Najdi forum

vera ali ateizem-kje sem?

Sem versko vzgojena, vendar sem pod vplivom vseh prebranih knjig ter izkušenj z ljudmi, s cerkvijo, začela razmišljati po svoje. Žal, otrokom ne morem prenesti tega božičnega navdiha, ki nas spremlja na vsakem koraku. Ob tem me spreletavajo skeptične misli. O brezmadežnem spočetju niti ne upam pomisliti. Naj si vsak razlaga racionalno.O Božjem sinu pa takole.
Jezus je (99%) fizično obstajal in je bil verjetno zdravitelj, bioenergetik ter dober govornik, ki mu je čreda brezmejno zaupala. Nedvomno tudi dober človek kot npr. Ghandi … Pozitivno sem naravnana, toda preveč racionalna in mislim, da smo lahko dobri in še boljši ljudje brez vsega tega.
V bistvu se sprašujem, kako otrokom približati krščansko-moralne vrednote brez poslušanja pridig, ki jih ne razumejo. Cerkev -JA, dolgčas-NE. Dejstvo je, da se otroci pri maši dolgočasijo (tudi starši) in jih večkrat prisilimo…Dovolj bo.
Bojim se, da bom napisala preveč. Pričakujem napad…nadaljevanje jutri.

Če rečeš ljudem, ki so poslušali Kristusa čreda, nisi pozitivno naravnana!

Jn 10,14:
Jaz sem dobri pastir in poznam svoje in moje poznajo mene, …

Jn 10,16:
Imam še druge ovce, ki niso iz tega hleva. Tudi tiste moram pripeljati in poslušale bodo moj glas in bo ena čreda, en pastir.

Torej lahko govorimo o vernikih tudi kot o čredi.

V tem primeru gre za prispodobo in čreda ovc ni isto kot čreda ljudi.

Imam povsem enake probleme in dileme in podobno razmisljam kot ti.

Ne gre za nobeno prispodobo ampak za konkreten pojem črede vernikov, ki ima cloveške dušne pastirje! Credo kot skupnost vernikov pozna tudi SSKJ, ceprav oznacuje oba pojma kot “star”.

Tudi jaz sem vzgojena v krščanski veri. In verujem v Boga, čeprav sem bila danes, ko smo šli gledati jaslice, drugič letos v cerkvi. Pri maši sem bila pa samo enkrat letos – ob krstu moje hčerke.
In kot sem že napisala – VERJAMEM V BOGA!
Toda zame Bog ni sivolas in bradat gospod nekje nad oblaki, tamveč je Bog tisto najboljše in najlepše v človeku in najepši in najsvetlješi trenutki v življenju. To isto sem povedala tudi našemu župniku, ki se je s tem strinjal.
Mislim, da danes v krščanski vzgoji ni več tiste “strahovlade”, kot se je to dogajalo pred …. leti. Občutek imam, da je pogled na krščanstvo postal sodobnejši in ne več tako ozko usmerjen v nebesa, vice in pekel.

Počutim se kristjanko: živim krščansko življenje po desetih zapovedih. Kar pomeni, da sem resnicoljubna, spoštujem očeta in mater, ne ubijam, vsakomur privoščim da je zadovoljen in srečen….

Imam pa nekaj grehov, ki jih lahko javno priznam: pri spovedi sem bila nazadnje pred poroko, pa redno ne hodim k nedeljski maši….

Kar se ateizma tiče, pa mislim da pravega ateista NI NA TEM SVETU. Ker ateizem je popolno brezverje. In vsi, ki si pravijo ateisti, naj se vprašajo, če resnično ne verjamejo v nič! Ali tudi vase ne verjamejo? Če verjamejo vase, potem že niso brezverci….

Vsem skupaj želim v Novem letu veliko Boga!

Nataša

Summa theologica: “o Bogu ne moremo reči kaj On je, temveč samo, kaj On ni”. Ne moremo ga opisati kakšen je, temveč le kakšen ni.

Takole draga Alena,
prava vera ne stanuje v nobeni cerkvi,ni omejena na nobeno religijo in ni
utesnjena med platnicami kakšne knjige.Prava vera živi in stanuje lahko
samo v tvojem SRCU in tvoji DUŠI.Prava vera je LJUBEZEN do vsakega
sočloveka ne glede na razlike med nami.Prava vera je SOČUTJE do
vseh živih bitij.
Za svoje otroke največ narediš, če jim na lastnem zgledu pokažeš,kaj je
zate vrednota v življenju.Nobena “prisiljena” pridiga kogarkoli ne pomaga.
Veliko sreče.

alena,
jaz sem pa ateistka in tudi moji starši. To pa še zdaleč ne pomeni, da ne vemo, kaj to vera je, kaj je cerkev.

Ob verskih praznikih, kot so božič, Velika noč ipd. se vedno pogovarjamo o raznih religijah in njihovih pogledih. Torej nismo omejeni zgolj na eno vero, pač pa obdelamo tiste bolj razširjene.

Teh praznikov ne praznujemo, čeprav zadnja leta si dajamo darila kar za božiča, ampak samo za to, ker se ti ne da čakat da dobiš novo majico al kaj podobnega šele po novem letu, ko pa jo lahko oblečeš že prej. Smo že veliki in ne čakamo več dedka mraza celo noč.

Lani mi je kolegica na faksu “ustrelila”, da ona ne more živeti brez vere, da si sploh ne predstavlja. Prav, meni pa je čisto v redu. Verjamem vase in poštenje in vse dobre vrednote, ki jih lahko človeku pripišemo. In ni res, da si dober samo če si veren. Ne bi rada opisovala vseh tistih gnjusnih otrok, ki po verouku kar pošteno prekinjajo, se pretepajo in še in še.

Nikoli pa mi ne bo jasno, kako lahko ljudje dajo krstit otroke. In kaj če njim ta vera sploh ne bo všeč? A se jim bodo potem odrekli, ali pa jih bodo toliko napumpali s to zadevo, da sploh ne bodo vedli, da na tem svetu obstaja še kaj drugega?

Otrokom je treba pustiti svojo pot (ne dobesedno) in jih morda usmerjat proti določeni veri, potem pa naj se sami odločijo!

To je zgolj moj pogled, pa itak sem bla predolga.
LP, Nikki

res je, vera ne stanuje v instituciji-cerkvi.Vsaka vera ima svojega BOGA, odvisno na katerem kontinentu si doma in različna ljudstva si BOGA pač predstavljajo različno-po svoje. Vsi pa imajo v mislih NJEGA kot nekaj dobrega in nekaj kar je NAD njimi…ON lahko npr. stori dosti več kot navadni ljudje…..No in tudi predstvaniki teh BOGOV (pri nas rimskokatoliška cerkev) so eni bolj, drugi manj PREDPISALI kako in kaj je prav…..v bistvu so si kar nekaj izmislili, neka pravila po katerih naj bi se verniki ravnali…no enim je to uspelo na zelo enostaven način prikazat ljudem, drugi pa so stvari zelo zakomplicirali in v svoja pravila vnašali tudi razne “pravljice” ki so bile za takratni čas (več sto let nazaj) še verjetne, danes pa so popolnoma neverjetne in jim verjamejo samo še otroci in slaboumni ljudje…takšna je po mojem mnenju naša rimskokatoliška cerkev, ki nikakor ne gre s časom naprej, pa še (npr. Rode) se vtika v politiko in se vmešava, kdo naj vodi državo, kar je popolnoma napačno.Zato je zelo zaželjeno, da je cerkev ločena od države.Nekatere vere pravijo, naj se vsak sam zmeni z BOGOM kaj je delal narobe in sam nosi posledice in ko bo prišel ob tisti uri pred NJEGA bo dobil zasluženo kazen, ali pa tudi ne….naša vera pa….lažeš, kradeš, bolhe ješ….ubijaš celo in greš k spovedi, župnik ti določi pokoro npr. 10 očenašev in 10 zdravamarij, to zmoliš in lahko grešiš naprej…….no to pa je ena velika hinavščina, da sosed samo zato, ker je šel k spovedi in molil lahko dela kar hoče, jaz pa ne, ker nisem šel…..prav imajo po mojem tisti, ki imajo v sebi svojega boga in se sami z njim zmenijo kako in kaj in nikoli ne vedo kako bo takrat ko bodo prišli pred NJEGA….in prav imajo vsi tisti, ki pravijo, da ateizma praktično ni, saj vsak v nekaj verjame, pa tudi če je to dimnikar, črna mačka, ali horoskop…pri vseh je ON zraven, pa naj se imenuje BUDA, ALAH , ali JOŽE……..

Prava krščanska vera danes od nas še vedno pričakuje,da živimo po 10 božjih za povedih,5 cerkvenih zapovedih,6 resnicah,da opravimo zakramente,da poznamo dela usmiljenja,da poznamo blagre,da ne delamo glavnih grehov…
Prepis iz liturgičnega zvezka,veroučno leto 2oo2/2oo3,6. razred:
DRUŽINA,KI NE MOLI,NI KRŠČANSKA,AMPAK SE V NJO SELI DUH NEVERE!MOLITE OB VEČERIH,UGASNITE TELEVIZIJO,BERITE BOŽJO BESEDO,ZAPPRITE VRATA HUDOBNEMU DUHUin “čujte,kajti hudič hodi okrog kakor rjoveč lev in iščče,koga bi požrl.Ustavite se mu trdni v veri!”(1Pt5,8-9)
Katoliška vera še danes prepoveduje sodobno kontracepcijo,splave,prešuštvo.umetno oploditev…

Vse to sem naštela zato,ker te stvari naši otroci še vedno poslušajo pri verouku in jih bodo tudi v bodoče,saj so to osnove katoliške vere,vseeno,kako si jo nekateri odrasli predstavljamo,da si zmanjšujemo občutke krivde,ki ti jih katoliška vera vceplja od otroških let naprej.

To so dejstva ,ki bodo za nekatere boleča,saj živijo v prepričanju,da je verovanje v dobro višjo silo,pozitivna naravnanost do sebe in drugih,istovetna s katoliško vero,kar pa seveda ni. LP!!!!!!

Pot si napisala:
>”DRUŽINA,KI NE MOLI,NI KRŠČANSKA,AMPAK SE V NJO SELI DUH NEVERE!MOLITE OB VEČERIH,UGASNITE TELEVIZIJO,BERITE BOŽJO BESEDO,ZAPPRITE VRATA HUDOBNEMU DUHUin “čujte,kajti hudič hodi okrog kakor rjoveč lev in iščče,koga bi požrl.Ustavite se mu trdni v veri!”(1Pt5,8-9)”

Takole, še moj pogled na vero. Sem veren, tudi v cerkev dokaj redno zahajam, spoštujem vse cerkvene praznike ( rimokatoliške), za druge se ne zmenim. Ok, verjetno res nisem kakšen človek z velikim svetovnim nazorom, ker mi vere kot so budizem, hinduizem, islam etc… niso pri srcu.
Po mojem mišljenju, bi bilo več “rednih” obiskovalcev nedeljskih maš, a kaj, ko je treba vsako nedeljo iti k maši, ki je , glej ga zlomka ravno takrat , ko je taaako prijetno še poležati v postelji, ali pa, je super sončen dan in je lepše iti v naravo,pa na izlet, kot pa uro časa zabiti v tisti dolgočasni, pa ponavadi še vsepreveč mrzli zgradbi, ki se ji reče cerkev. Za otroke pa že itak vrabci na strehi čivkajo , da raje gledajo živžav na TV, kot pa , da bi šli tako zgodaj ( ob 8-ih) k maši.

Kdor si je vzel čas in prebral Sveto pismo, bo videl , da so tam notri napisani nauki, ki so še kako aktualni tudi danes in, da je samo Sveto pismo povsem sprejemljivo tudi za današnji čas. Le skozi zgodovino so si ga razni cerkveni vladarji in drugi gospodje, ki so imeli takrat kaj besede, prikrojili tako, da večkrat napelje na njihov mlin in jim zagotavlja , da gre predvsem njim dobro. Ampak tega smo vajeni tudi iz komunizma, pa kapitalizma,….ne!?! To ni popolnoma nič novega.

Bilo je govora o “čredah” ! Morate vedeti, da je Sveto pismo nastalo pred 2000 leti, ko je bilo ljudstvo tam nekje v Severni Afriki, kateremu je bilo v glavnem to “pismo” namenjeno ,za današnje čase precej primitivno. In, ker je Jezus oznanjal Božjo besedo na konkretnih primerih – “prilikah”, je pač tako , da se pojavljajo razni pastirji ( duhovniki), pa čreda ( ljudstvo) itd…. Pač takrat ni bila doba industrializacije ,računalništva, globalizacije, vseh mogočih vrst emancipacij , ampak so bili ljudje večinoma pastirji, rokodelci in vojaki.In vladal je trdi patriarhat. Pa da so bile ženske takrat manj vredne ( oprostite drage dame) kot psi, je tudi bilo res. Žal. Zato verjetno tudi ni nikjer omenjeno, da bi bila kakšna ženska “apostol”. In ker je rimokatoliška cerkev zeeeeeeeelo konzervativna ustanova, je ostalo še do danes tako, da so ženske po njihovem dobre samo za čiščenje cerkva, pa za skrb za uboge… etc…. . Tu , se strinjam, da bo treba narediti enkrat pravo “rabuko”, če ne bo RKC povozil čas.Kot dober primer sodobne cerkve so nam protestanti. Res je tudi to, da poskušajo nekateri predvsem mlajši duhovniki to našo monotono cerkev malo razgibati z bolj sodobnimi prijemi, a vse prevečkrat žal “za nagrado” dobijo od “svojih šefov – škofov” premestitve v druga okolja – po možnosti v tujino ( Berlin, Podgorica, Priština.)

Predlani je bila na Slovenskem tako opevana sinoda, ki naj bi prinesla v Slovensko cerkev nekaj super novega in oh in sploh…., pa se ni zgodilo popolnoma nič. Gospodje so v Ljubljani v škofovih zavodih hodili kot mačka okoli vrele kaše in se izogibali usodnim vprašnjem, kot so stališče do kontracepcije, splava, ločitev, žensk v duhovniških poklicih… Nič od tega se ni rešilo. Nekaj so bluzili okoli tega, da bi bilo treba molitev Zdrava Marija spremeniti v Pozdravljena Marija, ker bojda Marija ni bila nikoli bolna , da bi bilo treba posebej poudarjati njeno zdravstveno stanje. Skratka, veliko prahu za prazen nič.

Če zaključim tole veliko predolgo pisanje; veren ali neveren. Današnji svet je vero potisnil precej v ozadje. Kam nas to pelje se vidi. Terorizem, kriminal, podkupovanje, upravljanje sveta multinacionalk, ki svoje bogastvo kujejo na celo najbolj revni populaciji sveta. Vse to vodi v propad. V neki knjigi je napisano,da je sedanji papež ,zadnji papež v zgodovini sveta. Z novim papežem naj bi prišlo tudi do njegovega konca. Ok, lahko , da so to blodnje nekega pretiranega vernika, ampak že sam pogled na svet nam pove, da ne vem kako dolgo tako ne bo šlo naprej. Ljudje se bomo morali spremeniti. Ali se bomo to naučili iz Svetega pisma, Korana, Talmuda,ali pa nas bo v to prepričala Mati Narava je odvisno od vsakega posebej. Ampak treba se bo.

Ps:
Zakaj otroka krstiti in mu s tem vsiljevati neko vero in nazor? Zakaj pa otroka pošiljati v šolo, ko se pa ve, da je njen sistem gnil do konca? Zakaj otroke sploh vspodbujati k veri?Zakaj se kaj takega ne vprašajo v Islamskem svetu, kjer otroke že pri petih letih učijo, da je treba vse kar ni muslimanskega pobiti, iztrebiti?. Ker tam je vera vse kaj drugega kot del neke folklore.

Bogdan

Priokus pa ostane. Za duhovnike so vsi verni ovce, ki potrebujejo svojega vodnika, ker so prebutaste, da bi same našle pot k cilju (v tem primeru Bogu).

Hočeš reči, da živiš po desetih prepovedih. Preberi knjigo Marlo Morgan: Sporočilo iz večnosti, posebno konec. Tam boš našla deset nasvetov (namesto zapovedi) po katerih naj bi ljudje živeli.

Malce kontradiktorna izjava:

Po eni strani trdiš:
In kaj če njim ta vera sploh ne bo všeč? A se jim bodo potem odrekli, ali pa jih bodo toliko napumpali s to zadevo, da sploh ne bodo vedli, da na tem svetu obstaja še kaj drugega?

Po drugi pa:
… jih morda usmerjat proti določeni veri, potem pa naj se sami odločijo!

Čim koga usmerjaš proti določeni stvari, ji avtomatično pripisuješ večji pomen, več govoriš o njej itn., torej ga na nek način “pumpaš s to zadevo”, zato ne bo vedel, da obstaja še kaj drugega. Le kako naj se potem sam odloči, če drugega ne pozna?

Nekatere reči čisto po človeški plati niso etične, četudi jih Cerkev ne bi prepovedovala. Pravzaprav vsaka vera v svoje bistvu nosi sporočilo o načelih, ki naj bi jih človeštvo upoštevalo, ne samo krščanska. Vse pa temelji na medsebojnem spoštovanju.

— Zakaj se kaj takega ne vprašajo v Islamskem svetu, kjer otroke že pri petih letih učijo, da je treba vse kar ni muslimanskega pobiti, iztrebiti?. Ker tam je vera vse kaj drugega kot del neke folklore.

Tule si malo mimo usekal. Islam sam po sebi ne uči pobijanja, temveč fanatiki, ki pa jih tudi v krščanskih krogih ne manjka. Tu gre4 samo za časovni razkorak. Tisto, kar so počeli krščanski ekstremisti v imenu vere in Boga pred nekaj stoletji, počnejo danes muslimanski ekstremisti.

Posavec si napisal:
>”Kdor si je vzel čas in prebral Sveto pismo, bo videl , da so tam notri napisani nauki, ki so še kako aktualni tudi danes in, da je samo Sveto pismo povsem sprejemljivo tudi za današnji čas””Tu , se strinjam, da bo treba narediti enkrat pravo “rabuko”, če ne bo RKC povozil čas.””Današnji svet je vero potisnil precej v ozadje. Kam nas to pelje se vidi. Terorizem, kriminal, podkupovanje, upravljanje sveta multinacionalk, ki svoje bogastvo kujejo na celo najbolj revni populaciji sveta.””Zakaj se kaj takega ne vprašajo v Islamskem svetu, kjer otroke že pri petih letih učijo, da je treba vse kar ni muslimanskega pobiti, iztrebiti?.””Zakaj pa otroka pošiljati v šolo, ko se pa ve, da je njen sistem gnil do konca?”

New Report

Close