Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Zanositev – vprašanje

Zanositev – vprašanje

Pozdravljena ga. dr. Pinter!
ker se tudi jaz soočam z neplodnostjo in nerednimi menstruacijami, ter pogostim nastajanjem cist, in bom v naslednjem ciklusu začela z ICSI me zanima ali v primeru, da v tem ciklusu ne bo prišlo do prave menstruacije (torej če ne bo ovulacije in bo nastala cista) in ko bi ta cista izginila, bi bila le krvavitev, ki ni enaka menstruaciji, vendar bi po tej krvavitvi vseeno bila sluznica tanka.
Zanima me, če bi tudi brez pravega izločanja sluznice s strdki, bili enaki pogoji za začetek novega ciklusa z Menopurjem in tudi za vgnezditev? Hvala za odg. in vaš čas!

Spoštovani,

optimalen pogoj za začetek stimulacije je, da je maternična sluznica tanka. Torej je v redu, tudi če pride do krvavitve po ciklusu brez ovulacije.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni dr. Pintar!
Tudi jaz sem med starejšimi, ki bi še rade zanosile. Razmišljala sem o IVF kar v naravnem ciklusu. Na to bi šla samoplačniško. Imam pa vprašanje za vas, ker se sprašujem, ali bi bila primerna kandidatka za to, če bi se zgodilo, da bi rabila v naravnem ciklusu več časa, da bi folikel dovolj zrastel.
Želim vprašati, kako je v teoriji, če bi zaradi slabšega hormonskega stanja rastel folikel počasneje in zrastel na primer do 19 mm šele 19. dan. Ali bi bilo to slabo za jajčece, ki zori v njem. Ali je potem večja verjetnost, da jajčna celica potem več ne bo uporabna oz. bi bila degenerirana?
Zahvaljujem se Vam za odgovor in vas lepo pozdravljam!

Spoštovani,

degeneracije jajčne celice se vnaprej ne da predvideti, tako je tudi nemogoče reči, ali bi počasna rast vplivala na jajčece. Lahko se celo zgodi, da je pri isti osebi ob enakih pogojih (enako trajanje ciklusa, oz stimualcije) enkrat celica degenerirana, drugič pa ne. Končni izid je odvisen od številnih, večinoma neznanih dejavnikov, tako da se je najboje prepustiti.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani!
Zaradi težav s poraščenostjo in nerednimi menstruacijami (tudi pri letih 20-ih letih), sem bila že obravnavana pri endokrinologu. Razloga za težave ni bilo moč ugotoviti.
Ker še vedno želim zanositi in se mi je spet nekoliko povečala poraščenost, sem ponovno obiskala endokrinologinjo. Med drugim je naredila tudi OGTT test, ki je bil normalen.
Zaradi moje želje po zanositvi mi je pa predpisala metformin (Glucophage), in sicer naj bi po dvotedenskem postopnem uvajanju prešla na odmerek 3×500 na dan oz. 2×800, v kolikor bi zdravilo dobro prenašala.
V zvezi s tem me zanima, kakšen so vaše izkušnje, kot strokovnjakinje za neplodnost, ali je pri starosti 42 let še sploh smiselno jemati to zdravilo z namenom, da bi morebiti povečala občutljivost jajčnikov na vzpodbude FSH z zdravilom metformin?? Zanima me, ker bom šla v kratkem v stimuliran postopek, ali se mi sploh “splača” začet z jemanjem tega zdravila? (Na izvid in mnenje endokrinologinje po opravljenih izvidih, ki sem ga prejela po pošti, sem morala čakat kar nekaj mesecev….) Zato sem sedaj zmedena in ne vem ali se kaj takšnega predlaga tudi v neplodnostnih ambulantah v mojem primeru? Nimam pa npr. policističnih jajčnikov…
Lepo prosim za vaše mnenje in vas lepo pozdravljam!

Spoštovani,

Če je endokrinologinja ocenila, da bi bilo to zdravilo dobro za vas, vam absolutno svetujem, da ga jemljete. Zdravilo ni namenjeno samo ženskam s policisitčnimi jajčniki. Metformin lahko namreč pospeši prenos glukoze v celice, kar je lahko za vaše jajčnike ugodno in boste lahko pridobilil kakšno jajčno celico več. Tako vam svetujem, da začnete jemati meformin po shemi, ki vam jo je svetovala endokrinologinja.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,
hvala za nasvet. Ker takrat še nisem vedela, da bom v stimuliranih postopkih in spremljanih ciklusih, me zanima še, kako dolgo v ciklusu naj jemljem zdravilo metformin? Bo dovolj do punkcije ali transferja? Endokrinologinja tudi ni napisala, kako prenehati z jemanjem zdravila ali postopoma nekaj dni samo 1-krat na dan ali pa lahko kar naenkrat? Se to zdravilo priporoča tudi v začetku nosečnosti? Hvala za vašo pomoč in lep pozdrav!

Spoštovani,

zdravilo se jemlje nepretrgoma, vse dokler ne zanosite. V nosečnosti se jemlje redko, glede na mnenje endokrinologa.
Torej, ko boste zanosili – ko bo test na nosečnost pozitiven, lahko prenehate jemati metformin, lahko postopoma, v dveh tednih, tako kot ob uvajanju, le po nasprotni shemi.

Lep pozdrav,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani, mene pa zanima ali je v postopku ivf možno preverit ali so pridobljene celice zrele? Ali pa je to možno le v postopku icsi? Hvala za odgovor in lp!

Spoštovani,

v klasičnem IVF se seme nalije na jajčne celice. Jajčne celice so v teh postopkih še prekrite z drugimi celicami, tako da se zrelosti ne da oceniti. Je pa prednost tega v tem, da v takem okolju lahko tudi jajčna celica, ki je bila ob punkciji še nezrela, dozori, včasih šele čez 12ur ali več. In ko je zrela, jo lahko semenčice, ki so iknubirane skupaj s z jajčno celico, oplodijo.

Za izvedbo ICSI pa je potrebno jajčne celice “sleči”, oz. odstraniti vse te druge celice okoli nje, da se vidi zrelost celice. ICSI se lahko potem opravi le na jajčni celici, ki je takrat že zrela. Nezrele celice se ne uporabijo.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani, hvala za nazorno pojasnilo.
Zanima me še, kaj bi Vi priporočali, če je v prejšnjem (prvem) postopku prišlo do neoploditve celic. Bile so 3 celice. Embriolog ni videl nič posebnega, ne pri jajčnih celicah, ne pri spemiogramu… Ali je po vaših izkušnjah bolje ponovno poskusit z ivf ali drugič izvajat kar icsi? Sem med starejšimi, al je možno, da bi morebiti bila jajčna ovojnica predebela? Če spermiogram ustreza standardom, ali je potem kakšen drug razlog, ki bi govoril v prid izvedbe icsi? Hvala še za ta odgovor in lp!

Spoštovani,

če ne pride do oploditve po klasičnem IVF običajno naredimo naslednjič ICSI, da se tudi jajčne celice oceni, tudi če ni znanega razloga za neoploditev. Zaradi same starosti ženske pa ICSI ne delamo, ker niso rezultati nič boljši.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovana dr. Pinter,
lepo prosim, če mi lahko napišete, v kolikem času po stopki oz. potrjeni ovulaciji, je z veliko verjetnostjo že vidna lokacija nosečnosti, če je le-ta v maternici? In v kolikem času po ovulaciji so prisotni srčni utripi? Imam namreč možnost, da bi šla na uz kontrolo točno 27. dan po dnevu, ko se je zgodila ovulacija. Ali bi to morebiti lahko bilo še prezgodaj? Zahvaljujem se za odgovor.

Spoštovani,

gestacijsko vrečko v velikosti nekaj milimetrov, še brez odbojev ploda, lahko v idealnih pogojih vidimo v maternici najprej 4-5 dni po izostanku menstrucije, torej cca 20 dni po ovulaciji. Včasih pa jo takrat še ne vidimo, ampak šele nekaj dni kasneje. Kakšen teden dni kasneje se lahko vidi že nekaj mm velik plod in včasih tudi srčni utripi. Tako bi 27. dan po ovulaciji že lahko videli nosečnost v maternici. Lahko pa je seveda vse skupaj bolj vidno nekaj dni kasneje, odvisno od dneva oploditve in hitrosti razvoja zarodka.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close