Menopavza s sabo prinaša dolgoročne posledice za zdravje, kot so srčno-žilne bolezni in osteoporoza. Mnogo žensk, ki so v menopavzi, pa poroča tudi o bolj pogostih vnetij sečil, ki so lahko zelo nevarna, če ostanejo neprepoznana in nezdravljena.
Dr. Lauren Streicher, ki vodi podkast o menopavzi, “Dr. Streicher’s Inside Information: The Menopause Podcast”, pravi, da so ponavljajoče se okužbe sečil v postmenopavzi eno najlažje rešljivih stanj, a se niti ženske niti zdravniki mnogokrat ne zavedajo, da je ta težava povezana z menopavzo. “Te ženske dobivajo nepotrebne in mnogokrat celo napačne antibiotike. Hodijo na nepotrebne posege. So nesrečne in znajdejo se v težavah, ko dobijo sepso in ljudje umirajo – pri tej trditvi ne pretiravam,” je dejala za Today.
Do okužb sečil pride, ko bakterije vstopijo v sečnico in potujejo do mehurja. Ženske so bolj nagnjene k temu kot moški, ker je njihova sečnica krajša in bližje anusu. Med menopavzo pa pride do sprememb, zaradi katerih se verjetnost za okužbo še poveča. Dr. Adi Katz, direktor ginekologije v bolnišnici Lenox Hill, je za prej omenjeni medij razložil, da se v vagini poruši ravnovesje, ki so ga prej ohranjali hormoni. “Izgubi se zaščita laktobacilov in estrogena,” je še povedal.
Ta sprememba omogoča razcvet slabih bakterij. “Kar se zgodi, je, da se E. coli (iz anusa) sedaj brez težav prebije po sečnici in se nastani v mehurju,” pojasnjuje Streicher. “In to se lahko zgodi znova in znova in znova.”
Kaj so simptomi vnetja sečil?
Poleg bolečin v predelu hrbta med najpogostejše simptome spadajo:
- pogosta nuja po uriniranju
- pekoč občutek pri uriniranju
- bolečina ali pritisk v predelu trebuha ali medenice
- kri v urinu
- nenormalen urin, ki lahko zaudarja ali je videti motne barve
- rektalna bolečina (pri moških)
Če se je vnetje razširilo do ledvic, bolniki občutijo tudi slabost, bruhajo in imajo vročino.
V primeru simptomov ne odlašajte z obiskom zdravnika.
Tinkara Srnovršnik, dr. med., spec. gin. in porod., iz Zdravstvenega doma Ljubljana, razlaga, da o ponavljajočih se vnetjih sečil govorimo, če se v enem letu pojavijo vsaj trikrat oziroma najmanj dvakrat v 6 mesecih. “Pri ženskah v rodni dobi, zlasti mlajših, so spolni odnosi dejavnik tveganja, ki je najpogosteje povezan s ponavljajočimi se vnetji sečil,” pravi naša sogovornica. Več o tej temi najdete TUKAJ.
Ženske v menopavzi pa imajo še eno težavo, saj zaradi simptomov menopavze znakov okužbe sečil ne prepoznajo. “Ko pogledate simptome okužbe sečil – nuja po uriniranju, pekoč občutek … To so lahko tudi simptomi genitourinarnega sindroma menopavze,” še pravi Streicher.
Genitourinarni sindrom menopavze (GSM) je stanje, ki se pojavi, ker imajo ženske po menopavzi manj estrogena, kar prispeva k atrofiji nožnice, piše Today.
Med simptomi GSM so:
- Suha nožnica
- Bolečina med seksom
- Težave pri sedenju
- Pogosta želja po uriniranju
“Zdravljenje je v teh dveh primerih drugačno. Če imate okužbo sečil, potrebujete antibiotike,” pravi Streicher.
Okužbe sečil so boleče in neprijetne in lahko povzročijo resno bolezen. Pogostost pojavljanja lahko zmanjšamo na različne načine, piše Today, ki pri tem omenja vaginalni estrogen (krema, vložek, tableta ali obroček), ki lahko prispeva k “obnovi vaginalnega mikrobioma za zmanjšanje tveganja UTI”. To je pokazala študija iz leta 2020 v “Reviews in Urology”. Streicher omenja tudi terapijo s hormonom dehidroepiandrosteron (DHEA). “Če si v nožnico vstavite svečko DHEA, bodo vaše lastne vaginalne celice začele proizvajati estrogen in testosteron,” pravi Streicher.
Ženske prepogosto mislijo, da so okužbe mehurja del ženskega življenja, in si ne poiščejo pomoči. Streicher upa, da se bo to spremenilo. “Vsakdo, ki je imel resno vnetje mehurja, ve, da so simptomi grozljivi, vendar na to ne gledajo kot na nekaj, kar bi lahko bilo življenjsko ogrožajoče,” pravi zdravnica, ki upa, da bo to svarilo doseglo čim več starejših žensk.
Če se borite s ponavljajočimi se okužbami sečil, se o možnostih zdravljenja posvetujte s svojim zdravnikom.