“Že v srednji šoli ni imel prijateljev, danes pravi da se ne počuti dobro v družbi dveh ali več ljudi. Ne mara osebnega stika z človekom in je ves čas doma, razen ko je v službi. Ko sva se nazadnje pogovarjala in sem mu omenila igrače, se je razjokal in pravi da ga le-te spravijo v žalost in jok. Tudi svoji slik ne želi gledati. Poskušam govoriti z njim pa ne znam. Ali mi lahko vi kaj svetujete. Noče pa k psihoterapijam in tudi tablet ne želi. Ali mu lahko jaz kako pomagam, če ni že prepozno in kako?” se sprašuje.
Varen prostor, kjer se bo izrazil brez strahu pred obsojanjem in posledicami
Psihoanalitični psihoterapevt mag. Miha Štrukelj ji odgovarja, da je v takem primeru nedvomno priporočljiva psihoterapija, saj bi s pomočjo psihoterapevta lažje predelal stiske, seveda pa se ga v to ne da prisiliti. Svetuje, da naj sinu ponudi varen prostor, kjer se bo lahko izrazil brez strahu pred obsojanjem ali posledicami. “Empatično poslušanje je ključnega pomena za začetek zdravljenja. Hkrati je pomembno spoštovati njegove želje, vključno z njegovim odporom do terapije ali zdravil, saj prisiljevanje ali prekomerno nagovarjanje lahko človeka še bolj odtuji,” opozori.
Pomembno je tudi, da kot starš razmislite o tem, kako vaše lastno vedenje in čustveno stanje vplivata na vašega sina. Včasih je potrebno začeti z lastnim raziskovanjem in zdravljenjem, da lahko potem pomagate svojemu otroku.
Potrpljenje in vztrajanje pri podpori
Mag. Štrukelj še pravi, da je pomembno, da se kot starš izobrazi o duševnih boleznih in travmi, saj to lahko pomaga razumeti, kaj doživlja sin, in s tem tudi, kako mu najbolje pomagati. “Lahko ga nežno spodbujate k socialnim interakcijam ali hobijem, vendar ob tem pazite, da ne postane preveč obremenjujoče. Morda bi bil odprt za druge oblike podpore, kot so skupinska terapija, delavnice za samopomoč ali spletne svetovalne storitve,” še svetuje.
Pot do okrevanja je pogosto dolga in zahtevna, zato je pomembno, da ohranjate potrpljenje in vztrajate pri podpori. Včasih je najboljše, kar lahko storite, da ste tam za svojega sina, ga podpirate in mu ponudite ljubezen in razumevanje, medtem, ko se sam sooča s svojimi težavami.
Mag. Miha Štrukelj, psihoanalitični psihoterapevt
Ste v psihični stiski? Vas muči odvisnost, depresija ali anksiozna motnja? Na forumu Psihoterapija najdete pomoč in svetovanje ob življenjskih dilemah.