Hazarderstvo – tiha in skrita zasvojenost

Depresiven mlad moški v svoji dnevni sobi
Profimedia

Ljudje o tej obliki zasvojenosti ne vedo veliko in je ne prepoznajo, dokler težava ni prevelika in reševanje zaradi velike stigme preveč boleče, da bi poiskali pomoč.

Hazarderska motnja (gambling disorder) oz. zasvojenost s hazardom velja za t. i. “tiho” zasvojenost, opozarjajo ustanovitelji edinega spletnega portala v Sloveniji, ki nudi pomoč osebam s težavami, ki so posledica igranja iger na srečo. Mladi hazarder je program ozaveščanja in odpravljanja negativnih posledic igranja na srečo, primarno je program namenjen otrokom, mladostnikom in mladim do 29. leta starosti. Pomoč nudijo tudi starejšim uporabnikom in njihovim bližnjim.

Nevidna oblika zasvojenosti

Hazarderstvo je za zunanjega opazovalca praktično nevidno. Predvsem mladi imajo s prepoznavanjem velike težave, saj se ne zavedajo razsežnosti lastnih težav oz. morebitne zasvojenosti z igrami na srečo. Za razliko od odraslih (še) ne doživljajo tako velikih pretresov in finančnih šokov, ki jih doživljajo starejši, kot so na primer izguba družine, doma, službe, življenjskih prihrankov, nastanek velikanskega dolga … Tako njihova zasvojenost ostaja nevidna lastnim očem in prav tako očem njihovih bližnjih.

»Poleg občutkov sramu, stigme in strahu po izgubi anonimnosti, je ovira pri iskanju pomoči v javnem servisu tudi vprašanje oddaljenosti, časa in denarja. Prav tako vsi tudi ne želijo in ne potrebujejo poglobljenega odnosa s psihoterapevtom, njihove težave so obvladljive in jim lahko pomagajo že krajše spletne intervence,«

pojasnjujejo v Zavodu Etnika, nosilcu programa Mladi hazarder.

Kdaj igranje na srečo ni več igra in postaja problem

Problematično igranje na srečo je vsako igranje, ki negativno vpliva na vsakdanje življenje posameznika. Skrajna oblika zasvojenosti je patološko igranje, ki je za zasvojenega povsem neobvladljivo. Kljub temu, da se zaveda nevarnosti in težav, v katere je človek zabredel, pri taki stopnji zasvojenosti lahko le nemočno in zavestno opazuje svoj propad in kljub temu nadaljuje igranje.

Za prepoznavo tveganih ravnanj je na voljo vprašalnik CPGI (Canadian Problem Gambling Index), ki so ga za preverjanje ogroženosti zaradi igranja na srečo zasnovali v Kanadi. Naredite ga lahko tudi  v Sloveniji. Reši test.

DSM-5 (The Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition), priročnik za diagnostiko in priporočila pri duševnih motnjah, ki ga je pripravilo Ameriško psihiatrično združenje (American Psychiatric Association), opredeljuje kriterije, po katerih lahko prepoznamo stopnjo težave z igranjem na srečo. Z njegovo pomočjo lahko prepoznate različne pojavne oblike in tveganje, ki jih predstavljajo.

Merila za določanje problematičnega igranja:

KriterijiRazlaga
1. TolerancaDa bi dosegel določeno stopnjo vznemirjenosti oz. evforije, mora  stavne vložke vseskozi višati.
2. KrizaOb poskusu delnega ali popolnega abstiniranja postane razdražljiv in nemiren.
3. Izguba nadzoraVečkrat neuspešno poskuša obvladovati, zmanjšati ali prenehati z igranjem na srečo.
4. PreokupacijaJe pogosto preokupiran z igranjem (npr. veliko časa se ukvarja s podoživljanjem preteklih hazarderskih izkušenj, planiranjem prihodnjih podvigov oz. iskanjem načinov kako do denarja za igranje).
5. PobegPogosto igra takrat, ko je v osebni stiski (npr. občutki nemoči, krivde, strahu, zaskrbljenosti, depresije).
6. Lovljenje izgubKo pri igri izgubi denar, se pogosto vrne takoj naslednji dan in z dodatnim hazardiranjem poskuša izgubljeno pridobiti nazaj.
7. LaganjeLaže, da bi prikril obseg svojega igranja na srečo.
8. Ogrožanje pomembne zvezeZaradi igranja na srečo je ogrozil ali izgubil pomembno zvezo, partnerja, službo ali priložnost izobraževanja ali kariernega napredovanja.
9. PoroštvoPosameznik verjame, da bodo drugi poskrbeli za lajšanje njegovega obupnega finančnega položaja, ki je posledica igranja na srečo.
Vir: https://mladihazarder.si

Hazarderska motnja oz. zasvojenost z igrami na srečo je napredujoča bolezen, ki se stopnjuje in postopoma razvija. Pri nekaterih to lahko traja desetletje, nekaterim se lahko razvije v letu ali dveh. Vzrokov in načinov, ki bi znali napovedati, kako hitro bo bolezen napredovala, strokovnjaki za zdaj še nimajo, zato je previdnost več kot dobrodošla.

Zasvojenost z igrami na srečo (motnja hazardiranja) ni neuspeh posameznikove volje, ampak je motnja v človekovih možganih, ki smo jih navadili na hazardiranje. 

Kam po pomoč pri težavah z igranjem na srečo

“Sram in stigma, povezani z motnjo igranja na srečo, sta glavna razloga, zakaj le majhen odstotek igralcev na srečo poišče strokovno pomoč. Vsaj 90 % zasvojenih igralcev se skuša težave otresti na lastno pobudo, brez strokovne pomoči. Zato so po svetu nastali različni programi samopomoči, ki so danes na voljo tudi v digitalni obliki. Eden takšnih programov je spletna aplikacija samopomoči Re.Start, ki smo jo razvili v okviru portala Mladi hazarder. V aplikacijo se je leta 2024 registriralo 65 posameznic in posameznikov. Več o tem: https://www.mladihazarder.si/si/page/spletna-pomoc/o-programu.”

Mladi hazarder

Če sumite, da vaš otrok, partner ali drug bližnji hazardira, lahko za nasvet vsak delovni dan med 10. in 15. uro pokličete svetovalca na zaupni telefon 040 88 99 18 ali pišete na pomoc@mladihazarder.si. Nasvet je brezplačen, prav tako so brezplačne tudi psihoterapije, ki jih nudijo v Ljubljani in v Mariboru. Pomembno je, da to storite čimprej, saj je hitra pomoč nujna.
Na strani Mladi hazarder so na voljo tudi različni pripomočki, ki pomagajo pri vzpostavljanju bolj zdravih navad.

Hitra pomoč je ključna, zato ne oklevajte.

Avtor
Piše

Andreja Verovšek

Zdravje, preventiva, dobri odnosi in ustvarjanje pogojev za lepše življenje so področja, ki jih raziskujem in na njih aktivno delujem od leta 1999. Po osnovni izobrazbi univ. dipl. soc. del., nadaljevala z delom na področju PR in marketinga za družbeno odgovorne projekte (mag. poslovnih znanosti), danes nadaljujem študij telesno usmerjene psihoterapije. Imate komentar na članek? Pišite nam na med@styria-media.si.

Več novic

New Report

Close