URGENTNO: Kako rešiti otroka, ki je pogoltnil baterijo?

Mira Ćirović, 25. februar 2025
Zdravje
Deček leži na postelji s tablico, ki prikazuje rentgensko sliko prebavil. Opozorilo o nevarnosti zaužitja baterij in magnetov pri otrocih.
foto: Profimedia

Kaj storiti, če otrok pogoltne baterijo, magnet ali kovanec? Kako mu lahko pomagate z medom? Kaj, če se začne dušiti? Pediatrinja Dina Al Nawas in medicinska sestra Urška Ivanc svetujeta, kako pravilno ukrepati v teh situacijah.

V videoprispevku Zdravniške zbornice Slovenije pediatrinja Dina Al Nawas opozarja: “Čeprav otroci najpogosteje pogoltnejo kovance, so najbolj nevarne baterije, magneti, ostri in veliki predmeti.”

Pri zaužitju baterije ali magnetov gre za URGENTNO STANJE, ki zahteva TAKOJŠNJO ZDRAVNIŠKO POMOČ! Prav vsak trenutek šteje, saj lahko pride do hudih poškodb v izjemno kratkem času.

Kaj storiti, če otrok pogoltne baterijo ali magnete?

Če otrok zaužije baterijo ali magnete, gre za urgentno stanje, ki zahteva takojšnje ukrepanje. Pri zaužitju ploščate baterije mu lahko na vsakih 10 minut ponudite žlico medu, vendar največ šestkrat. Nato je nujno poiskati zdravniško pomoč, saj baterija hitro poškoduje tkiva, zlasti v požiralniku.

Baterija deluje na tri načine:

  • Fizični pritisk na tkivo povzroča poškodbe.
  • Električni tok, ki ga sprošča, dodatno poškoduje tkivo.
  • Kavstične snovi, ki se sproščajo, lahko povzročijo hude opekline.

Ploščata baterija lahko v požiralniku povzroči resne poškodbe že v 30 minutah, zato je nujno takoj obiskati pediatra, ki bo otroka napotil k specialistu za odstranitev baterije.

Kaj storiti, če otrok zaužije magnete?

Če otrok pogoltne en sam magnet, ga bo verjetno izločil brez težav. Če pa zaužije več magnetov, lahko ti v prebavilih povzročijo resne zaplete. Magneti se lahko v različnih delih prebavne cevi zlepijo skupaj, kar lahko privede do:

  • Zapore prebavil, ki lahko povzroči zastoj v črevesju.
  • Prehajanja bakterij v krvni obtok, kar je zelo nevarno.
  • Poškodb črevesne stene zaradi pritiska magnetov.

Če pediater ugotovi, da je otrok zaužil tujek, se spremlja njegovo blato, dokler ga ne izloči. Če je otrok starejši, ga spodbudimo, naj brez strahu pove, kaj je zaužil. Če pa ne moremo ugotoviti, kaj je pojedel, je potrebno rentgensko slikanje, da se določi položaj tujka in nadaljnji ukrepi.

Vsaka sekunda je pomembna!

Kako pravilno ukrepati, kaj storiti do prihoda k zdravniku in kako takšne nevarne situacije preprečiti? Oglejte si ključne nasvete v video prispevku Zdravniške zbornice Slovenije – informacije, ki lahko rešijo življenje!

Avtor
Piše

Mira Ćirović

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na mira.cirovic@styria-media.si.
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,255
11.04.2025 ob 12:44
3,308
07.04.2025 ob 18:49
24,650
12.04.2025 ob 18:29
13,384
16.02.2025 ob 17:25
144,014
11.04.2025 ob 18:01
Preberi več

Več novic

New Report

Close