Redna telesna aktivnost prinaša številne koristi, kot so boljša kondicija, več energije, manj stresa ter zmanjšanje bolečin v hrbtu in sklepih. Hkrati se izboljša telesna drža in poveča samozavest.
Morda so prosti dnevi priložnost, da spremenite negativni odnos do gibanja in najdete minimalno motivacijo, ki vas bo spravila iz kavča.
“Začetek telesne aktivnosti izboljša zdravje, počutje in zmanjša stres. Redna vadba povečuje energijo, izboljšuje spanec ter zmanjšuje tveganje za bolezni srca, sladkorno bolezen in depresijo. Gibanje sprošča hormone sreče, ki izboljšajo razpoloženje, hkrati pa krepi srce, kosti in mišice. Aktivni ljudje so bolj produktivni, manj utrujeni in bolj samozavestni, saj doseganje vadbenih ciljev prinaša občutek zadovoljstva,”
spodbuja Patricija Bezenšek, mamica in kvalificirana AFP osebna trenerka
Da to niso samo besede, ki lahko motivirajo, se je prepričala po porodu, ko se ji je telo spremenilo in je poiskala pomoč pri trenerju fitnesa. Ni ji pomagal samo preoblikovati telesa v najboljšo možno silhueto. Prav navdušil jo je nad fitnesom, tako da je to postal njen drugi dom. Danes kot kvalificirana AFP osebna trenerka pomaga drugim, ki iščejo pot iz nezadovoljstva in jim pomaga do osebnega zadovoljstva tudi s športno aktivnostjo.
Kaj osebna trenerka priporoča tistim, ki ne marajo fitnesa
“Za začetek ni treba veliko. Dnevni sprehod v naravi ali po soseski, uporaba stopnic namesto dvigala ali preproste vaje, kot so počepi, sklece in raztezanje, so lahko prvi koraki. Tudi gibanje med delovnimi odmori pripomore k boljšemu počutju.
Pomembno je, da vadbo stopnjujemo postopoma: začnemo zmerno hojo, ki jo lahko sčasoma spremenimo v hitrejšo hojo ali tek. Dodajanje vaj za moč z lastno težo ali uporabo elastičnih trakov pomaga krepiti mišice. Raznolike aktivnosti, kot so plavanje, joga ali ples, pa poskrbijo za pestro vadbeno rutino.
Za podporo pri začetku ali nadgradnji vadbenega režima se lahko obrnete na strokovnjake, ki vam lahko pomagajo s prilagojenimi programi vadbe in dodatno motivacijo. Koristne so tudi spletne vadbene platforme, aplikacije ter skupinske vadbe, ki omogočajo vadbo na različnih ravneh pripravljenosti.”
“Sama delam tako, da najprej določim prehranski načrt, prilagojen na podlagi izračuna bazalne presnove (BMR) in skupne dnevne porabe energije (TDEE). Vadbeni program oblikujem glede na posameznikove cilje, zmožnosti in želje, pri čemer vključujem vaje za moč, vzdržljivost ali gibljivost. Z dobro zastavljenim načrtom je lažje narediti prve korake in dolgoročno ohraniti aktiven življenjski slog.”
Patricija Bezenšek
Več informacij:
https://www.facebook.com/patricija.bezensek
https://www.fit-rit.si
https://www.instagram.com/patricijabezensek