Kaj so antioksidanti in kje jih najdemo?

Profimedia

Številne raziskave so pokazale, da uživanje rastlinskih antioksidantov zmanjšuje možnost za nastanek določenih bolezni.

Antioksidanti so snovi, ki zavirajo oksidativne procese, v katerih kot stranski produkti nastajajo radikali in druge reaktivne spojine. Ti nato vstopajo v verižne reakcije z različnimi snovmi v telesu, pri tem pa lahko poškodujejo naše celice.

Prosti radikali lahko pospešujejo staranje kože, slabijo imunski sistem in celo povečajo tveganje za razvoj težjih obolenj,  kot so rakaste tvorbe, infarkt, diabetes in vnetne bolezni (npr. artritis), hkrati pa pospešujejo samo staranje organizma.

“Naše telo se pred prostimi radikali v normalnih razmerah brani relativno dobro. Poškodbe v celicah sicer občasno kljub temu nastanejo, a obstaja še cela paleta obrambnih mehanizmov, ki poškodovane celice varno odstranijo in reciklirajo. Povečano število prostih radikalov nastaja predvsem takrat, ko je naše telo pod stresom. To je lahko bodisi psihični ali fizični stres. Poleg omenjene lastne obrambe, v telesu antioksidativno delujejo tudi številne spojine, ki jih lahko zaužijemo s prehrano. Kot antioksidanta tako v telesu delujeta vitamina C (askorbinska kislina) in E ter karoteni (oranžna rastlinska barvila), ki jih naše telo samo pretvori v vitamin A,” vlogo antioksidantov pojasnjujejo na portalu Prehrana.si.

Polifenoli

Najbolj zastopana oblika antioksidantov so v naravi polifenoli. V velikih količinah se nahajajo v sadju in zelenjavi, pa tudi v zelenem in črnem čaju, kavi, čokoladi, rdečem vinu, olivah in olivnem olju ter nekaterih oreških in začimbah. Antioksidativni učinki polifenolov so bili v zadnjih letih predmet številnih študij, ki so pokazale njihov pozitivni vpliv na preprečevanje srčno-žilnih bolezni, rakavih obolenj in osteoporoze, novejše raziskave pa omenjajo tudi varovalni učinek pred nevrodegenerativnimi boleznimi (npr. Alzheimerjevo boleznijo) in diabetesom.

Med nekatere najbolj znane polifenole spadajo:

  • antociani – barvni pigmenti, ki jih v večjih količinah najdemo v borovnicah, robidah, malinah, češnjah, črnem ribezu in rdečem zelju
  • izoflavoni – prisotni predvsem v soji in sojinih izdelkih
  • katehini – prisotni v pravem čaju in kakavu
  • kurkumin – rumen pigment, ki ga najdemo v kurkumi
  • resveratrol –  najden je bil v več kot 70 vrstah rastlin, med drugim v japonskem dresniku, jagodičevju, oreščkih in rdečem grozdju.
Avtor
Piše

V. L.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,275
25.11.2024 ob 13:18
143
02.06.2021 ob 22:04
31,072
20.10.2024 ob 19:52
Preberi več

Več novic

New Report

Close