Če je termometer pri merjenju temperature vašega otroka pokazal od 37 do 38 stopinj Celzija, temperature ne znižujete, ker se s tako temperaturo organizem bori proti okužbi, je jasna Elena Gombač Šuc, dr. med., specialistka pediatrinja iz Zdravstvenega varstva predšolskih otrok, Enote Vič-Rudnik Zdravstvenega doma Ljubljana (ZDL). Kadar temperatura pri otroku zraste nad 38,5 stopinje Celzija pa jo je treba zniževati, dodaja.
“Vsak prehlad ima svoj potek. Simptomi prehlada postopoma izzvenijo v 10-14 ih dneh. Pri večjih otrocih pa že v sedmih dneh,” pojasnjuje sogovornica. Kašelj pravi, lahko vztraja še tri do štiri tedne, včasih tudi dlje. “Potrebno je pa seveda podporno zdravljenje v smislu ustrezne hidracije, uživanje toplih tekočin, toaleta nosu in zniževanje vročine,” našteva ukrepe.
Kaj pa odrasli?
“Vročine ni potrebno vedno zniževati, še zlasti, če je nižja od 38,5 stopinje Celzija in če simptomi, ki jo spremljajo, niso preveč moteči za bolnika,” prakso za odrasle povzema Jarmila Trček Breznikar, dr. med., specialistka družinske medicine, Enote Šentvid ZDL.
Če pa preseže 40 stopinj Celzija, je zniževanje nujno, poudari. Izjema so nosečnice in kronični bolniki. Pri teh, dodaja, je treba zniževati tudi zmerno povišano telesno temperaturo.
Namesto tablete kar zelišče?
Ste denimo vedeli, da so cimet, česen, čebula in drugi topli stimulirajoči diaforetiki (spodbujajo čezmerno potenje, op. a.), močan čaj iz kamilice pomaga proti bolečinam in pomirja. Bezgovi cvetovi sproščajo, kurkuma s poprom pa deluje protivnetno.
Kako si lahko z zbijanjem temperatura pomagate z zelišči, si lahko preberete v tem članku.
Imate vprašanje za dr. Tino Mele, dr. vet. med., svetovalko za zdravilna zelišča? Vprašajte jo na forumu Vrtičkarstvo, zelišča in urejanje okolice.