Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja preživnina oz deljenje vseh stroškov

preživnina oz deljenje vseh stroškov

Pa smo tudi mi tu 🙁

Sedaj sta šla nekako dva meseca mimo odkar sem ga postavila pred vrata. So mu druge rožce dišale. počasi moramo uredit stvari.

Po njegovi začetni globoki užaljenosti sva se uspela tudi malo pogovorit in njegov predlog je:

da ima sina dva dni med tednom tri ure zvečer po službi
en dan v vikendu, ko je on fraj

malo se je pa zataknilo pri preživnini. Pravi, da ne želi plačevati preživnine ampak, da bo pa skrbel za polovico vseh stroškov. Da meni ne bi dajal denarja, ker bo sin itak 3 dni pri njemu (zame to sicer niso 3 dnevi saj bo sin vedno spal doma in med tednom je to par urc).

Sedaj sem pa malo v dvomih. Ali naj vztrajam pri preživnini in reskiram ponovno užaljenost in to, da po sina spet ne bo hodil. Prvi mesec ga ni vzel niti 1x, drugi mesec 2x. Sedaj ga pa je imel res v četrtek in danes bosta cel dan skupaj. Živi pa natanko 3 minute od nas tako, da bi ga lahko vsaj videl vsak dan.
Ali naj poiskusim tako in vidim, če bo res vsaj pri nakupih za sina prispeval polovico. V vrtec gre septembra in takrat naj bi plačeval tudi pol vrtca.

Priznam pa, da mu ne zaupam.
Cel december je živel še doma. Koristil mojo kreditno kartico. Januarja je plačo v celoti zadržal zase, pustil vse neplačane račune in kartico sem mogla pokriti sama. Si je pa kupil nov motor in šel en teden na dopust 🙁

Sicer pa ima cca 1500-1600€ plače. Od tega že plačuje preživnino 500€ za prva dva otroka. Najemnino z vsemi stroški (voda, elektrika, internet, ogrevanje) ima 500€.
Torej mu ostane nekje 500€ za hrano in ostalo s tem, da ima kosilo med tednom v službi zastonj.
Zraven pa vedno še kaj pofuša ima recimo 200-300€ na mesec še zraven neprijavljenega dohodka.

Jaz imam 1400€ plače in pustil mi je kredit za hišo, ki ga imam že od prej 400€. Na srečo vsaj streho nad glavo imava.
In 300€ kredita, ki smo ga vzeli skupaj.
Bom pa oddala en majhen del hiše (ko najdem koga, ki mu lahko zaupam saj gre za enostanovanjsko hišo) in mislim, da bi tako dobila 200-300€ zraven od česar pa moram seveda odšteti vodo, elektriko saj ni ločenih števcev. Ma nekaj vseeno je.

Sem se razpisala 🙂 Malo sem se izkašljala malo vas pa res prosim za kakšno mnenje kaj bi ve naredile v taki situaciji.
Na prvem mestu mi je to, da bi res ohranil stik z otrokom. Po drugi strani pa se mi zdi, da nekaj pa vseeno mora prispevat čeprav s tem reskiram slabše odnose.

Upam, da sem vsaj približno uspela prikazat situacijo.

Nekaj pa vsaj v najinem primeru drži. Volk izgubi dlako, svojih navad pa ne 🙁

Pikola, a je to ena podvrsta: otroci od prej, motor, še kak otrok in spet gas od ženske stran.

Preživnino in stike morata vseeno uradno urediti, saj ti bo to narobe hodilo pri otroškem dodatku in plačevanju vrtca. Ne vem, kako se upoštevajo prihodki pri skupnem skrbništvu – da ga ne boš vsako leto lovila za njegovo dohodninsko.
Preživnine v nobenem primeru ne bi dajal tebi, upam, da mu je jasno, da se ta denar porablja za otroka. Če bo ta res toliko pri njem, pač ustrezno znižajta znesek, ti pa prevzameš položnice in obleke, na primer.

a lahko prosim pišete na zs? hvala

ločevalka tudi meni se zdi to ena posebna podvrsta 🙁

Skrbništvo bom v vsakem primeru imela jaz. S tem se strinja. No sej v ponedeljek grem na csd, da mi malo razložijo.
On je tuj državljan in drugače tudi pod razno ne pristanem.

Ja meni je to s preživnino čisto jasno. Ma njemu očitno ni.
Mi je pa ravnokar povedal, da v ponedeljek ne more. ahhhh

Kakšno preživnino mislite, da bi morala vprašat?

Lidija26 ne morem poslat zs, ker nisem prijavljena. Imate kakšen mail?
Oziroma se bom zvečer registrirala:) Sedaj kradem internet v službi:)

Vse je odvisno od tega kako resen je oče glede plačevanja stroškov.Jaz sem bila tudi tako dogovorjena in moram reči,da se je zelo obneslo.Sploh ko je bil otrok v srednji šoli in so bili stroški kar precejšnji.
Dogovorila sva najmanjšo možno preživnino (ker drugače ni šlo na sodišču skoz),ki sem jo vseh 15 let nakazovala na otrokov bančni račun.
Oba sva imela občutek,da enako prispevava za otroka,njegov oče se je znebil občutka,da plačuje meni (in ne otroku),skratka zame je bila to odlična rešitev.
je pa res,da je njegov oče zrela in odgovorna oseba.

mii saj ravno tega me je strah. Ni pokvarjen ampak resen pa tudi ni.
Za primer. Ko se je odselil si je iskal kar nekaj časa stanovanje, ki bi bilo blizu nama. In ga tudi našel. Zato, da bo lahko več s sinom. Sedaj pa med nogometom, motorjem, izleti zmankuje časa. Skratka en kup obljub, ki potem nekam izginejo. Je pač na prvem mestu on in potem dolgo nič.

Če na csd podpišemo moje skrbništvo in minimalno preživnino (koliko ta znaša?) ali lahko kasneje, če se ne drži ustnega dogovora to še spremenim?

Midva sva vse navedla na sodišču in na podlagi tega je bila izdana odločba,ki je točno določala kdo krije katere stroške in kateri so skupni.Ker je on prevzel vse stroške izobraževanja in izvenšolskih dejavnosti,treningov sem se jaz želela odpovedat preživnini(se mi je zdelo fer),a se nisem mogla,ker je preživnina pravica otroka.Se pa ni dalo dogovoriti,da so plačila položnic,nakup šolskih knjig,itd…preživnina,ker je bila takrat preživnina definirana kot gotovina.
Morda se je danes kaj spremenilo,ne vem.

Nisva pa tega podpisovala na CSD ampak na obravnavi na sodišču;sva imela pa že prej sklenjen dogovor pri notarju.

Kot rečeno,ti ga najbolj poznaš…če je nezanesljiv bo problem,ko položnice ne bodo plačane…

aine** , mislim da že sama poznaš odgovor. Glede na to, da je družino (ali celo več njih ) imel že prej, pa ni obstal, da je letal za drugimi rožicami pri tebi, da glede stikov ravna tako, kot njemu ustreza in se pri tem kaj dosti ne ozira na otroka, da si morala poravnati vse stroške njegovega bivanja pri tebi in da je celo s tvojim denarjem kupoval stvari zase… je treba še naštevati???

Očitno tukaj ne gre za očeta, ki bi ga otrokov interes ne vem kako zanimal. Trenutno se bolj posveča lepotam svojega samskega življenja in iskanja novih rožic.

Ni tvoj problem, koliko on plačuje za otroke od prej in ni tvoj problem, koliko ima on stroškov. In roko dam v ogenj, če prestavlja stike, ki ga ne stanejo kaj dosti, da se boš morala kar naprej pogajati za vsak evro, ki naj bi pripadal otroku. Že to, da si en dan v tednu + 2x po tri ure na teden predstavlaj kot ‘skupno skrbništvo’, je bosa.

Zahtevaj preživnino. Dobivata jo prva dva otroka. Je tvoj otrok mogoče kaj slabši? Zdaj pač obljublja vse mogoče, da ti ne bi zahtevala preživnine in niti toliko ni, da bi se vsaj malo prilizoval in pokazal skrb za otroka. Kaj bo šele potem, ko bo vse urejeno v njegovo korist?

Vidim da si podjetna, da boš nekako uredila finance s tem, da boš pod streho vzela najemnika. Ampak kredita imaš kar veliko. In časi niso rožnati. Zahtevaj kar otroku pripada.

Vem, da ti je v prvi vrsti do stikov, ampak očitno tudi ‘podkupovanje’ z manjšimi finančnimi obveznostmi do otroka ni ne vem kakšen inštrument, ki bi njega spodbudil k pogostejšim stikom. In ponavljam – tako se obnaša zdaj, ko še nisi ustregla njegovi želji, da bi imel čim manj finančnih obveznosti. Očitno zna kar precej manipulirati s teboj, da sploh razmišljaš, da bi mu ustregla.

Drži se!

se podpišem pod kikico.

Tudi jaz.

S prvima dvema pa nima stikov? Zakaj je iskal stanovanje v tvoji bližini, da bi tvojega otroka več videl, kot otroka iz prvih dveh zakonov? Tvoj, da ni pokvarjen? Čim pride ven z izjavo, da če tri ure skrbi zanj, da je to cel dan, celo skupno skrbništvo in da bi sproti dajal, kolikor bi bilo potrebno, vem, koliko je ura. Toliko, da bi morala že včeraj na sodišče. Naj se ti ne smili. Meni deluje kot otrok, ki si privošči toliko otrok in toliko žensk, kot mu jih neumneži okrog njega dovolijo. Nima mej. Postavi mu jih.

Jaz bi svojega bivšega lahko samo prijavila policiji, ker nikjer ne dela oz. dela na črno in preživnine ne morem iztožiti. Pa ga ne prijavim. Zaradi otrok. Dobim nekaj malega od preživninskega sklada. V bistvu te razumem, tvoj strah pred kregom, a če bi imel moj plačo, bi zahtevala vse na papirju.

Mogoče bo, ko to berem, tudi v meni kdaj dozorela odločitev, da ga prijavim policiji. Sedaj se še preveč sekiram in sebe krivim za ločitev in za to, da on ne more živeti skupaj z otroki.

Nekaj me zanima? koliko časa sta bila skupaj, koliko je star otrok in koliko ti?

to me zanima, ker je od tega tudi marsikaj odvisno, koliko so stari pa uni drugi otroci, a sta oba od iste partnerke?

podvrsta ja …. sejalci semen. 🙂

aine** : preživnino morata uredit, sicer boš imela zaradi tega manj otroškega dodatka in še kje te bo stisnilo. denar je za otroka, z ljubeznijo ga boš težko nafutrala. sploh ni vprašanje ali preživnina ja ali ne, PREŽIVNINA JA.

Dekleta hvala.
Kikica, če bi brala post od koga drugega bi tudi jaz napisala, da se podpišem spodaj:)
V bistvu imaš prav :(((

V sredo grem na csd in potem naprej.

jkčaskjg druga dva otroka živita zelo daleč stran. Vidi jih zelo poredko. Plačuje pa preživnino kot su mo jo določili. Imata 13 in 9 let.
Je pa težava tudi v tej bivši ženi. Saj sva nekajkrat šla na pot, da jih obišče in je ni bilo doma. Je pa to preko 1000km. Ni pa potem nikoli urejeval stikov preko sodišča ali da bi jo zaradi tega prijavil.
Recimo, da sedaj gre 1x na dva meseca do njih.

Midva sva bila skupaj 8 let in otrok ima leto in pol.

Koliko preživnine pa naj zahtevam?

svinčnik in papir v roke in izračunaj otrokove stroške. kar tako na pamet ne bo nič.

Kaj torej preživnina se določi samo na podlagi otrokovih stroškov? Seštejem stroške in na pol? Najbrž ne kajne.
Kaj pa njegova plača?

ja, tako se računa preživnina. bo šel pa gospod še kaj delat, da bo lahko svoje seme preživel, a ne. :))) razen če si ti mati tereza, potem pa je preživnina lahko manjša od polovice stroškov. 🙂

Katarina, saj vem, da si še v tožbi in upaš na najbolje :-), ampak, ko bo konec boš videla, da si potemtakem tudi ti Mati Tereza. Jaz sem to že na podlagi dosojene preživnine, pol pa še na podlagi realizirane :-)))))))))).

aine: suma stroškov – otroški dodatek je kvota, ki jo krijeta vidva v deležu glede na prihodke. No, to je pravljica. Realnost pa si lahko prebereš v oddelku lepljivo:preživnina-sem napisala, kaj so in česa vse niso upoštevali pri določanju preživnine.

Lp

Ne želim biti mati tereza :))) Želim pa biti fer. Torej ne zanima, da dobim čimveč ne glede na vse ampak priti do nekega poštenega zneska za oba.
Kar se dela tiče je v službi od zjutraj do petih popoldan. In še kdaj kaj zraven naredi. Torej je določitev zneska iznad njegovih sposobnosti tudi nesmisel, kot je nesmisel to, da mi ne bi dal ničesar.

Tako, da izhajam iz tega, da mu ostane cca 500-600€ ko plača stanovanje. Iz tega si kupi še hrano (5x tedensko je v službi torej samo za vikend).

Sem pa dejansko v temi, ker še nikoli nisem beležila koliko na mesec porabim za sina.

NevaM hvala, grem prebrat in malo spisat :))

V povprečni družini je povprečen mesečni strošek za otroka 400-500€ – to je cifra samo za smernico. Če imate višji standard potembo to verjetno več, če bi bili socialno šibki pa temu primerno nižji. Otrok pa mora obdržat isti standard kot ga je imel pred ločitvijo.

New Report

Close