Kako iz neaktivnosti preiti v bolj aktiven življenjski slog

Ženske prijateljice v fitnesu
Foto: Profimedia

Tako kot se na eni strani najdejo zagrizeni športniki, so na drugi strani takšni, ki se gibanja izogibajo. Če ste med njimi ali poznate koga, berite dalje.

Redna telesna aktivnost prinaša številne koristi, kot so boljša kondicija, več energije, manj stresa ter zmanjšanje bolečin v hrbtu in sklepih. Hkrati se izboljša telesna drža in poveča samozavest.

Morda so prosti dnevi priložnost, da spremenite negativni odnos do gibanja in najdete minimalno motivacijo, ki vas bo spravila iz kavča.

“Začetek telesne aktivnosti izboljša zdravje, počutje in zmanjša stres. Redna vadba povečuje energijo, izboljšuje spanec ter zmanjšuje tveganje za bolezni srca, sladkorno bolezen in depresijo. Gibanje sprošča hormone sreče, ki izboljšajo razpoloženje, hkrati pa krepi srce, kosti in mišice. Aktivni ljudje so bolj produktivni, manj utrujeni in bolj samozavestni, saj doseganje vadbenih ciljev prinaša občutek zadovoljstva,”

spodbuja Patricija Bezenšek, mamica in kvalificirana AFP osebna trenerka

Da to niso samo besede, ki lahko motivirajo, se je prepričala po porodu, ko se ji je telo spremenilo in je poiskala pomoč pri trenerju fitnesa. Ni ji pomagal samo preoblikovati telesa v najboljšo možno silhueto. Prav navdušil jo je nad fitnesom, tako da je to postal njen drugi dom. Danes kot kvalificirana AFP osebna trenerka pomaga drugim, ki iščejo pot iz nezadovoljstva in jim pomaga do osebnega zadovoljstva tudi s športno aktivnostjo.

Kaj osebna trenerka priporoča tistim, ki ne marajo fitnesa

“Za začetek ni treba veliko. Dnevni sprehod v naravi ali po soseski, uporaba stopnic namesto dvigala ali preproste vaje, kot so počepi, sklece in raztezanje, so lahko prvi koraki. Tudi gibanje med delovnimi odmori pripomore k boljšemu počutju.

Pomembno je, da vadbo stopnjujemo postopoma: začnemo zmerno hojo, ki jo lahko sčasoma spremenimo v hitrejšo hojo ali tek. Dodajanje vaj za moč z lastno težo ali uporabo elastičnih trakov pomaga krepiti mišice. Raznolike aktivnosti, kot so plavanje, joga ali ples, pa poskrbijo za pestro vadbeno rutino.

Za podporo pri začetku ali nadgradnji vadbenega režima se lahko obrnete na strokovnjake, ki vam lahko pomagajo s prilagojenimi programi vadbe in dodatno motivacijo. Koristne so tudi spletne vadbene platforme, aplikacije ter skupinske vadbe, ki omogočajo vadbo na različnih ravneh pripravljenosti.”

“Sama delam tako, da najprej določim prehranski načrt, prilagojen na podlagi izračuna bazalne presnove (BMR) in skupne dnevne porabe energije (TDEE). Vadbeni program oblikujem glede na posameznikove cilje, zmožnosti in želje, pri čemer vključujem vaje za moč, vzdržljivost ali gibljivost. Z dobro zastavljenim načrtom je lažje narediti prve korake in dolgoročno ohraniti aktiven življenjski slog.”

Patricija Bezenšek
Patricija Bezenšek (foto osebni arhiv)

Več informacij:
https://www.facebook.com/patricija.bezensek
https://www.fit-rit.si
https://www.instagram.com/patricijabezensek

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,723
04.01.2025 ob 18:03
399
18.12.2024 ob 11:34
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

New Report

Close