Demenca je eden izmed večjih izzivov sodobne medicine, ki prizadene tako bolnike kot njihove bližnje. Ker s staranjem prebivalstva število obolelih močno narašča, so učinkovite metode za prepoznavanje in obvladovanje bolezni nujno potrebne.
Nihanja holesterola kot opozorilo
Strokovnjaki že dolgo opozarjajo, da povišana raven holesterola LDL ali “slabega” holesterola povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, ki lahko prispevajo k razvoju demence, pišejo na spletni strani organizacije Zavod Pomni.
Nova raziskava avstralskih znanstvenikov, povzeta v spletnem časopisu Daily Mail, pa je pokazala, da lahko ne le visoke vrednosti, temveč tudi nihanja v ravni holesterola napovedujejo začetek kognitivnih težav – in to do šest let pred uradno diagnozo.
Avstralski strokovnjaki so šest let spremljali skoraj 10. 000 posameznikov, starih okoli 70 let, in ugotovili, da imajo tisti z največjimi nihanji vrednosti holesterola v krvi kar 60 % večjo možnost za diagnozo demence in 23 % večjo možnost za upad kognitivnih sposobnosti.
Čeprav te ugotovitve pomembno prispevajo k razumevanju zdravja možganov in bolnikom omogočajo zgodnejše ukrepanje, gre za opazovalno raziskavo, ki ne pojasnjuje, zakaj nihanja v ravni holesterola povečujejo tveganje za razvoj bolezni.
“Dober” in “slab” holesterol
Holesterol je nujen za pravilno delovanje našega telesa, saj sodeluje pri prebavi, tvorbi vitamina D in hormonov, vendar lahko previsoka raven v krvi škoduje zdravju.
Poznamo dve vrsti:
- Holesterol LDL ali “slab” holesterol, ki se kopiči v žilnih stenah in povečuje tveganja za srčne bolezni in kapi in
- holesterol HDL ali “dober” holesterol, ki pomaga odstraniti odvečni holesterol in zaščiti srce in ožilje.
Pri posameznikih z višjimi vrednostmi holesterola LDL se je v obdobju raziskave pokazalo očitnejše poslabšanje kognitivnih sposobnosti, spomina in odzivnosti, medtem ko raven holesterola HDL na te sposobnosti ni vplivala.
Majhne spremembe, velike koristi
“Po ocenah strokovnjakov bi pojav demence v skoraj polovici primerov, natančneje v 45 %, lahko preprečili ali zamaknili,” je v prispevku, ki so ga septembra, mesecu Alzheimerjeve bolezni, objavili pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), izpostavila prim. doc. dr. Barbara Lovrečič, dr. med., specialistka javnega zdravja in specialistka socialne medicine, svetnica z NIJZ. Večina dejavnikov, ki pripomorejo k nastanku demence, vključno s povišano vrednostjo holesterola LDL v krvi, je spremenljivih, kar pomeni, da nanje lahko vplivamo.
Večina dejavnikov, ki pripomorejo k nastanku demence, vključno s povišano vrednostjo holesterola LDL v krvi, je spremenljivih, kar pomeni, da nanje lahko vplivamo.
Zdrav življenjski slog, ki vključuje uravnoteženo prehrano in redno telesno aktivnost, je ključen za ohranjanje normalne vrednosti holesterola v krvi. Na ta način lahko izboljšamo tako zdravje srca kot tudi zmanjšamo tveganja za razvoj kognitivnih motenj.
Viri:
- A 5-minute cholesterol check could spot if dementia will strike in 6 years time, experts find. Daily Mail, dostopno na: https://www.dailymail.co.uk/health/article-14067789/A-5-minute-cholesterol-check-spot-dementia-strike-6-years-time-experts-find.html. Zadnji dostop: november 2024.
- Novo poročilo razkriva dva dodatna dejavnika tveganja za razvoj demence. Zavod Pomni, dostopno na: https://pomni.si/vsebine/dva-nova-dejavnika-tveganja-za-razvoj-demence. Zadnji dostop: november 2024.
- Prepoznana dva nova dejavnika tveganja za demenco. Med.Over.Net, dostopno na: https://med.over.net/prepoznana-dva-nova-dejavnika-tveganja-za-demenco/. Zadnji dostop: november 2024.