Igre na srečo naj igrajo le odrasli

Powered by:
Ženska izpolnjuje listek za igre na srečo
Foto: Profimedia

Bolj ko smo igram na srečo izpostavljeni v otroštvu, večja je verjetnost, da bomo z njimi imeli težave kot odrasli.

V novembru, mednarodnem mesecu preprečevanja zasvojenosti, Loterija Slovenije organizira vrsto dejavnosti, ki so namenjene ozaveščanju o nujnosti preprečevanja dostopa iger na srečo mladoletnikom.

Sodobne raziskave namreč kažejo, da smo v mladih letih zelo dovzetni za razvoj zasvojenosti z igrami na srečo – bolj ko smo jim takrat izpostavljeni, večja je verjetnost, da bomo z njimi imeli težave kot odrasli.

Kljub temu da igre Loterije Slovenije veljajo za manj tvegane in da jih Zakon o igrah na srečo k temu ne zavezuje, je prodaja iger in izplačevanje dobitkov osebam, mlajšim od 18 let, na njihovih prodajnih mestih prepovedana. Ob tem Loterija že vrsto let izvaja izobraževanja prodajnega osebja glede pristopov in razlogov za preprečevanje udeležbe mladoletnim osebam.

“Odgovorno prirejanje iger na srečo je naš največji pozitivni družbeni prispevek. Z igrami želimo širiti veselje in zbirati sredstva za javno dobro, brez negativnih posledic za širšo družbo – zato smo pri načrtovanju in prodaji naši iger še posebej pozorni na najbolj ranljive, predvsem na otroke in mladino. Z doslednim omejevanjem dostopa do iger na srečo mladoletnim delujemo preventivno in preprečujemo bodoče prekomerno igranje“, je razloge za omejevanje dostopa mladim pojasnila Romana Girandon, predsednica uprave Loterije Slovenije.

Loterija Slovenije bo v tem predprazničnem času zopet sodelovala v mednarodni pobudi ‘Obdarujte odgovorno‘, v okviru katere bo ozaveščala igralce, starše in druge odrasle o tveganjih, povezanih s prezgodnjo izpostavljenostjo otrok igram na srečo. Tako se bo pridružila številnim odgovornim organizacijam po svetu v prizadevanjih, da loterijske srečke in druge igre na srečo ne bi bile del prazničnega obdarovanja otrok.

Miha Kramli, vodja Centra za zdravljenje zasvojenosti Nova Gorica, je ob tem povedal: “Odrasli se moramo zavedati, da otroški možgani niso prilagojeni intenzivnosti dražljajev, ki so jim vsakodnevno izpostavljeni. Zato je odgovornost vsakega od nas, da se izobražuje na tem področju in da razvijemo kulturo omejitev dostopa do okolja, kjer so na voljo neprimerne vsebine za otroke, kamor sodijo tudi igre na srečo. Otroci, ki so izpostavljeni premočnim dražljajem v obdobju, ko še niso dovolj zreli, razvijejo večjo dojemljivost za tveganja. Omejitve dostopa do takih vsebin so ključnega pomena za zdrav razvoj.

Miha Kramli z glasnim opozarjanjem o pasteh sodobnih tehnologij in z rednimi obiski osnovnih in srednjih šol ozavešča otroke, mladino ter njihove skrbnike o dejavnikih, ki lahko vodijo do nekemičnih zasvojenosti. V okviru prizadevanj za preprečevanje pojavov nekemičnih odvisnosti bo Loterija Slovenije v šolskem letu 2024/2025 podprla izvedbo 23 takšnih predavanj in delavnic.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,641
05.12.2024 ob 20:19
298,618
06.12.2024 ob 21:13
113,060
06.12.2024 ob 07:09
Preberi več

Več novic

New Report

Close