Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje TSH ščitnica

TSH ščitnica

Spoštovani!

Glede na navedeno je možno, da se pri vas razvija premajhno delovanje ščitnice. Zvišana vrednost TSH 7,74 mE/l ob povsem normalnih hormonih lahko pomeni blago (latentno) hipotirozo. Po kriterijih, ki jih imamo tirologi na Kliniki za nuklearno medicino v UKC Ljubljana, latentno hipotiroza ni stanje pri katerem bi bila potrebna nujna obravnava bolnika, ampak je potrebno počakati na reden termin. Čakalna doba za prvi pregled s stopnjo nujnosti redno, je trenutno pri nas žal približno šest mesecev in se bo glede na trende verjetno še podaljševala.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Najprej se vam zahvaljujem za odgovor. Razumem kakšna je situacija v zvezi s čakalnimi dobami, vendar pa vsak človek želi za svoje zdravje najboljše, zato sem se odločila iti samoplačniško. Pri meni so simptomi preveč izraženi in jih zelo težko prenašam čeprav je vrednost TSH le nekoliko zvišana. Obiskujem faks in potrebujem zelo veliko koncentracije, ki pa je ob tako izraženih simptomih enostavno nimam.

Zanima me, kako to da jaz le z nekoliko višjo vrednostjo TSH in normalnim vrednostim T3 in T4 občutim toliko simptomov, nekateri pa z dosti višjo vrednostjo skoraj nič? Od česa je to odvisno?

Ali je moja vrednost TSH že primerna za zdravljenje?

Za odgovor in Vaš čas se Vam že vnaprej zahvaljujem,

Lep pozdrav,
Nia

Spoštovani!

Simptomi pri blagih (latentnih) motnjah v delovanju ščitnice so nespscifični in se lahko pojavijo tudi pri številnih drugih boleznih in stanjih. Tudi sicer simptomi niso v direkti korelaciji s koncentracijo TSH in hormonov. Pri vas bo potrebno oredeliti ali gre dejansko za hipotirozo, kaj je vzrok za hipotirozo (najpogosteje je to avtoimunsko vnetje ščitnice). Če gre za avtoimunsko vnetje ščitnice in bo TSH ponovno zvišan bo potrebno dodajanje ščitnični hormonov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Najlepša hvala za za vaš čas in odgovore. Če me bo še kaj zanimalo, se vam oglasim po pregledu, ki ga imam 2.10.2012.

Še enkrat najlepša hvala in lep pozdrav!
Nia

Pozdravljeni!

Danes sem opravila tirološki pregled in ultrazvok ščitnice v diagnostičnem centru Clarus. Ultrazvok je pokazal neke spremembe na ščitnici, točno kaj vam trenutno ne znam pojasniti, ker mi je zdravnica rekla, da dobim izvide in obrazložitev po pošti na dom.

Napisala mi je recept za euthyrox 50ug dnevno, čeprav je omenila, da bi mogla še testirati ščitnična protitelesa, sedaj pa ne vem, ali naj najprej počakam na testiranje teh protiteles, pa potem začnem z jemanjem euthyroxa ali naj začnem že takoj? Kaj mi svetujete.

Zaenkrat je zvišan samo TSH ( 7,74 ), T3 in T4 sta še v mejah normale.

Zanima me tudi kje lahko testiram ščitnična protitelesa?

Za odgovor se vam lepo zahvaljujem,
Lep pozdrav!
Nia

Spoštovani!

Pri vas gre verjetno za blago hipotirozo ( premajhno delovanje ščitnice. Pred pričetkom jemanja Euthyroxa priporočam določiti ščitnična protitelesa antiTg in antiTPO. Zdravljenje z Euthyroxoxm je namreč pri hipotirozi navadno trajno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

najlepša hvala za odgovor. Kje pa lahko opravim določitev ščitničnih protiteles – samoplačniško?

Lep dan želim,
Nia

Star sem 28 let. Pri vas so mi diagnosticirali Hašimoto. Na začetku sem jemal 25,50,75 zadaj pa Euthyrox 100 že 2,5 leta.
Na zadnjem pregledu sem imel TSH 11,537 T4 17,01 T3 4,39

Kot je že bilo omenjeno, ali bi bilo dobro da testiram ščitnična protitelesa?
Pri vas nimam več naročenega pregleda, ko sem poklical so mi rekli, da sem na redni terapiji, za pregled se mora dogovoriti moj osebni zdravnik !? ter dati napotnico.

Ali to drži? oz. ali bi bilo dobro, da se naročim na pregled?

Spoštovani,

izvid kaže na nezadostno preskrbo s hormoni, zato bo potrebno odmerek Euthyroxa še nekoliko dvigniti. Ponovna kontrola protiteles ni potrebna, saj je vrednost protiteles le diagnostične narave (diagnoza je že jasna), ne vplivajo pa na potek bolezni ali zdravljenje.

Če ste bili obravnavani na Polikliniki, bo najbolje da vaš zdravnik čim prej pokliče v tirološko ambulano (katerikoli dan), tirolog pa bo dal navodilo glede nadaljnjega odmerka zdravila in kontrole hormonov.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni!

Star sem 30 let in zaradi hitrega bitja srca sem obiskal zdravnika. Med drugim sem šel opravljat tudi test za ščitnico in prejel podatke, da je najpomembnejša vrednost (vertjetno TSH) malo čez normalno t.j. 5,3. Drugi dve vrednosti sta v mejah normale. Naročen sem še pri svojem zdravniku, ki naj bi me poslal na pregled v tirološko ambulanto.

Zanima me ali kaj od sledečega vpljiva na povečano vrednost:
– (VSE NAPISANO POD TO TOČKO JE IZJEMOMA) Noč pred testom nisem uspel zaspati, zvečer sem s kolegom spil nekaj malih piv in bil sem rahlo prehlajen.
– Zadnje pol leta doživljam nadpovprečen stres (ločitev).
– V zadnjih dveh letih se zaradi zgorjega razloga minimalno gibljem in zelo sem pridobil na telesni teži.
– Zadnje leto skoraj, da ne jem živil, ki so opisane, da vsebujejo jod (rib, jabolk, morskih sadežev, hrušk,…). Razen enkrat mesečno tuno iz pločevinke in par žlic koruze. Ne jem pa tudi hitre (nezdrave) hrane prav pogosto, da bi bil samo to razlog za povečano težo.

V nadalju me zanima ali bi lahko težavo rešil s povečano telesno aktivnostjo, z uživanjem prej omenjene hrane in dopolnilnih tablet (recimo Kelp Jod NOW) ali je težava brez strokovne pomoči oz. namenskih zdravil nerešljiva??

Najlepša hvala za odgovor!

Pozdravljeni!

Star sem 30 let in zaradi hitrega bitja srca sem obiskal zdravnika. Med drugim sem šel opravljat tudi test za ščitnico in prejel podatke, da je najpomembnejša vrednost (vertjetno TSH) malo čez normalno t.j. 5,3 (maks. ref. vred. 4,5). Drugi dve vrednosti sta v mejah normale. Naročen sem še pri svojem zdravniku, ki naj bi me poslal na pregled v tirološko ambulanto. Čutim tudi nek cmok v grlu, ki pa je lahko tudi namišljen, kot posledica strahu od pridobljenih izvidov.

Zanima me ali kaj od sledečega vpljiva na povečano vrednost:
– (VSE NAPISANO POD TO TOČKO JE IZJEMOMA) Noč pred testom nisem uspel zaspati, zvečer sem s kolegom spil nekaj malih piv in bil sem rahlo prehlajen.
– Zadnje pol leta doživljam nadpovprečen stres (ločitev).
– V zadnjih dveh letih se zaradi zgorjega razloga minimalno gibljem in zelo sem pridobil na telesni teži.
– Zadnje leto skoraj, da ne jem živil, ki so opisane, da vsebujejo jod (rib, jabolk, morskih sadežev, hrušk,…). Razen enkrat mesečno tuno iz pločevinke in par žlic koruze. Ne jem pa tudi hitre (nezdrave) hrane prav pogosto, da bi bil samo to razlog za povečano težo.

V nadalju me zanima ali bi lahko težavo rešil s povečano telesno aktivnostjo, z uživanjem prej omenjene hrane in dopolnilnih tablet (recimo Kelp Jod NOW) ali je težava brez strokovne pomoči oz. namenskih zdravil nerešljiva??

Najlepša hvala za odgovor!

Pozdravljeni!

Star sem 30 let in zaradi hitrega bitja srca sem obiskal zdravnika. Med drugim sem šel opravljat tudi test za ščitnico in prejel podatke, da je najpomembnejša vrednost (vertjetno TSH) malo čez normalno t.j. 5,3 (maks. ref. vred. 4,5). Drugi dve vrednosti sta v mejah normale. Naročen sem še pri svojem zdravniku, ki naj bi me poslal na pregled v tirološko ambulanto. Čutim tudi nek cmok v grlu, ki pa je lahko tudi namišljen, kot posledica strahu od pridobljenih izvidov.

Zanima me ali kaj od sledečega vpljiva na povečano vrednost:
– (VSE NAPISANO POD TO TOČKO JE IZJEMOMA) Noč pred testom nisem uspel zaspati, zvečer sem s kolegom spil nekaj malih piv in bil sem rahlo prehlajen.
– Zadnje pol leta doživljam nadpovprečen stres (ločitev).
– V zadnjih dveh letih se zaradi zgorjega razloga minimalno gibljem in zelo sem pridobil na telesni teži.
– Zadnje leto skoraj, da ne jem živil, ki so opisane, da vsebujejo jod (rib, jabolk, morskih sadežev, hrušk,…). Razen enkrat mesečno tuno iz pločevinke in par žlic koruze. Ne jem pa tudi hitre (nezdrave) hrane prav pogosto, da bi bil samo to razlog za povečano težo.

V nadalju me zanima ali bi lahko težavo rešil s povečano telesno aktivnostjo, z uživanjem prej omenjene hrane in dopolnilnih tablet (recimo Kelp Jod NOW) ali je težava brez strokovne pomoči oz. namenskih zdravil nerešljiva??

Najlepša hvala za odgovor!

Pozdravljeni!

Imam težave. Skozi se počutim utrujeno, imam povečano telesno težo (zadnje leto se mi teža skozi stopnjuje čeprav sem do sedaj imela vedno enake prehranjevalne navade. Začela sem hujšati, tako da sedaj zelo redko jem pirin kruh- v roku dveh tednov 3 kose, jem dosti zelenjave – predvsem kuhane, kakšni kos mesa – puranji ali piščančji, tu pa tam kakšni probiotični jogurt, v glavnem imam zelo uravnoteženo prehrano sploh zadnji mesec, jem po malem, in jem pol manj kot prej vendar kilogrami se ne premaknejo niti za pol kg čeprav sem včasih lahko hitro shujšala ), zelo mi izpadajo lasje, saj sem v zadnje pol leta izgubila vsaj 1/4 las, imam močen prhljaj, ki ga nikoli nisem imela, prebavne težave (skoraj vsak dan drisko, vendar v blatu ni videti krvi), glavobole, v zadnjem letu sem zelo osivela, čeprav sem stara 26 let (pred tem nisem imela nobenega sivega lasu), cmok v grlu, sploh kadar se razburim, prekomerno se potim, tudi če je zunaj mrzlo, imam suho kožo in lomljive nohte na rokah, včasih se mi zdi kot da mi srce utripa hitreje….

Sem bila na preiskavi krvi pri osebni zdravnici saj sem najprej pomislila na ščitnico, vendar je tsh normalne vrednosti (1.61). A je morda kljub temu da je tsh normalne vrednosti da imam težave s ščitnico in bi morala preveriti še ostale ščitnične hormone? Saj nevem kaj naj naredim, lasje sem si prala z izdelki proti izpadanju las vendar nič ne pomaga, saj mi pri enem pranju izpade toliko las kot mi jih ni prej čez cel mesec, vsak teden imam nekaj dodatnih las sivih. Prebavne težave imam skozi in teža se nikamor ne premakne. Prav tako vseeno kateremu zdravniku pridem me prvo vpraša če imam povečano ščitnico, da na pogled izgleda kot da imam povečano. Prosim če mi glede na simptome in glede na TSH svetujete ali naj grem na dodaten pregled ščitnice ali ni možnosti da bi lahko za moje težave bila kriva ščitnica. Za odgovor se vam zahvaljujem.

LP

Pozdravljeni,

moj izvid kaže S-THS 5.27, S-FT3 5.2 IN S-FT4 16.4 in obrazložitev izvida, da je najboljše da se zglasim pri tireologu, za UZ vratu. Prvič imam to povišano in me zanima kaj bi to pomenilo?

Hvala za odgovor in lep dan še naprej.

Spoštovana Nia1988 !

Določitev ščitničnih protiteles lahko opravite na KNM UKC Lj. ambulanta za bolezi ščitnice; Njegoševa 4 Lj.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “Simon Turk”!

Pri vas je blago zvišana vrednost TSH (5,3 mE/L): Zvišana vrednost TSH lahko pomeni, da gre za blago premajhno delovanje ščitnice (Hipotirozo), fiziološko nihanje vrednosti TSH, laboratorijske vzroke za zvišano vrednost…. Priporočam ponoviti določitev, potrebno pa bi bilo določiti tudi pT4 in pT3. Če bodo izvidi ponovno odstopali je potreben obisk pri tirologu. Najpogostejši vzrok za hipotirozo je sicer avtoimunsko vnetje ščitnice (kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto). Prekomeren vnos joda lahko bolezen poslabša. Ne priporočam dodajanja joda (alge …), mirno pa lahko občasno uživate morske sadeže. Vzrok za pospešen srčni utrip pa je najverjetnje iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “težave”!

Glede na povsem normalno vrednost TSH je verjetno ne gre za moteno delovanje ščitnice. Glede na težave, ki jih navajate priporočam obisk pri izbranem zdravniku ponovno določitev TSH , pT4 in pT3 in morda pregled pri endokrinologu za izklučitev insuficience skorje nadledvičnice.

Lp.

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani “Sončnica27”!

Glede na blago zvišan TSH in normalna prosta hormona, gre pri vas verjetno za blago hipotirozo (premajhno delovane ščitnice). Možno je tudi, da gre za fiziološko nihanje TSH, oziroma neščitnične vzroke (laboratorij). Priporočam ponovno določitev TSH čez dva do tri mesece, oziroma pregled pri tirologu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni ponovno!

Zahvajujem se vam za odgovor. Glede na to, da imam napotnico za tirologa me zanima ali je sploh smiselno potemtakem hoditi do njega če menite da ne gre za ščitnico? A mi tirolog tudi pregleda te ščitniščne hormone v krvi, ki ste jih omenili zgoraj, ali moram to opraviti pri osebnem zdravniku?

Mi lahko samo razložite ali je insuficienca skorje nadledvičnice drugače imenovana tudi Addisonova bolezen? Ali ni pri tej bolezni kot simptom ponavadi hujšanje in temno obarvana koža, saj teh simptomov nimam. Če imam napačno informacijo in ne gre za addisonovo bolezen se opravičujem in vas prosim, da mi razložite kaj več o insuficienci skorje nadledvičnice, saj nikjer ne najdem kaj bi to bilo,… najlepša hvala za odgovor.

LP

Pozdravljeni!

Pred časom sem vam pisala, ker sem imela dvakrat povišan TSH. Maja ( 4.99), septembra (7.74) in sedaj pri ponovnem merjenju oktobra (5.57). Ščitnična hormona T3 in T4 sta v mejah normale.

Dala sem testirati ščitnična protitelesa pri adria labu in ker ne razumem izvida se obračam na vas:
TAK/abs proti tireoglobulinu CLIA 31 U/ml < 60
MAK/TPO-abs CLIA < 28 U/ml < 60 Ni znakov za avtoimuni tiroiditis.Ob sumu na Morbus Basedow ali endokrino orbitopatijo priporočamo določitev protiteles proti TSH receptorju. Po teh izvidih mi nič ni jasno. TSH je bil že trikrat povečan, ščitnična protitelesa pa niso povečana. Kaj to pomeni? Zelo lepo vas prosim za vaš čas in obrazložitev.
Lep pozdrav,
Nia

New Report

Close