Kako se pripraviti na telesno aktivnost v mrzlem vremenu?

N. K., 16. december 2024
Življenjski slogGibanje
Par teče v mrzlih razmerah
Foto: Profimedia

Ne glede na letni čas je pomembno, da smo zmerno telesno aktivni vsaj 150 minut na teden.

Tako poudarja urgentna zdravnica dr. Leana Wen, tudi profesorica na Univerzi George Washington, ki je za CNN povedala, da imajo po podatkih nedavne študije, ljudje, ki so telesno aktivni v skladu s priporočili, v primerjavi s telesno neaktivnimi 31 odstotkov manjše tveganje za umrljivost, 27 odstotkov manjše tveganje za bolezni srca in ožilja in 12 odstotkov manjše tveganje za razvoj raka. Tudi tisti, ki so dosegli le polovico tega cilja (75 minut aktivnosti na teden), so imeli precejšnje koristi za zdravje, saj so imeli 23 odstotkov manjše tveganje za prezgodnjo smrt, 17 odstotkov manjše tveganje za razvoj bolezni srca in ožilja ter 7 odstotkov manjše tveganje za razvoj raka.

“Če je le mogoče, se vsak dan malo razgibajte, tudi če gre le za 10 do 15 minut hitre hoje. Ob koncu tedna, ko imate več časa, pa opravite daljšo vadbo, ki ima svoje prednosti. Vendar je pomembno, da se gibljete vsak dan.”

Dr. Leana Wen

Pred vadbo v mrzlem vremenu razmislite o teh petih stvareh

Po besedah dr. Wenove je pred vadbo v mrzlem vremenu treba razmisliti o petih stvareh.

Najprej je pomembno, da se poznate. Ali ste vajeni aktivnosti v hladnih razmerah ali se tega na novo lotevate? Kdor na novo začenja z aktivnostmi v mrzlem vremenu, naj postopoma povečuje čas, ki ga preživi zunaj, ter ostane relativno blizu doma ali avtomobila, če postane neprijetno.

Drugič: spremljajte vreme. Vnaprej preverite napoved in upoštevajte dejavnike, kot je denimo mrzel veter, zaradi katerega je lahko temperatura veliko nižja, kot kaže termometer. Aktivnost na prostem skušajte izvajati v najtoplejšem delu dneva.

Tretjič: poznajte tveganja. Dve posebni zdravstveni tveganji, povezani z mrazom, sta podhladitev in ozebline. Podhladitev je nevarna in lahko privede celo do smrti. Ozebline so poškodbe določenega dela telesa, ki nastanejo zaradi izpostavljenosti nizkim temperaturam. Tveganje za podhladitev lahko zmanjšate tako, da nosite vremenu primerna oblačila. To vključuje nošenje več plasti, ki jih lahko po potrebi slečemo ali oblečemo, in izbiro materialov, kot so tehnične tkanine, ki odvajajo znoj od telesa. Tveganje za ozebline pa lahko zmanjšate tako, da pokrijete najbolj občutljive dele telesa, kot so ušesa (denimo s trakom ali kapo) in roke (z rokavicami) in poskrbite za dovolj toplo in po potrebi nepremočljivo obutev.

Četrtič: poskrbite za zadostno hidracijo. Ljudje potrebo po hidraciji pogosto povezujejo z vadbo v vročem vremenu. Vendar je pomembno, da se hidriramo tudi pri vadbi v hladnem vremenu, zlasti zato, ker lahko mraz celo zmanjša občutek žeje, tako da vam telo ne daje povratnih informacij, da potrebujete vodo. Vedno je dobro, da se hidrirate že pred vadbo, in če boste zunaj več kot eno uro, imejte s seboj steklenico vode ali pijače z elektroliti.

Petič: obvestite nekoga o svoji aktivnosti ali še bolje, izvajajte jo v družbi. Eden od značilnih simptomov podhladitve je zmedenost. Ljudje postanejo dezorientirani in morda ne vedo, da se morajo odpraviti na toplo. Če se odpravljate sami, poskrbite, da bo nekdo vedel, kje ste, in da bo poklical pomoč, če se v pričakovanem času ne vrnete.

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
14.12.2024 ob 01:24
399
19.11.2024 ob 15:13
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close