Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija uvajanje goste hrane

uvajanje goste hrane

Kruh, ki ga otrok žveči, se v ustih sprime v lepljivo kepo, ki lahko povzroči hude dihalne težave pri otroku. Drugega razloga ne vidim.
Jajčni beljak pa je zelo pogosto alergogeno živilo in s salmonelo nima zveze, saj gre pri testeninah za toplotno obdelano živilo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni..
Imam 6 mesecev staro puncko.. zacele smo z uvajanjem gh. Zaenkrat je poiskusila korencek, kolerabo, krompir, bucko, cvetaco, riz, banano, jabolko in govedino.. vem da bi mogla prej piscanca ali purana vendar sem ji naredila juhico v nedeljo ko smo jo imeli tudi ostali.. pojedla je vse… ne vem koliko ml poje ker je vsakic drugace in tudi ne odmerjam ji pac pa pustim da je po zelji in sprosceno.. po kosilu poje tudi mleko.. vcasih zgolj 10 ml.. pije tudi vodo.. urnik je nasleden: ob 8h 180 ml mojega mleka, 11h 180 ml mleka, 14h kosilo , voda in po potrebi se mleko, 17h 180 ml mleka, 20h 180 ml mleka in zadnji obrok pred spanjem ob 22h 180 ml mleka..
Zanima me ce delam kaj narobe? Poje dovolj? Velika 75 in tezka 9250.. bojim se da je lacna saj vcasih vidim da je po 2 urah ze nestrpna.. vendar ce ji ponudim mleko ga poje 60-90.. je mogoce zejna? Rada bi ji uvedla se drugi obrok vendar tudi ni zavzetna zanj.. se kosilo poje vcasih zgolj kaksno zlicko.. kaj naj storim?
Hvala za odgovor

Dokler je otrok zadovoljen, je vse v redu. Zelo pohvalno je, da otroka dobro opazujete in recimo ugotovite, da je po 2 urah lačna. Še naprej tako lepo sledite otrokovim potrebam. Kar se tiče uvajanja, ponujanja, sestave obrokov, preberite pripeto temo PREHRANA DOJENČKA.
Seveda ponudite tudi dodatne tekočine. Otrok, ki uživa meso, ogljikove hidrate …, potrebuje tudi tekočine za žejo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

svojemu 6.-mesečniku sem začela uvajati gosto hrano. V smernicah sem prebrala, da naj bi se zelenjavno-krompirjevo-mesni kaši dodajalo jabolčni ali ribezov sok z vitaminom C in brez sladkorja. V trgovini sem videla, da so 100% sokovi ponavadi pasterizirani – ali to ne uniči vitamina C? Ali lahko dodam navadni 100% jabolčni sok iz tetrapaka? Mi morda priporočate kakšno konkretno znamko soka, da je primeren za dojenčke in da ni predrag (ker tisti mini Hippovi sokci so precej dragi glede na količino).

Lep pozdrav

Sok lahko naredite tudi sami, naribano jabolko ožemite skozi gazo in dobite odličen, domač in naraven sok brez dodatkov. Tako uporabite tudi korenje, rdečo peso.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Imam težave pri uvajanju GH pri 7mesečniku. GH poizkušava že dobre dva meseca in nikoli ne poje več kot 20ml, že to je veliko in redko, le ob večerjah in to so žitne kašice z riževim mlekom, po njih ne bruha. Problem je pri kosilu, ker velikokrat izbruha vse kar poje z primesjo mleka, ki mu ostane v želodčku. Bruha neglede na to ali se hrani sam ali je kašica s koščki ali brez in tudi če je to pesa, jabolko ali prepečenec. Se pa dojiva in po mleku ne bruha oz. izjemoma, ko preveč poje. Hrano mu ponujam, ko je že malo lačen oz.najprej 1,5ure po obroku mleka. Na teži pa drugače lepo pridobiva in je vesel in zdrav dojenček.
Kaj bi lahko bil vzrok za bruhanje?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Poskusite pripraviti normalno kosilo, torej npr, krompir (riž, polento, ajdo, proso), zelenjavo, okusno pripravljeno meso, seveda brez mleka. Tekstura obroka naj bo kašasta, ne pol tekoča ali tekoča. V pripravljen obrok dodajte žličko olivnega olja, tudi za izboljšanje okusa. Obrok ponudite vsaj pol ure pred uro, ko veste, da bo otrok lačen. Mleko pa šele čez pol do ene ure po obroku.

vztrajajte vsak dan, otrok mora šele osvojiti način hranjenja in drugačno hrano.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

zanima me, kdaj lahko dojenčku ponudim naslednjo hrano:
1. surovo zelenolistnato zelenjavo – npr. radič, rukolo, motovilec, peteršilj… (zmiksala bi jih v kašo). Za špinačo sem namreč slišala, da je bolje počakati do prvega leta zaradi visoke vsebnosti nitritov, pa me zanima če to velja tudi za solate in ostalo zelenolistnato zelenjavo?

2. bučna in sončnična semena (zmiksana)

3. mandlje in lešnike (seveda zmiksane, ker vem, da se s celimi lahko zaduši). Vem, da so arašidi alergeni in da se jih odsvetuje, ampak za mandlje in lešnike pa še nisem slišala, da bi bili alergeni, ali pač?

4. suhe slive in suhe marelice (namočene in zmiksane)

5. mlečni izdelki (mleka vem, da ne sme do 1. leta): patronažna mi je rekla, da lahko skuto in maslo že po 6. mesecu, jogurt pa po 9. mesecu – ali to drži?

6. kokosovo olje (deviško in nerafinirano) – sem od več mamic slišala, da ga dojenčku mešajo v kašice, ker je menda zelo zdravo

7. sezam (zmiksan)

Pa še to: moj sinček je star skoraj 8. mesecev in poje dobrih 100ml dvakrat na dan (včasih tudi malo več, če je ravno pri volji). Kmalu mu bom uvedla še tretji obrok. Zanima me ali je 100ml na obrok dovolj (več namreč noče, začne pljuvat, se zvijat itd.). Poleg tega se še dojiva kadar želi.

Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav

Surovo zelenjavo svetujemo okoli prvega leta, mesec prej seveda ni nobena ovira. Dobro oprano solato samo zelo na tanko narežite, ne miksajte, saj se mora otrok naučiti žvečenja in požiranja, miksana hrana pa mu tega ne omogoča. Vedno več je otrok po prvem letu starosti, ki enostavno ne znajo jesti, ker je bilo hranjenje do tedaj praviloma le z miksano hrano in se ni naučil ne žvečenja nje požiranja.
Semena, oreščke (tudi sezam) svetujemo vsaj po prvem letu, arašide pa lahko še mnogo kasneje, saj gre za zelo alergogeno živilo.
Nežvepljano suho sadje lahko ponudimo otroku nekje po 8. mesecu starosti. V smernicah prehrane dojenčka suho sadje ni posebej omenjeno.
Po smernicah za prehrano dojenčka spadajo med odvsetovana živila do dopoldnjenega prvega leta starosti tako kravje mleko kot mlečni izdelki (sir, jpgurt, skuta):
stran 54, točka 7.3:
http://www.mz.gov.si/fileadmin/mz.gov.si/pageuploads/zakonodaja/mednarodna_zakonodaja/VARNOST_%C5%BDIVIL/SMERNICE_PREHRANJEVANJA_DOJENCKE_P-4_preview.pdf

100 ml naobrok zadostuje, če otrok pokaže, da ne želi več jesti in je napredovanje na telesni teži zadovoljivo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Naša punčka je stara 8,5 mesecev. Uvajanje hrane nam je šlo dobro, uvedli smo kosilo, dopoldansko malico in večerjo. Preostali obroki so bili AM, tudi ponoči je spila po 2x AM.
Potem pa jo je AM začelo vse manj zanimati, sedaj ga pa sploh noče več piti.
Ponoči popije cca 60ml AM, čez dan pa ko vidi flaško z mlekom začne glasno jokati in protestirati.
Poskušali smo mleku primešati čokolino, sadje, kašice… Nič ne poje če je dodano AM, samo joka in z roko odriva žlico.
Sedaj ji za zajtrk in večerjo ponudim že pripravljene mlečno žitne in mlečno sadne kašice (cca 120g) recimo od Milupe, katere pripravim z vodo, ker imajo že dodano AM. To pa sprejme in poje. Za malico poje 1 probiotični jogurt (150g). Ali je to dovolj, ker berem v vaših odgovorih da je AM poleg GH zelo pomembno.

Težave imamo tudi pri sadju. Ko ji ponudim zmiksano sveže sadje ga zavrača oz stežka poje 60g. Ko pa ji ponudim že pripravljene sadne kašice iz trgovine pa poje. Sedaj sem v dvomih ali so te že pripravljene kašice kakovostne (vitamini…)? Po drugi strani si pa spet rečem bolje da poje tudi to pripravljeno sadno kašico kot pa nič. Ali ravnam pravilno? Bi bilo bolje da poje sveže sadje pa samo 50g, kot pa 140g že pripravljene?

Hvala za vaš odgovor.

Lep pozdrav

Mlečno žitne kašice (torej tiste, v katerih je AM v prahu in dodate samo vodo), so enako primerne kot tiste, ki jih bi pripravili sami. če dobi en obrok mlečno žitne kašice, poje en jogurt (in zaradi njega nima nobenih težav), lahko poskusite še manjše količine skute, saj gre za koncentrirane mlečne izdelke, ki v manjši količinah vsebujejo veliko pomembnih snovi. Npr. 1-2 žlici skute dnevno nadomesti kar večjo količino mleka.
Verjetno nekaj vitaminov (pa zelo verjetno tistih, dodanih) vsebujejo tudi prirpavljene sadne kašice. Vsekakor je za otroka bolje, da se navadi doma pripravljenih sadnih kašic, tako zaradi okusov kot zaradi teksture in učenja žvečenja.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

že večkrat ste mi s svojimi odgovori pomagali pri mojih težavah. Sem mama 9-mesečnega nedonošenčka (korigirano 7,5m), na zadnji posvetovalnici pri 9. mesecih je imel 74cm (med 75. in 90. percentilom) in 10590g (95. percentil). Našo pediatrinjo je nadomeščala mlada pediatrinja, ki je ob pogledu na krivulje teže in rasti takoj rekla, da naj otroka manj hranim, pa čeprav nikomur ne deluje debel (tudi naša pediatrinja, razvojna zdravnica ipd. so takega mnenja, tehtnica pa pač pokaže svoje). Naša pediatrinja mi ni še nikoli povedala, katere percentile dosega sin, vedno ga le pohvali glede na velikost in dejstvo, da je dohitel donošene otroke.
Zdi se mi, da se v vseh 4 mesecih uživanja GH sin še nikoli ni do sitega najedel in zaprl ust- vedno mu sama preneham dajati hrano, ker se bojim, da bi se preveč najedel in bi ga bolel želodček.
Zjutraj dobi 210ml AM, za malico 160g sadja (samo sadje brez žit, piškotov), kosilo cca. 200-210g, popoldanska malica je običajno 180g jogurt in večerja 210-220g. Naj omenim, da pazim pri izbiri hrane (veliko zelenjave, malo priloge, ni še pojedel 5 piškotov, ne dobiva kupljenih sadnih jogurtov/skut, ker mu v navadni jogurt/skuto sama dodam domače sadje…), res pa mu za pitje redčim domač jabolčni sok, ker sicer nič ne popije (50ml jabolčnega soka zmešam z 2dl vode in je res blaga mešanica).
Verjetno je delno tudi dedno nagnjen k prekomerni teži po moji strani… Sem že spraševala zdravnike, če obstajajo kakšni količinski okviri glede obrokov, pa mi vsi rečejo, da je čisto individualno in naj se oziram po otroku. Pa čeprav bi naš otrok kar jedel in jedel.
Ker ne želim sinu škodovati za nadaljnje življenje, Vas lepo prosim za kak nasvet.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani!

Skuhala sem ji skutin štrukelj in ima rada.
Sedaj pa razmišljam ali so dobre tudi tiste sadne skute in skute kot namazi?

Hvala.

Lp

Otrokova teža in višina sta skladni, je velik in temu primerna je tudi teža.
Količine hrane so res izjemno individualne. Kot razberem iz vašega vprašanja, pa ni videti, da bi bile izjemno velike, nekje v okviru priporočene za njegovo velikost in težo.
Skutni namazi so primerni, moje osebno mnenje je, da so domači za otroka (in tudi za nas) vedno boljši od kupljenih.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

tudi pri nas smo začeli z uvajanjem goste hrane. Punčka bo stara skoraj 5 mesecev in tehta 7 kg. Po priporočilu pediatra smo začeli s krompirjem. Punčka je kazala zanimanje za hrano, tudi odpirala usta, vendar se ji ni zdel okusen. Problem pri krompirju je bil, da je povzročal precek krčev. Otrok je imel krče po vsakem dojenju, zvečer eno uro pred spanjem, ponoči 1-2 uri, zjutraj. Precej nemirno je spala. Naj omenim, da je imelamočne krče oz. kolike do 3. meseca ima pa tudi močan gastrokolični refleks, kar pomeni da jo zmoti prebava že med samim dojenjem in hranjenjem po žlički, kar največkrat provede do joka, vendar se pomiri in je naprej. Trenutno kaka vsak dan 1x normalno. Je krompir težka hrana zaradi škroba?

Pa smo opustili krompir, smo ravnali prav? in zaželi s korenjem. Ta ne povzroča krčev in gre zelo v slast. Žlico kar sama nosi v usta, sicer ne vem, koliko pogoltne, nekaj verjetno že. Po tednu uvajanja GH, je punčka je postala nemirna, živčna, jokava. Cepeta z nogami, krili z rokami, se obrača na trebušček pri čemer bruhne nekaj mleka. Tako čez cel dan. Korenje je ob 18. uri. Tudi na trebuščku potem v jok. Zvečer noče zaspati. Pa je lepo spala že ob 10. 30 uri. Tako že cel teden precej bruha, tudi med podiranjem kupčka, kar prej ni. Je možno, da ji kislina povzroča težave?

Kakršen koli nasvet ali izkušnja bi prišla prav. Hvala in lep pozdrav.

Ali je možno, da ji hrana povzroča nemir, slabost? Se zato obrača na trebušček, mar še ni zrela za GH, naj še malo počakamo? Je polno dojena.

Krompir le redko povzroča težave, sploh pa je malo verjetno, če so te težave več ur (zvečer, ponoči) po obroku, ki ga je dobila npr. ob 12h. Zelenjavo uvajate dalje, dodajate pa riž, polento, tudi poskus krompirja, kmalui pa tudi meso. Obrok GH date opoldne, za kosilo, in ne zvečer.
Otrok je v tej starosti povsem zrel za uvajanje goste hrane, le vztrajati je potrebno in dati obroke takrat, ko so za to primerni obroki (kosilo).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close