Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija uvajanje goste hrane

uvajanje goste hrane

Zelenjavi dodajajte ogljikove hidrate, seveda uvedete riž, polento, ajdo, proso, glutenske žitarice.

PREHRANA DOJENČKA

Riž, ki ga kupimo v navadnih trgovinah, je povsem primeren.
Žitne kašice prirpavite ali tiste, ki se ne kuhajo ali pa kuhane na vodi in potem dodate mleko (materino ali adaptirano).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dober dan.
Doma imam 7,5 starega dojenčka. Skrbi me, ker je začel zavračat gosto hrano. Pojedel jo je že za 1,5 do 2 dcl. Imelva sva že 3 obroke. Je tudi dojen. Pleničke so polulane veliko. Res pa je, da mi je v marcu bruhal hrano, zaradi kašlja in sluzi. Nato je trajalo en teden, da je spet začel jesti g hrano. Ko je kazalo, da je že vse v redu je težko dihu in sva pristala na ventulinu. To je bilo 9 aprila. Sedaj mi je od 29.04 do 2.05 spet bruhal ampak na pregledu niso našli nič.
Skrbi me, da dobi premalo.kalorij. Teža ob rojstvu 3220 in 50cm. Sedaj 8060g in 68cm.
Dojenje imava zjutri ob 6, nato mu ponudim sadje, ki ga zavrača in joka dokler ga ne podojim in ob dojenju zaspi. Spi eno uro in pol do dve ko se zbudi ga podojim in okol 12 mu ponudim kosilo zelenjavo+ krompir ali meso(meso ne zavrača), špinačo, korenček. Nekaj tega poje nato zahteva dojenje in spet zaspi za uro in pol do dve po bujenju se spet dojiva. Nato mu okoli 15:30 ponudim skuto s sadjem ki je poje za 100ml in zvečer okol pol sedmih mu ponudim milupino kašico, ki se dela z vodo poje jo za 50 ml in spet začne jokat, ker se hoče dojit. Ponoči imava od 3-5 podojev.
Zanima ali naj gledam njega in mu ne vsiljujem hrane in da ima še dovolj časa za uvajanje. Naj povem, da mu nič ne solim in vse pretlačim z vilico.

Lep pozdrav.

Po preboleli bolezni (ali celo več bolezni) pogosto vidimo zavračanje, neješčnost. Le počasi se spet otrok privadi normalnemu načinu hranjenja. Zato vztrajajte, vedno nponudite GH (pa ne takrat, ko je že močno lačen, takrat se bo hotel samo dojiti), po obroku, če se zdi, da količinsko ne zadostuje, dojenje. Vztrajate, vendar ne silite, običajno bi mamice ponudile še eno ali dve žlički, pa ravno tisto nikakor ne gre. Skratka, potrpežljivo uvajanje dalje oz. ponovno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

zanima me kako naj hčerki, ki je stara 6m uvedem sadje. Že 14d poskušam uvesti jabolko, pa ne gre najbolje.Najprej sem ponudila kuhanega, nato ribanega na steklen ribežn, nato pasiranega, nato sem probala še jabolko in banano skupaj , pasirana pa tudi ne mara. Vse se kremži in pluva ven. Ne vem zakaj? Zelenjavo je lepo sprejela, poje do 150 ml, sedaj sem začela še s piščancem. Sumim da ji je mogoče premočen okus. Je to mogoče? Sklepam po tem ker sem imela enak problem pri čaju in če je čaj normalnega okusa, tako da se čuti okus ga zavrača (npr da v 2,5dcl zakuham pol žličke kumine in pol janeža), če pa v enako količino vode dam le po par zrnc eneg in drugega, torej izjemno blag čaj, pa ga sprejme.
Kaj bi še lahko naredila? Drugače se doji, poleg tega popije do 1 dcl vode, kosilo je samostojen obrok, brez dojenja, večerja pa je iz riževih kosmičev, ki vsebujejo sadje (v prahu kupljena zadeva) in nato še nekaj malega podoji. Mi lahko poveste še ali ima primeren urnik hranjenja: polno dojenje zjutraj 6/7h, nato 9/10, nato 12/13h kosilo-brez dojenja, polno dojenje 15/16, dojenje kot malica (poje bolj malo, le toliko da je dovolj do večerje ker je predolgo) 17-17.30, večerja na žlico + malo dojenje kolikor si vzame19-19.30 uro. Zaspi nekje med 20 in 20.30. običajno se je nato zbujala okoli pol 3 zjutraj za dojenje, ki ga opravi miže, in spi dalje, vode takrat ne sprejme torej potrebuje dojenje, in zopet spanje do 6/7 zjutraj. Zadnih teden se “zbuja” pogosteje okoli polnoči in pol 3, vzroke še iščem, menda naj bi bilo to prehodno. Koliko teže naj bi na mesec pridoblla sedaj ko se uvaja GH? uvajam jo od 4,5m..

Hvala

Sadje lahko dodate zelenjavni kašici, nekateri dojenčki pač ne marajo sajda, žal. Primerne kombinacije so korenje + jabolko, bučke in banana ali jabolko, ipd.
Jedilnik izgleda za starost povsem primeren.
Pridobivanje na teži je individualno, odvisno od njene rastne krivulje do sedaj, oglejte si v pripetih temah tabele rasti. Če je njena rastna krivulja skoz enaka, potem je jedilnik primeren.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,
zanima me samo vaše mnenje na izjavo da bi mogel moj otrok vsak dan jesti za večerjo proseno kašo, ker je tok zdrava? Jst mu pač, kuham vse od gresa, polente, mlečnega riža, kus kus na mleku, ovsene kosmiče, ker se mi enostavno ne zdi primerno da bi vsak dan jedel enako večerjo. Kaj menite?
Lep pozdrav

Nihče ne bi jedel vsak dan eno in isto. Ni prav nobene potrebe. Vedno svetujemo raznoliko prehrano, kajti vsaka (žitarica v vašem priemru) vsebuje nekaj dobrega, kar druga nima in z raznoliko uporabo otrok dobi vse, kar potrebuje, pa še zavrača je ne, ker ni vedno ista kaša.
Nasvet, ki ste ga dobili, je izmišljen. Seveda prosena kaša, vsi vemo, da je zdrava, ampak vsak dan??? Mogoče pa bi ta oseba to poskusila kakšen mesec.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Mene pa nekaj zanima…
Tudi mi že dober mesec uvajamo gosto hrano (hči je stara dobrih 6 mesecev). Sadni obrok je kar nekako že osvojila, tudi kosilo, ampak nam je patronažna rekla, da ko bo pojedla od 150-180 ml, bo to nadomestilo dojenje. Ampak ugotavljam, da pri nas poje komaj cca 100 ml, pa ji čisto zadstuje za 3 ure, do neslednjega obroka. Ali to pomeni, da ne potrebuje več? Ustavi pa se pri večernem oboku oz. mlečnem obroku, pri katerem tudi ust noče odpret oz. poskusi 1 žličko in noče več. Dajala sem ji razne kupljene mlečne kašice ki se mešajo z vodo, pa nič uspeha. Za večerjo pa ne vem več kaj naj naredim oz. kaj naj ji dam, mi lahko pomagate?
Lep pozdrav…

Doma prirrpavljene žitne kašice s kuhanim rižem, gresom, proseno kašo, ajdovo kašo, dodatkom naribanega jabolka, hruške. pretlačeno banano, ipd. Usukan močnik brez jajca, polenta in še in še.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

koiko mleka naj bi popil šestmesečni otrok v enem dnevu. Naša šestmesečna punca popije v enem obroku 150 ml (mojega iztisnjenega mleka) več noče in sicer je nekako takole;

0.30 mleko 150 ml
5.00 mleko 150 ml
9.30 mleko 80 – 100 ml
13.00 sadje ali zelenjavna kaša 150ml
16.00 mleko 60 – 100 ml
19.30 žitna kašica brez glutena na iztisnjenem mleku

Sedaj bomo pričeli tudi z uvajanjem mesa, tako da bo obrok ob 13 mesno zelenjavni, sadnega pa bi prestavli na dopoldansko oz. popoldansko malico, prav tako bomo počasi pričeli uvajati glutenska živila Ali bi to bilo OK, bo imela še zmiraj dovolj mleka? Kdaj lahko pričnemo z uvajanjem jogurta in skute?

Hvala in lep pozdrav

500 – 600 ml mleka ob polnem kosilu z mesom in večerno mlečno žitno kašico. Odvisno torej od tega, ali ima obrok že popolnoma nadomeščen , koliko obrokov je nadomeščenih in kako uvajate.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljena,
mene pa zanima, zakaj ima moj 5-mesečni sin, ki že cel mesec lepo je kosilo (do 150g zelenjavne kašice s krompirjem ali rižem, piščancem in puranom, včasih več, včasih manj), zvečer par dni je riževo kašico Milupa z Novalacom tako trdo blato, da je vsakodnevno kakanje pravi napor z jokanjem. Kar klobasice so in mali je čisto rdeč v glavo, tako se napenja. Naj povem, da res veliko pije, vsaka plenica je totalno polulana, previjam na max 3 ure, raje prej. Kaj naj mu dam, da bo lažje odvajal? Je kakšna hrana, ki mehča blato? Naj povem, da se je tudi prej, ko je bil na mleku (mojem in dodatek Novalaca) zelo napenjal, ko je kakal, vendar ni jokal.
Koliko gramov kašice in riževe kašice potrebuje 5-mesečnik, ima okoli 7,2kg, za cel obrok?
Kdaj lahko ponudim sveže sadje (jabolko, hruške,…), tako rad je jabolko, pa mu ne upam dati, ker se bojim, da ga bo zvijalo (malo pogoljufam in mu dam par žlic)? Zdaj jabolku iz kompota primešam malo banane za okus.
Ali je bolje po gostem obroku takoj ponuditi mleko ali raje počakam kako uro, ali ko mislim, da bi spet jedel?
Kdaj naj uvedem gluten in katera živila so najboljša?
Hvala že v naprej in lep pozdrav…

Na vaš zakaj n emorem dati točnega odgovora. Ne vem, zakaj vaš fantek, ki sicer lepo je in ima primeren jedilnik, kaka trdo. nekateri otroci in odrasli so zaprti in imajo kronične težave z odvajanjem. Običajno gre za družinsko nagnjenost. Drugi imajo kakšno prehransko alergijo, ki povzroča zaprtje.
Ob zaprtju svetujemo primeren vnos tekočin (kar vaš otrok že ima), primeren jedilnik (zelenjava, sadje – vendar sadje uvajamo malce kasneje). Ods vetujemo živila, ki znano zapirajo (riž, korenje, banane). Nadalje lahko uvedemo Donat (postan, mlačen) vsako jutro, približno 1 dL. Odvajalno delujje kompot iz suhih sliv. Če ne gre, uvedemo Lactecon sirup (mlečni sladkor), ki blato mehča in s tem omogoči lažje in neboleče odvajanje.
Kdaj boste ponudili mleko kot dodaten obrok ali kot dopolnitev obroka, se boste odločili sami, glede na otrokove potrebe. Če poje 150 mg ali 200 mg neke goste hrane, mleka ne potrebuje več. Vseeno pa lahko ponudite do 50 ml. Skratka, navodila so vedno nekaj okvirnega in se jih ni potrebno držati na mililiter ali na dan natančno. So okvir, po katerem se ravnate glede na otrokove potrebe,.
Kar se tiče uvajanja glutena in druge hrane, si preberite pripeto temo PREHRANA DOJENČKA, v kateri je vse in še več razloženega na mnogih straneh, ki jih ni mogoče vsakodnevno povzemati.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovana,
hvala za odgovor. Na Donat se res nisem spomnila. Bom vsekakor dala malemu. Ali kompot s suhimi slivami skuham samo iz sliv, ali lahko dodam jabolka? Ali riževa kašica Milupa (ali Alnatura) tudi zapirata? Kaj naj ponudim kot alternetivo za večerjo?
Je možno, da Novalac zapira?
Hvala, res zelo zelp pomagate, lep dan še naprej.

Lahko skuhate tudi jabolka, čerpav odvajalno deluje kompot iz suhih sliv (če pa je jabolko dodano, verjetno deluje enako).
Riž zapira v vsaki obliki.
5 mesečniku uvajamo glutenske žitarice, lahko polento, ajdo, proso.
Novalac, kot tudi ostale mlečne formule, načeloma ne zapirajo zdravih otrok.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni Tanč

Zadnjič vam na cepljenju nisem omenila, da sva začela že z uvajanjem GH, ker je bil nenasiten že z dojenim mlekom, potem tudi z AM…. Uvajava najprej zelenjavo, postopoma, poje vse, je zelo lepo, kot da že obvlada dlje časa hranjenje po žlički, sedaj mu bom začela kombinirat zelenjavo z rižem. Kljub vsemu je nenasiten oz. lačen že po uri in pol…zelenjave poje nekje 50ml, potem še 120 ali včasih celo 150ml mleka (150ml redko po zelenjavi). Včeraj zvečer sem mu med AM vmešala bio riževo kašico, pojedel tudi okoli 50ml, nato še nekje 140ml mleka…večerjal je malo po sedmi uri zvečer, ob polnoči se je zbudil, spet pojedel 120ml mleka, ob petih zjutraj spet 120ml, ob pol osmih dobrih 120ml. Kaj naj še storim, ker se mi zdi da se samo hranimo in previjamo…. Imamo pa od začetka Milumil, ki naj bi bolj nasitil… Ta teden bo dopolnil 5 mesecev, lahko vseeno prej zamenjamo milumil 1 z 2ko? čeprav je 2ka šele od 6.meseca dalje?
Težek je bil pri 4,5 meseca 6500g, rekli ste da je idealno 😉

Lp

Mateja

Zelenjavo kombinirajte z ogljikovimi hidrati (riž, krompir, polenta), dodajte meso in maščobe. Tako bo obrok pokril energetske potrebe, počasi tudi višajte količino do 150-200 ml.
Mleko z oznako 2 ima manj kaloričnega pokritja (vendar so razlike majhne) in verjetno k večji sitosti ne bo prispevalo. Bolj pomembno je, da naredite obrok GH bolj kaloričen.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani.

Naša pikica je stara 5 mesecev in nekaj dni. Pred 14 dnevi smo ob AM pričeli z uvajanjem GH. Najprej smo imeli 5 dni samo korenček, nato 5 dni korenček s krompirjem, sedaj smo na bučkah in krompirju. Vso zelenjavo ji skuham in pretlačim z vilico, da pa je kašica bolj vodena jo razredčim z vodo v kateri se je kuhala zelenjava. Uvajanje GH smo pričeli, ker pikica že lepo sedi (ne še sama), nas opazuje pri hranjenje in zraven mljaca z ustnicami, vendar ko pride na vrsto njeno kosilo pa ni ravo tako lepo. Najprej ji dam malo prekuhane vodice (2 žlički), nato pa kašico, ki jo okusi vendar hitro potisne ven. Zraven tega se obnaša, kot da ji gre na bruhanje. Da bi se navadla na okus, sem ji sedaj dva dni dala izmenično eno žličko kašice in malo flaške, pa spet žličko kašice in malo flaške (seveda je nekaj kašice dobil tudi slinček),…, tolko da je pojedla nekje 15g kašice. Zanima me ali naj tako nadaljujem, da se bo navadila na nov okus in na hranjenje z žličko ali predlagate kaj drugega?

Hvala in lep dan še naprej.

Obrok naj bo skupen, ko jeste vi, naj je tudi otrok. Način, da za vsako žličko date požirek na stekleničko, ni naraven in vprašanje je, kaj ima otrok sploh od tega. Kašica naj bo zaenkrat dobro pretlačena ali zmiksana, gostejše konsistence. Vztrajajte, vsak dan bo bolje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
v skladu s smernicami za uvajanje goste hrane naj bi beljak uvedli po 1. letu in kruh po 10. mesecu. Zanima me vzrok zakaj je temu tako? Je vzrok za beljak možnost salmonele (potemtakem ni nič narobe, če se otroku ponudijo testenine)? Ne vem kakšen je vzrok za kruh glede na to, da gluten uvajamo že dosti prej.
Hvala za pojasnilo.

New Report

Close