Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Darovanje spolnih celic Zanositev – vprašanje

Zanositev – vprašanje

Lepo pozdravljeni!
Se zahvaljujem za odgovor. Skrbi me predvsem metoda ICSI predvsem s tega vidika, ker se v nekaterih člankih omenja večja verjetnost za kromosomske napake. Ali imate mogoče kakšne podatek, koliko višja bi naj bila verjetnost za morebitne nepravilnosti pri metodi ICSI? Namreč ni absolutne indikacije za to metodo z vidika lastnosti spermiograma. (Le to, da se celice v IVF niso oplodile.)
Ali se na GKLJ v primeru neoploditve pri IVF vedno (ali v večini primerov?) potem v drugem postopku uporabi metoda ICSI?
Lepo prosim še za to informacijo in lepa hvala že vnaprej.

Spoštovani,

po ICSI je lahko kakšen odstotek več kromosomskih napak, a se ne ve, ali je to zaradi metode, ali pa zaradi okvare, ki je že v semenčicah. Vsekakor pa to tveganje majhno in klinično ni pomembno. Če bi bilo klinično pomembno, te metode ne bi uporabljali.

Odločitev o ICSI je individualna, odvisna od vseh karakteristik semena in pa tudi od morebitne neoploditve jajčne celice ali slabega razvoja zarodkov. Zato vam ne morem dati enoznačnega odgovora o uporabi ICSI.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni,
vljudno vas prosiva, da nama pomagate razjasnit dilemo o optimalni spolni vzdržnosti pred IVF.
Sva tik pred IVF. Spermiogram je bil sicer na meji… Vprašanje, ki naju muči, pa je, kako dolgo je optimalna spolna vzdržnost? Predvsem naju zanima, če npr. ne pride do izliva kakšen mesec pred IVF ali morebiti to vpliva kako slabše na možnost oploditve ali je torej vseeno boljše, da pride do izliva cca vsaj 1 teden pred IVF? Seveda bi rajši “šparala” vse do IVF, če le to kaj koristi oz. vsaj ne škoduje kakovosti sperme? Hvala za odgovor in lepo vas pozdravljava!

Spoštovani,

pred IVF svetujemo spolno abstinenco 2 do 5 dni. Torej, vsaj 5 dni pred punkcijo imejte spolni odnos. Če je abstinenca daljša, je lahko seme slabše kvalitete.
Oz. do 2 – 5 dni pred punkcijo imejte spolnih odnosov toliko, kolikor si jih želite; 2 do 5 dni pred IVF pa imejte zadnji spolni odnos.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovana dr. Pinter.
Prosim vas, če mi s svojim strokovnim znanjem s področja neplodnosti, lahko pomagate odgovorit na moj problem. Imela sem stimuliran ciklus z Gonalom, kjer je bila punkcija samo v enem jajčniku – v njem je bilo več foliklov. Sicer je bil tudi v drugem jajčniku viden folikel v velikosti 10mm – to je bilo 1 dan preden sem si dala stopko. Vendar v tem drugem jajčniku ni bilo punkcije. Niti ni prišlo do ET.
Naslednji, torej ta ciklus, imam monitoring brez stimulacije z možnostjo punkcije in ivf. Zato lepo prosim, če mi poveste še vaše mnenje glede na spodnje podatke: 6.dan ciklusa je viden folikel v tem drugem jajčniku (ki v prejšnjem ciklusu ni bil punktiran) v velikosti 12mm, E2 je bil 0,20 isti dan (sluznica tanka). Čez 2 dni folikel velik cca 14mm, endometrij 5mm. Dan kasneje, torej 9.dan ciklusa, spet folikel velik cca 15mm in E2 0,25. Sicer imam dolge in neredne cikluse.
Predvsem me skrbi ali je možno, da je ta folikel ostal isti od prejšnjega stimuliranega ciklusa, ko je bil nazadnje velik 10mm? Ali je možno, da folikel iz prejšnjega ciklusa v tem novem ciklusu samo nadaljuje z rastjo? Prosim za vaše mnenje, ali je smiselno izvesti ivf v tem ciklusu v primeru, da folikel še zraste? Koliko bi naj bila vrednost E2, da bi lahko pričakovali, da je v foliklu jajčna celica dovolj zrela? Do katerega dneva ciklusa se “splača čakati” folikel in vrednost E2, da bi glede na rast folikla lahko bil ivf še uspešen? Lepo prosim, če mi lahko kaj svetujete glede na svoje izkušnje v podobnih primerih. Bojim se namreč, da bi bila s takim začetkom ciklusa še večja verjetnost za neuspeh ivf postopka, če bi se le-ta izvedel. Se zahvaljujem za vaš čas in vas lepo pozdravljam!

Spoštovani,

ta folikel je lahko ostal še od prejšnjega ciklusa, ker je morda šele sedaj dovolj zrel za rast. Tudi sicer se folikli v jajčniku več mesec “pripravljajo”, da začenjo rasti in je to popolnoma normalno. Absolutno je smiselno izvesti punkcijo, če folikel raste. Jajčno celico lahko pričakujemo, če je E2 več kot 0,40, folikel pa velik 17 mm ali več. Včasih pa se glede na izvide lahko odločimo za stop injekcijo tudi prej.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovana dr. !
Prosim, če mi lahko interpretirate, kako slaba ali dobra je situacija, ko znaša estradiol 0,70 ob velikosti foliklov 17, 14, 12, 10, 10. Vprašanje je ali se ta vrednost estradiola sedaj porazdeli na več foliklov in najbrž ni nujno, da bo celica v foliklu 17 mm sploh zrela? Oziroma ali tudi folikel v velikosti 12 mm »oddaja« estradiol oz. kako že to deluje… To so podatki merjenja situacije pri meni, vendar ne razumem, kaj to pomeni. Hvala in lepo Vas pozdravljam!

Spoštovani,

majhni folikli prispevajo pribl. do 0,1 estradiola. Tako da je v tej kombinaciji foliklov zelo verjetno celica zrela. Zrelost celice je seveda pogojena še z drugimi dejavniki, tako da je ne moremo 100% natančno napovedati.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni!
Pri svojem ginekologu imam spremljan ciklus s planiranimi spolnimi odnosi. Naslednjič bom imela IVF v spontanem ciklusu. Zato vas prosim, če mi kot strokovnjakinja na tem področju, lahko odgovorite na moja vprašanja. Dva dni pred stopko sem imela res obilno ter vlecljivo in drsno sluz. Ko sem si dala stopko, je naslednji dan bila sluz le še v obliki tekočega izcedka.
Ker je bila to moja prva stopka, me zanima ali se lahko »izgled oz. vrsta« izcedka spremeni zaradi stopke?
Ali pa je bolj verjetn, da je takrat prišlo že do ovulacije?
34 ure po stopki namreč več ni bilo folikla. Ali lahko pride zaradi stopke kaj prej do ovulacije kot npr. za 36 ur?
Če bi se izmeril E2, me zanima, ali obstaja kakšna referenčna vrednost E2, pri katere je velika verjetnost, da bo prišlo do LH vrha? (Glede velikosti folikla se zdi, da pri meni ni nek merodajen podatek)…
V kolikem času po ovulaciji se lahko najhitreje pojavi CL?
Se zahvaljujem za vaš čas in vas lepo pozdravljam!

Spoštovani,

Izgled izcedka se spremeni zaradi samih sprememb v ciklusu, lahko tudi zaradi stop injekcije. Pravite, da po 34 urah od stop injekcije ni bilo več folikla. V takih primerih se običajno zgodi, da sam od sebe poči kakšno uro prej. Z merjenjem E2 ne bi mogli napovedati LH vrha. CL se začne tvoriti takoj po ovulaciji, vendar ni nujno, da vse to vidimo na UZ, zato je to težko napovedati. Morda naslednjič tempirate punkcijo 32 ur po stop injekciji.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani.
Ker bi za naslednji poskus rada čim bolj ugotovila, kdaj je bila ovulacija v tem ciklusu, vas lepo lepo prosim, če bi mi, prosim, lahko odgovorili še na naslednja vprašanja:
Na dan apliciranja stopke je bila vrednost Progesterona 0,6. Takoj po UZ, ko ni bilo več folikla, je bila vrednost progesterona 2,6 (to je bilo 35 uri po stopki), čez nadaljnjih 23 ur od te meritve pa je bila vrednost progesterona 6,6nmol/L.
V zvezi s tem sem brala, da se progesteron nekoliko dvigne že po LH vrhu, še pred ovulacijo. Zato me zanima ali to drži in do katere vrednosti se lahko dvigne zaradi LH vrha še pred ovulacijo?
In kot laika me še zanima po kolikem času po ovulaciji (v urah ali minutah) je dvig progesterona prisoten v krvi?
Ali vrednost progesterona 6,6 ustrezna za cca 1 dan po ovulaciji ali pa obstaja možnost, da je prišlo do ovulacije tudi že prej?
Res lepo prosim, če mi odgovorite še na ta vprašanja in se Vam zahvaljujem za vaš čas. Lepo Vas pozdravljam!

Spoštovani,

vrednosti progesterona ob in po ovulaciji individualno zelo varirajo, tako da iz njih ne moremo ocenjevati situacije neposredno pred ovulacijo. Po ovulaciji pa se vrednosti progesterona dvignejo v dnevu ali dveh. Načeloma meritev progesterona ne izvajamo, ker so rezultati pričakovani, sploh pa v ciklusu, kjer ovulacijo stimuliramo s stop injekcijo. Tako da so te meritve nepotrebne.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Pozdravljeni!
Po stimuliranem postopku bi tud jaz želela iti takoj v naslenjem ciklusu v postopek ivf v spontanem ciklusu. Zanima me ali je “možno” iti v takoj v IVF po punkciji v stimuliranem ciklusu, predvsem z vidika morebitne punkcije v istem jajčniku. Predvsem me zanima ali kaj motijo in koliko lahko motijo hemoragične ciste, ki nastanejo v jajčniku? Glede na potek dogovkov, mojo starost, ter bližajočih se spet dopustov, se zdi to zame najboljša varianta.

Ker sem prišla do različnih informacij, me še zanima, kolko ur pred punkicjo se v kratkem protokolu odmeri stopka in ali je vseeno če je to Pregnyl ali Ovitrelle?
Lepo prosim za vaše mnenje in se vam zahvaljujem.

Spoštovani,

običajno je bolje, da sta vmes med enim in drugim postopkom IVF vsaj dve menstruaciji, da se vbodna mesta na jajčnikih zacelijo. Ciste, ki nastanejo takoj po punkciji, lahko ovirajo nasednji ciklus, zato hitenje iz enega v drug ciklus nikakor nima smisla.

Glede stop injekcije je vseeno, katera je, Pregnyl ali Ovitrelle. Stop injekcijo damo 34 do 38 ur pred punkcijo.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,
prosim za vaše mnenje. Stara sem 42 let, poleg tega pa imam še en manjši polip, istmično. Zanima me ali bi bilo možno izvesti histeroskopijo in morebiti ivf v spontanem ciklusu v istem ciklusu? Ker imam sicer daljše cikluse, tudi nad 50 dni, se bojim, da bom v ciklusu, ko bo odstranitev polipa “izgubila” še 2-3 dodatne tedne s čakanjem na menstruacijo. Ugotovljeno je bilo, da folikel sicer počasi raste, vendar običajno ne ovulira in zaradi tega so ciklusi tako dolgi. Ali bi mi priporočali jemanje kakšnih kontracepcijskih tablet v času, ko bi imela histeroskopijo, da bi se tisti ciklus prej zaključil? Razmišljam tudi, ali bi naj svojega ginekologa zaprosila npr. za femoden ali kaj drugega za tisti ciklus, ko bi imela hs? Vljudno prosim za vaš nasvet. Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,

HSC operacijo in IVF v istem ciklusu odsvetujemo. Vsekakor pa bi bilo dobro v ciklusu operacije jemati kontracepcijske tablete, da bo maternična sluznica čim tanjša in bo operacija lažja. Po operaciji pa lahko prenehate s tabletami in boste že čez nekaj dni dobili menstruacijo.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,
hvala za odgovor. Muči me še eno teoretično vprašanje, za katerega se bojim, da mogoče sploh ni odgovora.
Pri meni navkljub moji starosti traja lutealna faza 14-16 dni ali celo kakšen dan dlje, le enkrat, odkar to spremljam, je trajala 8 dni. Zato me zanima ali se lahko na osnovi tega podatka tudi sklepa na “kakovost” jajčeca – kar se tiče oploditvene sposobnosti in kasneje tudi za nadaljnjo rast? (Pri meni namreč sploh ni prišlo do oploditve). Ali sta to dve čisto drugačni lastnosti, ki med sabo nista povezani? Bojim se namreč, da tu ni povezave, ali?
Zanima me pa še ali je CL ki nastane po naravni ovulaciji oz. tisti, ki bi bila spodbujena z injekcijo hcg po kakovosti enak tistim, ki nastanejo po punkciji? Sprašujem s tega vidika, ali bi morebiti brez dodajanja estime tudi po punkciji lahko trajala lutealna faza enako dolgo? Seveda ne bi želela “tvegati”, bi pa bila, če bo sploh prišlo kdaj do ET, lahko bolj “pomirjena”.
Se opravičujem, da vam tule zastavljam še tole vprašanje, vendar saj najbrž razumete, da smo takrat, ko smo v ambulantah “obremenjeni” s tolikimi stvarmi in s takšnimi teoretičnimi vprašanji ne želimo “podaljševati” vrst. Hvala za vaš čas in lp.

Spoštovani,

kar se tiče trajanja vaše luetalne faze je ta normalna, oz. idelano dolga. Iz tega pa se ne da skepati na kakovost jajčeca.
HCG zagotovi dobro delovanje CL, tako da dodajanje estime ni potrebno.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

Spoštovani,
V soboto imam prvi UZ, na 9 dan MC. To je zdravnik spremenil, saj so bili folikli na 10 dan že veliki, po stop injekciji pa je sledila ovulacija prehitro, torej ni bilo nič za punktirat. To se je zgodilo 2x zaporedoma ( november, december 2016 ), 1 ivf ( avgusta 2016 ) pa ni bilo j.celic.
Sem v spontanem postopku ( zaradi let, 44 ) z minimalno stimulacijo Clomid 1/2 tbl. Običajno imamo 3-4 folikle.
Izvidi ( maj 2016 – 3 dan MC ) TSH 1,14 mIU/L, FSH 7,92 IU/L, Prolaktin 9,02 ug/L, AMH 0,90 ng/ml.
Prosim za vaše mnenje, verjetno bo sledila stop injekcija v soboto zvečer. Si lahko dam injekcijo namesto 36 ur, 32 ur preje ? Bi bilo prepozno.
Hvala za vaš odgovor.

Lep pozdrav

Spoštovani,

stop injekcijo si lahko date tudi 32 ur pred punkcijo (ne pa manj kot 32 ur – da bo jajčece imelo čas dozoreti). Pri starejših ženskah res opažamo, da je stena foliklov bolj krhka in lahko folikel poči prej kot v 36 urah po stop injekciji.

Lepo pozdravljeni,

prof. dr. Bojana Pinter, dr. med. vodja darovalskih postopkov Ginekološka klinika, UKC Ljubljana Informacije o darovalskih postopkih na tel.: 01-522-6074 (od 9h do 12h) E-pošta: [email protected] Spletna stran: http://www.reprodukcija.si

New Report

Close