Izpoved 12-letnice, ki je bila štiri dni v komi zaradi posledic ‘vejpanja’

N. K., 02. november 2023
PediatrijaPulmologija
dekle s cigaretnim dimom
Foto: Giorgio Trovato, Unsplash

“Nikoli ne začnite vejpati. Ko enkrat začneš, ne moreš nehati.”

Tako opozarja 12-letna Sarah Griffin iz Velike Britanije, ki je od devetega leta dalje kadila elektronske cigarete (vejpala). Poleg tega je imela predobstoječe zdravstveno stanje – astmo. Po besedah pediatrične pulmologinje dr. Dare O’Donoghue, ki je deklico obravnavala v bolnišnici Royal Belfast Hospital for Sick Children, naj bi k hudim zapletom, ki jih je doživela, prispevalo več dejavnikov: astma, nepravilna raba inhalatorja, kajenje elektronskih cigaret, nato še prehlad. Vse skupaj, pa je, kot je dejala, pripeljalo do ‘hude nevihte’.

Ne zatiskajmo si oči: “Moj otrok pa že ne”

Deklico so v bolnišnico odpeljali zaradi težav z dihanjem. Rentgensko slikanje je razkrilo, da ji deluje le eno pljučno krilo. Uvedli so ji zdravljenje, na katerega se ni odzivala. Po nekaj urah na oddelku za intenzivno nego, so jo, z upanjem, da se bo njeno zdravstveno stanje stabiliziralo, dali v umetno komo. “Ni besed, ki bi lahko opisale, kaj se ti dogaja, ko misliš, da bo tvoj otrok umrl,” je trenutke obupa opisala Sarahina mati Mary. In opozorila, da si starši pogosto zatiskamo oči, da naš otrok pa že ne kadi, vendar je resnica taka, da kadi zelo veliko otrok in mladostnikov. Po štirih dneh se je Sarahino zdravstveno stanje začelo postopno izboljševati, vendar je zaplet pustil hude posledice – trajno okvaro pljuč.

Tudi v Sloveniji so že obravnavali mladoletnico, ki je bila zaradi kajenja elektronskih cigaret v bolnišnico sprejeta s hudo dihalno stisko. Iz ZDA pa so poročali, da so s kajenjem elektronskih cigaret povezane tudi presaditve pljuč in smrti.

Zasvojenost se lahko razvije še hitreje in močneje

Draženje ust in grla, kašelj, slabost, glavobol, zasvojenost z nikotinom, epileptični napadi in poškodbe pljuč, so najpogostejše kratkoročne posledice kajenja elektronskih cigaret, navaja Nacionalni inštitut za varovanje zdravja (NIJZ). Dodajajo, da elektronske cigarete za enkratno uporabo, za razliko od predhodnih elektronskih cigaret, vsebujejo nikotin v obliki soli. To pomeni, da se pri kajenju hitro sproščajo višje ravni nikotina, zaradi česar se zasvojenost lahko razvije še hitreje in močneje, nastaja pa manj aerosola, ki  manj draži grlo. Vsebujejo številne zelo privlačne arome, ki še posebej privlačijo otroke, mladostnike in mlade odrasle, ki jih uporabljajo v višjem odstotku kot odrasli.

Veliko strokovnjakov opozarja, da je kajenje elektronskih cigaret med otroki in mladostniki globalna zdravstvena težava, ki zahteva čim hitrejše ukrepanje. V kar nekaj evropskih državah tako razmišljajo o prepovedi prodaje elektronskih cigaret za enkratno uporabo, denimo v Franciji, Nemčiji, Belgiji, Irski, pa tudi v Veliki Britaniji pripravljajo načrt, s katerim bodo omejili oglaševanje in prodajo elektronskih cigaret otrokom.

Vir: https://www.bbc.com/news/health-67081855

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
1,213
23.04.2024 ob 15:21
143
02.06.2021 ob 22:04
30,970
29.04.2024 ob 08:44
Preberi več

Več novic

New Report

Close