Veste, zakaj je gibljivost tako pomembna in kako jo ohranjati?

N. K., 25. september 2024
GibanjeŽivljenjski slog
Ženska pred vadbo izvaja vaje za raztezanje
Foto: Profimedia

Ena največjih prednosti dobre gibljivosti je zmanjšanje tveganja za poškodbe.

Če izvajamo vaje za raztezanje, so mišice bolj prožne in pripravljene na aktivnost, kar zmanjšuje možnost poškodb, kar zlasti velja za starejše osebe. Preberite, na katere vidike zdravja in dobrega počutja vpliva gibljivost ter kako jo lahko ohranjamo v posameznih starostnih skupinah.

Izboljšanje ravnotežja in drže

Zaradi celodnevnega sedenja za pisalno mizo se lahko počutimo togo in zgrbančeno. Pri tem lahko pomaga izvajanje vaj za gibljivost: z raztezanjem namreč lahko ohranjamo dolge in ohlapne mišice, kar dolgoročno pomaga ohranjati boljšo držo in ravnotežje.

To je še posebej pomembno, ko se staramo, saj lahko slaba drža povzroči padce in druge poškodbe. Raziskave kažejo, da lahko izvajanje vaj za gibljivost izboljša držo, zmanjša verjetnost padcev in pomaga, da se gibljemo bolj samozavestno.

Izboljšuje športno zmogljivost

Gibljive mišice omogočajo večji obseg gibanja, kar olajša izvajanje gibov, ki zahtevajo moč, hitrost in okretnost. Raziskave kažejo, da izvajanje vaj za raztezanje izboljšuje športno zmogljivost, ker povečuje učinkovitost mišic in zmanjšuje tveganje za poškodbe.

Zmanjšuje mišično napetost in bolečine

Prekomerno sedenje lahko privede do zategnjenih mišic in kroničnih bolečin, zlasti v hrbtu in vratu. Vaje za gibljivost lahko pomagajo ublažiti te napetosti, saj podaljšajo mišice in izboljšajo pretok krvi, kar pomaga pri odpravljanju občutka nelagodja in preprečevanju nastanka kroničnih bolečin.

Študije so pokazale, da izvajanje vaj za raztezanje vsaj trikrat na teden učinkovito zmanjšuje mišično napetost in lajša bolečine – zlasti na področjih, ki so nagnjena k zategovanju, kot so spodnji del hrbta in ramena.

Izboljšuje prekrvavitev (cirkulacijo)

Izvajanje vaj za raztezanje lahko pomaga tudi pri prekrvavitvi, ki je zelo pomembna za splošno zdravje. Z raztezanjem povečamo pretok krvi v mišicah, kar pripomore k ohranjanju zdravja in k hitrejšemu okrevanju. Dobra prekrvavitev je zelo pomembna tudi za srce in ožilje.

Raziskave kažejo, da lahko z rednim izvajanjem razteznih vaj izboljšamo krvni obtok in prispevamo k boljšemu zdravju srca in ožilja.

Izboljšanje gibljivosti v posameznih starostnih skupinah

Izvajanje vaj za gibljivost je koristno za vsakogar, ne le za mlade in športnike. Prav tako se moramo zavedati, da lahko svojo gibljivost kadarkoli izboljšamo. Obstaja več različnih tehnik raztezanja. Eno najpogostejših je statično raztezanje, pri katerem za kratek čas (običajno od 10 do 60 sekund) zadržimo določen položaj. Pri dinamičnem raztezanju pa se za raztezanje mišic uporablja nadzorovano gibanje, pri čemer nekajkrat ponovimo gib. Obliki treninga gibljivosti, pri katerih se dela tudi na moči, sta denimo joga in pilates.

Otroci so po naravi bolj gibljivi, vendar lahko svojo gibljivost z izvajanjem vaj še izboljšajo in lažje ohranjajo. Poleg tega izvajanje vaj za gibljivost spodbuja telesni razvoj, koordinacijo in ravnotežje.

Odrasli naj bi izvajali vaje za raztezanje vsaj dva- do trikrat na teden. Najbolje je, če vaje za raztezanje izvajamo, ko so mišice ogrete, saj je tako večja korist od izvajanja vaj. Z rednim izvajanjem vaj za gibljivost bomo pomagali ohranjati tudi zdravje sklepov.

Za starejše odrasle je gibljivost ključnega pomena za ohranjanje mobilnosti in neodvisnosti. Svetuje se izvajanje nežnih razteznih vaj. S tem se lahko prepreči tudi togost, ki pogosto pride s staranjem. Raziskave kažejo, da imajo starejši odrasli, ki se redno raztezajo, manjše tveganje za padce in boljšo kakovost življenja. Tudi starejši odrasli naj se raztezajo dva- do trikrat tedensko.

Ne glede na to, ali smo mladi ali stari, je ohranjanje gibljivosti ključnega pomena za aktivno življenje brez bolečin. Že nekaj minut izvajanja vaj za raztezanje vsak dan lahko veliko spremeni.

Vir: https://studyfinds.org/improving-your-flexibility/

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close