“Cilj nekoga, ki ni nič aktiven, ne sme biti »shujšal bom za deset kilogramov«, ampak postal bom aktiven. Shujšati za deset kilogramov je precej oddaljen cilj in težko je ohranjati motivacijo za nekaj, kar se bo uresničilo čez pol leta. Da se začnejo kazati učinki telesne aktivnosti traja približno tri mesece. Lažje bomo vztrajali pri nečem, kjer bomo imeli občutek, da takoj dobimo »nagrado«. Zato naj bo, ko se odločimo postati telesno aktivni, prvi cilj, da spremenimo svoje navade, da aktivnost postane del našega vsakdana,” svetuje doktorska študentka na Fakulteti za šport Lucija Vinkšel.
Poudarja, da je zelo pomembno, da posameznik s telesno aktivnostjo začne postopoma: za začetek je dovolj že deset minut blage aktivnosti nekajkrat na teden. Šele ko nam to postane navada, naj se postopoma krepi tako intenzivnost kot tudi čas trajanja.
Nekaj nasvetov, ki lahko pomagajo vztrajati pri telesni aktivnosti:
- Športne pripomočke postavimo na vidno mesto: blazino za vadbo, športne copate, vadbeno elastiko, uteži … imejte v dnevni sobi in ne v omari. Vsakič, ko jih boste videli, boste možganom sporočali namero in se boste lažje dejansko spravili k aktivnosti.
- Izberite si aktivnost, ki vas res veseli. Obstaja toliko različnih oblik telesne aktivnosti – ples, plavanje, tenis, pohodništvo, kolesarjenje … Vsakdo naj si izbere tako, v kateri bo užival in zato lažje vztrajal.
- Telesno aktivnost izvajajte v družbi – s partnerjem, prijateljem ali sorodnikom. To bo naredilo vadbo bolj zabavno.
- Načrtujete, kdaj boste aktivni. V svojem urniku si rezervirajte čas, ki bo namenjen le temu.
- Merite svoj napredek. Izmerite začetno stanje, na primer, čas, ki ga potrebujete za prehojenih pet kilometrov. Nato vsak mesec ponovite meritve. Ko boste videli napredek, vam bo dal dodatni zagon za nadaljevanje in postavljanje novih ciljev.