Kako skrbeti za diabetično stopalo?

U. L., 15. marec 2022
Zdravje

Preprečevanje težav s stopali je za sladkorne bolnike ključnega pomena. Ohranjanje zdravih in čistih stopal je bistvenega pomena za zdravje in preventivo.

Težave s stopali so pri sladkorni bolezni zelo pogoste, saj se pojavijo zaradi omejenega pretoka krvi ter neopaženih ureznin ter okužb, ki se razvijejo zaradi otrplosti na omenjenem območju. Diabetična stopala niso zgolj nadležna, pač pa so ob neprimernem zdravljenju za človeka lahko celo usodna.

Diabetično stopalo – Kaj je to?

Zaloker.si na svoji spletni strani temeljito opiše, kaj sploh je diabetično stopalo. Gre za razširjen kronični zaplet diabetesa, ki ga spremlja prizadetost živčevja v nogah, slaba prekrvljenost telesnih tkiv ter okužba, ki hitro lahko vodi v razkroj vitalnih tkiv ter nosilnih stopalnih struktur. K nastanku razjed drastično prispevajo neustrezna higiena in skrb za poškodbe, nezdrav življenjski slog ter morebitne pridružene bolezni. Diabetično stopalo ob neprimernem ukrepanju lahko vodi do amputacije in celo smrti. Kako torej poskrbeti, da se kaj takega ne pripeti?

Kako si lahko pomagam?

Korakov za samopomoč je več, pa vendar se še vseeno priporoča, da se ob kakršnem koli znaku diabetičnega stopala oglasite v zdravniški ambulanti ter upoštevate navodila vašega zdravnika. Ohranjanje zdravih stopal je ključnega pomena za optimalno zdravje sladkornih bolnikov, kar pomeni, da mora biti oseba pozorna na higieno stopal. MedicalNewsToday navaja nekaj osnovnih in povsem enostavnih opravil, ki vam bodo vzele zelo malo časa pa vendar bodo kljub temu poskrbele za vaše zdravje.

Vsak dan preverjajte stopala. Morda se ta korak zdi povsem samoumevem, a marsikomu pogosto uide iz glave. Vsak dan preverjajte svoja stopala, bodite pozorni na najmanjše spremembe in poškodbe ter ukrepajte hitro in primerno. Priporočljivi so tudi redni pregledi pri zdravniku, saj so le-ti ključni za preprečevanje okužb, amputacij in deformacij.

Poskrbite za primerno obutev. Vedno zaščitite vaša stopala s primernimi čevlji in nogavicami. Osebni zdravnik vam bo morda celo priporočil nakup posebnih čevljev za preprečevanje deformacij. Poskrbite, da nogavice, ki jih nosite niso preveč tesne, saj s tem ovirajo pretok krvi.

Spodbujajte pretok krvi v stopalih. Ko sedite, poskrbite, da imate stopala dvignjena, vsake toliko pa pomigajte s prsti, vstanite in se sprehodite. Ti ukrepi pomagajo vzdrževati zdrav pretok krvi v predelu stopal.

Striženje nohtov ter skrb za stopala. Nohte na nogah strižite naravnost in poskrbite, da so le-ti kratki. Zaobljeni nohti lahko začnejo rasti navznoter, kar spodbudi nastanek okužbe. S kurjimi očesi ravnajte previdno, ne odstranjujte jih sami, saj boste s tem samo povečali tveganje za nastanek okužbe.

Zaščitite noge pred ekstremnimi temperaturami. Izpostavljenost pretirani vročini ali mrazu lahko poškoduje stopala ljudi z diabetesom, kar ponovno vodi v okužbe in vnetja.

Redno nadziranje krvnega sladkorja. Nenadzorovan krvni sladkor v veliki meri poveča tveganje za zaplete pri sladkorni bolezni.

Kajenje. Izogibajte se kajenju, saj negativno vpliva na pretok krvi, kar poslabša težave s stopali pri sladkornih bolnikih.

Sladkorna bolezen oziroma diabetes lahko povzroči resne težave s stopali, ki lahko privedejo do izgube stopala ter ostalih okončin, deformacije in okužbe. Da bi se temu izognili, zdravniki priporočajo strog nadzor krvnega sladkorja z upoštevanjem priporočenih načrtov zdravljenja sladkorne bolezni, primerno samooskrbo ter redne preglede v zdravniški ambulanti.

Foto: Profimedia

Avtor
Piše

U. L.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,206
22.11.2024 ob 11:40
3,292
17.09.2024 ob 07:01
24,565
22.11.2024 ob 07:16
13,327
22.11.2024 ob 12:05
143,909
22.11.2024 ob 09:42
Preberi več

Več novic

New Report

Close