“Pri hrani oziroma živilih, ki jih kupimo v trgovini, je potrebno vzdrževati visoko stopnjo higiene,” opozarjajo na ministrstvu.
Potrošnikom svetujejo, da se po prihodu iz trgovine ravnajo skladno z naslednjimi navodili:
1. Ko vstopimo skozi vhodna vrata stanovanja, vrečko, ki jo prinesemo iz trgovine, odložimo v predsobi.
2. V kopalnici si skrbno umijemo roke ter si jih razkužimo.
3. Vrnemo se v predsobo po vrečko, jo nesemo v dnevni prostor ter iz nje zložimo hrano oziroma živila.
4. Vrečko odnesemo nazaj v predsobo.
5. Ponovno si umijemo ter razkužimo roke.
Podali so tudi splošna priporočila glede obiska trgovin za zmanjšanje možnosti stikov in posledično preprečevanje okužbe s koronavirusom.
1. V trgovino gremo, ko je res nujno.
2. Nakup naj opravi en član družine.
3. V trgovini se dotikamo samo tistih živil, ki jih nameravamo kupiti.
Na ministrstvu predlagajo, da državljani uporabijo tudi druge kanale nakupa, kot je na primer spletna prodaja. Preučijo naj tudi možnost, da nakup namesto nas opravi nekdo drug in dostavi nakupljeno.
“Ponovno poudarjamo, da zalog v prehrani ne primanjkuje, so pa lahko najbolj ranljive skupine – to so starejši prebivalci – kljub temu v težavah, zato jim skušajmo pomagati in namesto njih opravimo nakup na varen način. Bodimo solidarni!,” so še dodali na ministrstvu.
Preventivni ukrepi za preprečevanje okužbe (vir: NIJZ)
Pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe:
1. Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.
2. Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
3. V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
4. Upoštevamo pravila higiene kašlja.
5. Redno si umivamo roke z milom in vodo.
6. V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost etanola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 %. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.
7. Splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
8. V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.
Še bolj podrobna navodila za ravnanje z živili je zapisala mag. Iva Verbnik, univ. dipl. ing. živ. teh. Preberete jih lahko tukaj.