Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje TSH ščitnica

TSH ščitnica

Spoštovani,

prosim vas za mnenje, s partnerjem se že dlje časa trudiva da bi zanosila, stara sem 36 let. Nikoli prej nisem imela težav z ščitnico. Naredila sem tudi pregled in so rezultati sledeči:
TSH 1.52
T4 94 nmol/L
T3 1.5 nmol/L
Anti-TPO 889.9 IU/mL

Hvala za odgovor in lp

Spoštovani,

glede na navedene izvide gre za kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto in normalno delovanje ščitnice. Za nosečnost s strani ščitnice ni zadržka.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni g. Edi.

Mene pa zanima kaj pomeni kronicni avtoimunski tiroditis, ki je v se v evtiroicni fazi? Bila sem na nuklearni kliniki na pregledu leta 2010 in krvni izvid je bil tsh 1.812mE/L antiTg 73.1 KE/L in anti tpo >1300KE/L.

Terapije mi niso dali, ker baj bi Tsh kontrolirala enkrat letno.
Vse se je zacelo med nosecnostjo prvega otroka 2008 in po nosecnosti niso nehale rasti prsa zato so mi jih reducirali in tudi teza se od 2008 samo dviga.

Sedaj leta 2017 po rojstvu drugega otroka pa je bilo tako. Med nosecnostjo je scitnica delala minimalno vec in se nusem zredila skoraj nic v 8. mesecih 2kg, nisem bila napihnjena, pocutila sem se fenomenalno. Rodim maja lansko leto in po 14 dneh se je ze zacelo, kg gor in gor, naihnjenost po celem telesu in novembra me poslje osebna zdravnica na hormone kjer mi scitnica pokaze
tsh 5.84
T4 11.9
T3 4.69
Anti tg 302
Anti tpo >1300

Prejsnji teden pa je
tsh 6.84
T4 5.60
T3 11.25.

Ker so na endokirinoloski rekli da moram na pregled na neklearno kliniko sem poslala napotnico ( januar 2018), ki je bila pod hitro ampak zaradi tega ker sem.bila leta 2010 ze pri njih so se sami odlocili da mi spremenijo nujnost na redno (ugotovila sama slucajno) in sem datum dobila sele novembra letos – brez kakrsne koli razlozitve zakaj november.
Resno me skrbi ker sem od maja lani oz od poroda pridobila ze 20kg in to kljub temu da jem normalno.

Kaj lahko naredim? Mislite da to premalo delovanje scitnice res tako vpliva na moje kg in pocutje.

Hvala za vaso pomoc.

Spoštovani,

kronični limfocitni tiroiditis je avtoimunska bolezen ščitnice, ki ima navadno dolgotrajen potek. Potrebne so rene kontrole TSH pri izbranem zdravniku družinske medicine enkrat letno. V primeru patološki izvidov je na KNM možen posvet po telefonu. Pri vas gre za zelo blago (latentno) hipotirozo. Verjetno bo potrebno nadomeščnje ščitničnih hormonov (Euthyrox). Čakalna doba v Ambulanti za bolezni ščitnice KNM je približno 9 mesecev.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Obračam se navas , ker imam določene težave in po vseh možnih pregledih ki sem jih že opravili nismo dobili nobenega vzroka za nastanek mojih težav.

Namreč lansko leto v juniju so se mi čez noč začele pojavljati sledeče težave. Dobil sem uturjene noge in slabo počutje ( brez energijie ) . Zdravnica mi je dala pregledati kri in vse je bilo brez problema. Počutil sem se še slabše ob vročih dnevih. Po kakem mesecu so mi težave izginile in sem bil brez težav. Ampak so se mi po mesecu dni spet pojavile in še vecno trajajo kaksen dan je malo boljše kaksen dan je slabše. Opravil sem krvni pregled za klopno borlejozo. Ampak use brez problema. Odšel sem tudi na magnetno resonanco vratu,glave in križa , opravil sem tudi magnetno resonanco z likvorjem za iklučitev multipla skleroze. Ampak izvidi niso pokazali nic posebnega kot samo v križnem delu neko majhno obrabo ampak nič kritičnega. Bil sem tudi vstiski in sem ševedno ker nenajdem vzroka za moje počutje. Zato sem obiskal tudi psihjatra ki mi je predpisal antidepresive . Ko sem začel jemati antidepresive se je moje počutje malo izboljšalo ampak sedaj se spet počutim slabše. Sedaj pa me zanima če bi lahko bile te težave povezane z ščitniconamreč v družini ima težavve z ščitnico staramama in se je podobno počutila kot jaz. Sicer na krvnih testih ki sem jih opravil pri osebni zdravnici in so zajemali tudi osnovni pregled ščitnice ni pokazalo ničesar da bi bilo kaj narobe z ščitnico. Sedaj pa me zanima vaše mnenje ali bi lahko bil uzrok za moje težave ščitnica in ali je smiselno opraviti pregled?

Star pa sem 23 let .

Spoštovani,

predvidevam, da so vam določili TSH, ki je bil v mejah normale. V tem primeru gre za normalno delovanje ščitnice. Vzrok za težave je iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

Zanima me, ali obstaja neposredna ali posredna korelacija med vrednostmi TSHja in dolžino menstrualnega cikla oz. pozno ovulacijo. Sama imam diagnosticiran Hashimoto sindrom od 16 leta, torej že 8 let. Nekaj časa sem jemala KT, zadnji 2.5 let pa jih ne jemljem več. Zanositi ne želim, a me bega naslednji pojav: vse dokler sem jemala izmenično 50 – 75 mg Euthyroxa, sem imela cikel eno leto vedno dolg točno 28-29 dni. Potem so na pregledu krvi ugotovili, da ta odmerek ni zadosten in so mi ga dvignili na 100 mg. Tak odmerek jemljem zdaj cca. 1.5 let. Vrednosti hormonov so sicer v mejah normale, a zelo na spodnjem robu. Včasih je TSH tudi pod mejo normale (kar sklepam, da pomeni, da zna biti odmerek previsok), menstrualni cikel pa se mi je popolnoma spremenil in sesul. Dolg je nekje od 32 – 36 dni, dvakrat je bil dolg tudi 38 dni. To se je začelo pojavljati takoj po spremembi odmerka, še isti mesec.
Moja osebna zdravnica trdi, da je s hormoni vse ok in da je odmerek ustrezen, na pregled pri tirologinji pa lahko čakam še več mesecev. Ker je vse drugo (teža, stres itd.) isto, se mi zdi edina možna razlaga, da je krivo povečanje odmerka. Ali mislite, da lahko naslednji cikel za preizkus jemljem manjši odmerek, npr. dnevno 75 mg?

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani,

pri motenem delovanju ščitnice se lahko pojavijo motnje v menstrualnem ciklusu. Priporočam kontrolo TSH in glede na izvid morda prilagoditev odmerka Euthyroxa. Spreminjanje odmerka brez kontrole TSH pa ne priporočam.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close