“Najprej sem mislila, da so se mi spustili mozoljčki. Nato pa jih je bilo vsak dan vedno več, napolnjeni s prozorno tekočinico, širili so se po bradi, združevali na rdeči hrapavi površini, ki je močno srbela. Brskala sem po spletu, ali gre za akne ali morda kaj drugega. Takrat sem tudi prvič naletela na izraz dermatitis, a iz fotografij nisem mogla razbrati, za kaj gre. Ker sem sklepala, da gre pač še za en hormonski izbruh na koži, niti nisem pomislila, da bi potrebovala pregled pri zdravniku,” začenja svojo pripoved naša bralka.
“Nobena krema ni pomagala, poskusila sem s čistilnimi toniki in različnimi sredstvi z antiseptičnim učinkom, ki so mi jih priporočili v lekarni, bila sem celo tako obupana, da sem prek spleta naročila različne in predvsem drage kreme, ki so obljubljale izboljšanje, pa je bilo seveda še slabše. Danes vem, da drugače niti ni moglo biti, saj sem kožo kot obsedena izpostavljala različnim sredstvom, a brez učinka oziroma kontra učinkom, zato sem bila vedno bolj obupana. Tudi puder ni več prekril rdečice.” Kako je napredovalo njeno stanje, si lahko pogledate na fotografijah zgoraj.
Ko se je le obrnila na osebno zdravnico, ji je ta svetovala, da takoj opusti vsa nova in stara sredstva za nego kože in ji zaradi “trdovratnosti in dolgotrajnosti simptomov” predpisala lokalni kortikosteroid. “Ta skoraj čudežna krema je stanje skoraj čez noč odpravila. A ko sem jo nehala jemati, se je stanje ponovilo. V še hujši obliki.” Po nekaj ciklih se je tudi po nasvetu osebne zdravnice po pomoč obrnila na dermatologa, ki ji je diagnosticiral perioralni dermatitis in predpisal lokalni antibiotik. “Pojasnil mi je, da kortikosteroid ni bila ustrezna izbira pri moji diagnozi in bi morala priti prej, tako pa sem si verjetno naredila še več škode z uporabo neustreznih sredstev, najprej z mojo obsesivno uporabo različnih kozmetičnih preparatov, nato pa še s koritikosteroidom.” Na srečo se je po dveh tednih stanje začelo umirjati in po enem mesecu so bralki izginili vsi mozoljčki ter rdečica.
Ko ‘kremca’ ne zadostuje več
A perioralni dermatitis se je pri bralki ponovil čez približno dve leti. Tudi tokrat je pomagal lokalni antibiotik v obliki kreme. Ko je perioralni dermatitis udaril tretjič, žal več ni zadostoval.
“Bila sem obupana. Srbečica, draženje, podnevi in ponoči. Ker delam z ljudmi, sem se počutila vedno manj samozavestno … začela sem se izogibati ljudi, saj sem se počutila kot gobavec.”
Ko je končno prišla do dermatologa, je ta ugotovil, da potrebuje bolj “agresivno sistemsko obravnavo”. “Odšla sem zaradi ‘lišajev’, dobila pa zdravilo za gonorejo in sifilis,” pravi. Dermatolog ji je namreč predpisal močnejši antibiotik s širšim delovanjem, ki se med drugim poleg agresivnejših kožnih bolezni uporablja tudi za zdravljenje nekaterih spolno prenosljivih bolezni in nekaterih potovalnih bolezni.
Po enomesečnem jemanju, skupaj s kombinacijo kreme z antibiotikom, se je stanje le umirilo. “Nočem si niti predstavljati, kaj bo, če dermatitis izbruhne naslednjič,” je zaskrbljena bralka.
Še danes ne vem, kaj je perioralni dermatitis sprožilo prvič. Bi pa vsem svetovala, da se, preden se podate v akcijo sanacije nepravilnosti na koži, raje posvetujte s strokovnjakom, ki bo lahko presodil, za katero kožno obolenje gre. Sicer si lahko, kot sem si jaz, naredite več škode kot koristi.
Bralka
Poleti se pogosto zamenja za katero drugo stanje
“Nekaj dni nazaj smo bili na daljše (4 ure) sprehodu, nekaj tudi po soncu. Nosila sem kapo in spf. Naslednje jutri so se mi v področju brade oziroma spodnjega dela obraza pojavili nekakšni izpuščaji oziroma fleki, ki so malce nad gladino kože. Je to perioralni dermatitis ali kaj drugega? Stanje je danes sicer boljše, a vseeno je koža hrapava. Lahko s čim zdravim brez pregleda?” je pred kratkim na forumu Dermatologija spraševala naša uporabnica.
“Kako pride do njega in zakaj? Nikoli, res nikoli nisem imela težav s kožo, prenese veliko.”
“Pri tem obolenju so značilne lokacije, značilna je oblika izpuščaja…. kaj pa ga sproži? Lahko prebavne težave, želodčne, hormonske, stresne, tudi sonce…” je odgovoril dermatolog prim. Boris Kralj, dr. med. A kot dodaja, vsako vnetje na bradi ni nujno perioralni dermatitis.
Da perioralni dermatitis povzroči izpuščaj, ki so lahko videti kot akne, opozarjajo tudi pri Ameriškem združenju za dermatologijo (ADD). “Izpuščaji so pogosto videti kot majhni, rdeči, aknam podobni izbruhi.” Izpuščaj običajno spremlja draženje, srbečica, lahko gre tudi za pekoč občutek, a ni nujno.
Mesto simptomov je, kot namiguje ime diagnoze peri-oralno, običajno omejeno okoli ust, a se lahko pojavi tudi okoli oči in nosu. Najpogosteje ga diagnosticirajo ženskam, starim med 20 in 45 let, a se lahko pojavi pri vsakomur, ne glede na spol ali starost.