Najdi forum

Pozdravljeni,

9.10.2011 mi je spodrsnilo na stopnici in mi obrnilo desni gleženj. Gleženj mi je v trenutku nenormalno zatekel in dobil sem mravljince v prstih.

Ob pregledu je bil podan sledeč status: vidna oteklina nad. lat. in medialnim maleolom s sufuzijo nad lat. maleolom, palp. bolečnost nad LTFA ter deltoidnim lig., gibčnost povsem zavrta, nogo težko obremeni. Stabilnost sklepa zaradi bolečnosti ne morem poizkusiti, brez NC izpadov distalno.
RTG: brez zanesljivih znakov za svežo poškodbo.
TH: nehodilna mavčeva longeta….

1. KONTROLA 18.10
Oteklina in hematom, direktni pritisk na kost še boleč.
ROKO: nekaj manjših osifikatov pod notranjim maleolom.
TH: dokolenska prerezana hodilna longeta na odvzem še za 14 dni, večkrat na dan hlajenje gležnja.

Kontrola pri izbranem zdravniku.

Zanima me sledeče: glede na to da sem imel isti gleženj že več krat zvit in ali obstaja kakšna nevarnost poškodb vezi, glede na to da imam po 12 dneh še vedno lepo zatečen gleženj in nart ob tem pa mi zatekajo prsti na nogah. Prav tako čutim porast pritiska v predelu gležnja in navzdol proti prstom. Bolečina v predelu gležnja je prisotna ob poskusu premika. Prav tako je še vedno viden velik hematom na notranji in zunanji strani gležnja.
Kakšen način nadaljevanja zdravljenja priporočati in ali smatrate da je potrebno še narediti MR ali kakšno drugo obliko slikanje gležnja.

Za odgovor se vam lepo zahvaljujem

Lp Matej

Z ozirom na večkratne zvine, priporočam pregled in testiranje stabilnosti gležnja po preteku 3 mesecev od zadnje poškodbe. Glede na ugotovitve pregleda tedaj odločitev o vrsti slikanja (stres posnetki, magnetna resonanca, računalniška tomografija???).

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni.

Pred dvema tednoma sem si pri košarki zvil gleženj. Po skoku za žogo sem pristal na nasprotnikovi nogi in mi je zvilo gleženj. Bolečina je zginila po prvem tednu. Oteklina pa je še vedno ostala. Hodim lahko normalno. Probal sem tudi tečt, vendar me v gležnju nekoliko zateguje, zato sem raje prenehal. Zanima me, če je to normalno, da imam samo oteklino, bolečine pa ne.

Da. Bolečina običajno izzveni pred oteklino. Priporočam postopno vrnitev v športne obremenitve šele, ko bo izginila tudi oteklina in boste dosegli polno gibljivost poškodovanega gležnja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni ,

Minilo bo 4 tedne odkar sem zvil gleženj. Na urgenci so podali diagnozo izvin in nateg skočnega sklepa. Sedaj po štirih tednih oteklina (sicer zelo manjša) še kar ostaja in prisotno je pokanje v gležnju, ki ga prej ni bilo. Včasih je prisotna tudi blaga bolečina.
Dogaja se mi tudi to, da ko vozim avto in ko nato stopim ven začutim kar močno bolečino v nartu poškodovane noge, pojavlja se mi tudi blaga bolečina v kolenu poškodovane noge… Rečeno je bilo, da bo gleženj funkcioniral po ca. treh tednih. Hodim lahko sicer normalno, vendar športnih aktivnosti ne morem opravljati oziroma ne upam. Zanima me, če je potreben ponoven pregled pri zravniku, ali pa so te posledice mogoče normalne. Dogaja se mi tudi to, da zjutraj čutim bolečino v gležnju, potem ko ga “ogrejem” oziroma nekaj časa hodim bolečina izgine.

Po poškodbi sem gleženj kakšn dober teden hladil in poškodovano mesto mazal z kremo Jointace gel. Tudi hodil sem karseda minimalno.

Najlepša hvala za mneje oziroma odgovor.

Pozdravljeni ,

Minilo bo 4 tedne odkar sem zvil gleženj. Na urgenci so podali diagnozo izvin in nateg skočnega sklepa. Sedaj po štirih tednih oteklina (sicer zelo manjša) še kar ostaja in prisotno je pokanje v gležnju, ki ga prej ni bilo. Včasih je prisotna tudi blaga bolečina.
Dogaja se mi tudi to, da ko vozim avto in ko nato stopim ven začutim kar močno bolečino v nartu poškodovane noge… Rečeno je bilo, da bo gleženj funkcioniral po ca. treh tednih. Hodim lahko sicer normalno, vendar športnih aktivnosti ne morem opravljati oziroma ne upam. Zanima me, če je potreben ponoven pregled pri zravniku, ali pa so te posledice mogoče normalne. Dogaja se mi tudi to, da zjutraj čutim bolečino v gležnju, potem ko ga “ogrejem” oziroma nekaj časa hodim bolečina izgine.

Po poškodbi sem gleženj kakšn dober teden hladil in poškodovano mesto mazal z kremo Jointace gel. Tudi hodil sem karseda minimalno.

Najlepša hvala za mneje oziroma odgovor.

Lep pozdrav!

Janez

Priporočam počakati skupaj 8 tednov od poškodbe. V tem času bi morale težave, če je šlo le za zvin, izzveneti. V nasprotnem priporočam obisk zdravnika.

K učinkovitejšemu zdravljenju vam lahko pomagajo tudi fizioterapevti.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

pozdravljeni,

prejšnjo nedeljo 20.5 sem si na nogometni tekmi poškodoval desni gleženj.
Po prekršku sem z celo težo padel na desni gleženj, ki se je zvil na notranjo stran, v gležnju sem začutil pok. Po tem gležnja nisem mogel premikat. Nogo so mi imobilizirali in me odpeljali v bolnico v Avstrijo, kjer igram nogomet. Po slikanju sem dobil mehki gips(longeto), zdravnik je mi je rekel da lahko po 7 dnevih longeto odstranim in nogo naj ne obremenjujem, naj pa grem v slo, k svojemu zdravniku(imam jutri termin v bolnišnici (29.5) v petek sem longeto odstranil, gleženj sem imel z notranje strani zelo otečen, prav tako je prišlo do izliva, rahlo otečena je tudi sprednja stran gležnja,kjer čutim tudi bolečine, zunanja stran ni tako poškodovana. 3x dnevno nogo hladim, prav tako mažem z hepan gelom, danes v ponedeljek je oteklina znatno manjša, edino kar je,da ne morem obremenjevat noge po potrebi hodim z berglo.
Diagnoza ki mi jo je postavil zdravnik v avstriji: distorsio grav.art.tibiotal.dext

Znima me: -kaj točno pomeni ta diagnoza
-kdaj lahko začnem z fizikalno terapijo
-po kolikih dneh je smiselno začet obremenjevat nogo oz. začet hodit brez bergel
-ali je smiselno po odstranitvi longete še uporabljat lovenax injekcije proti str. krvi, ki sem jih dobil v Avstriji.

za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem

lp
borut

-kaj točno pomeni ta diagnoza
Diagnoza pomeni “težji zvin desnega gležnja”
-kdaj lahko začnem z fizikalno terapijo
Takoj. V začetku predvsem lokalno protivnetno zdravljenje, nato pa glede na bolečine asistirano aktivno razgibavanje. Sledijo vaje z apropriocepcijo in okrepitev obsklepnih mišic.
-po kolikih dneh je smiselno začet obremenjevat nogo oz. začet hodit brez bergel
Glede na bolečine. Pri težjih zvinih lahko to traja 3 do 6 tednov.
-ali je smiselno po odstranitvi longete še uporabljat lovenax injekcije proti str. krvi, ki sem jih dobil v Avstriji. Ne.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

hvala za odgovor,
lp
borut

Prosim.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni! Pred enim tednom sem nerodno stopila, pri tem sem si poškodovala gleženj. Predvidevam, da sem si ga zvila saj je naslednji dan nastopila močna bolečina in oteklina. Sedaj po enem tednu sicer bolečine v gležnju so manjše, oteklino še imam, pri tem imam otečeno in boleče koleno in vsak dan večjo rdečico za kolenom. Zanima me, če je potrebno obiskati zdravnika ali bodo te težave minile. Hvala za odgovor

Vsekakor priporočam obisk zdravnika!

Zaradi velikih obremenitev v sklepih lahko poškodbe ali okvare v njih hitro sprožijo nastanek dodatnih poškodb ali okvar.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni,

pred natančno enim tednom sem pri igranju košarke ob doskoku pristal z vso težo na nasprotnikovi nogi ter si ob tem težje poškodoval gleženj. Obiskal sem dežurnega zdravnika, ki me je napotil na rentgen, ki je pokazal, da ni vidne sveže poškodbe skeleta. Ob poškodbi sem začutil kot da se je gleženj izpahnih iz sklepa in po kakšnih dveh sekundah zaskočil nazaj. Danes sem bil tudi pri osebnem zdravniku, ki pa je dejal da zaradi velikega hematona ultrazvoka še ni mogoče narediti. Predvidevam, da sem si poškodoval vezi, saj je gibanje gležnja zelo omejeno. Sicer lahko stopim na nogo, vendar hoditi še ne morem. Sedaj grem čez 4. dni nazaj na pregled in ob morebitni manjši oteklini tudi na ultrazvok. Sicer sem imel že večkrat zvin gležnja, toda tako močno pa še nikoli. Že cel teden samo ležim v postli z dvignjeno nogo, ohlajam gleženj ter nanšam hepan gel.
Zanima me kako dolgo bo trajalo, da bom lahko hodil?
Ali je bolje popolnoma mirovat, ali naj začnem gleženj rahlo razgibavat?
Ali je možno, da imam še kaj druga poškodovano?
Kakšen pregled oz. preiskave bi bilo še dobro narediti?
Kdaj naj začnem z lažjo rekreacijo ter kdaj s polno obremenitvijo?

Za odgovore se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lp.

Denis

Zanima me kako dolgo bo trajalo, da bom lahko hodil? Zelo verjetno med 3. in 8. tednom po poškodbi, če ne, priporočam slikanje gležnja z magnetno resonanco.
Ali je bolje popolnoma mirovat, ali naj začnem gleženj rahlo razgibavat? Priporočam postopno razgibavanje, vendar le do meje bolečine.
Ali je možno, da imam še kaj druga poškodovano? Da, mogoča je tudi poškodba sklepnega hrustanca.
Kakšen pregled oz. preiskave bi bilo še dobro narediti? Če bo potrebno magnetno resonanco.
Kdaj naj začnem z lažjo rekreacijo ter kdaj s polno obremenitvijo?
Prvo, ko bo gleženj brez bolečin, brez otekline in ko bo polno gibljiv, drugo pa, ko boste opravil tudi ustrezno mišično rehabilitacijo vključno s treningom propriocepcije.

Dobro je gleženj pred obremenitvami klinično pregledati in oceniti tudi stabilnost. Priporočam pregled po preteku vsaj 8 tednov od poškodbe.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni! Zanima me če ima lahko zvin gležnja kakšne dolgotrajne posledice. Mogoče se vprašanje zdi neumno, in tudi na internetu nisem našla nobenih podatkov.
Imam bolečine v gležnju (točno na tistem, ki je bil zvit). Morda delam paniko saj se mi bolečina pojavlja komaj 3. dan, vendar me zelo ovira, predvsem zato ker vsak dan moram veliko prehoditi.
Je možno, da je ta gleženj zaradi zvina občutljivejši, ali se poškodba vedno popolnoma pozdravi?
Bolečina v tem gležnju se mi ni pojavila le tokrat. Mislim pa da mam že nasploh občutljive gležnje. Včasih so me začeli boleti že po nekaj metrih počasnega teka.
Upam da vam nisem vzela preveč časa za takšno stvar.
Lep pozdrav!

Spoštovana,

“zvin” gležnja je zelo široka diagnoza. Pri zvinu pride do večje ali manjše poškodbe vezi, lahko pa hkrati pride tudi do poškodb sklepnega hrustanca, podhrustančne kosti končnega dela golenice in/ali skočnice ter poškodbe notranje sklepne ovojnice. Vse te poškodbe lahko povzročijo nastanek trajnih težav, ki zahtevajo včasih tudi operativno zdravljenje.

Najprej priporočam pregled in nato usmerjeno slikanje, glede na ugotovitve pregleda.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Dober večer. Mene pa samo nekaj zanima. Je možno, da nekdo ki ima (je imel) zvit gleženj, hude bolečine, ki so ovirale hojo ter stanje “izgubi” v roku dveh ur vse ali skoraj vse bolečine? Ne čez noč, ampak čez dan? Dopoldan nemogoče hoditi, izvečer pa je človek hodil povsem normalno. Malce bi ga naj špikalo v gležnju in nogi, ampak hodil oz že skoraj tekel je. Meni je to sumljivo (ali ga prej ni bolelo, ali ….), ampak prosim vseeno za strokoven odgovor.
Hvala vnaprej.

Spoštovani,

po zvinih gležnja so pogosto bolečine pri začetku hoje večje, nato pa se z gibanjem postopoma zmanjšajo.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Zdravo!

Samo kratko vprašanje.

Imam počen talofibularni legiment. Kakšno bo zdravljenje in koliko časa bo trajalo?

Hvala in lep pozdrav,
Nika Snoj

New Report

Close