalnih vnetij. Učinkovitost so dokazali ob sočasnem zdravljenju z antimikotioki, kjer se je učinek  antimikotikov kar trikrat povečal. Uspešni so tudi pri preprečevanju vnetij.

Preberite več uporabnih nasvetov o vnetjih …

Zahvaljujemo se prim. Luciji Vrabič Dežman za odgovore glede glivičnih vnetij nožnice.

Avtor
Piše

Uredništvo

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,573
11.11.2024 ob 09:52
263
23.09.2024 ob 12:59
1,613
18.09.2024 ob 18:07
850
06.11.2024 ob 18:36
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close