Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje tirolog

tirolog

Spoštovani!

Poškodba vratnih vretenc ne vpliva na delovanje ščitnice. Vzrok za latentno hipertirozo je iskati drugje. Najpogostejši vzroki so bazedovka, avtonomno tkivo, obtremenitev z jodom…Pripročam pregled pri tirlogu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

Hvala za odgovor.

Lep pozdrav!

Spoštovani G. Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist – tirolog !

Na Vas so naju napotili (da ste najboljši v Sloveniji), da bi sprejeli na pregled mojo partnerko, zaradi vprašanj spodnjih;
Moja draga je noseča, Načrtovano. Test je naredila 1.5., ko je zamujala za nekaj dni menstruacija.
No, zadnjič je imela menstruacijo 27.3.
Sedaj se obračava na strokovnjake, da nama malo POMAGATE, in SVETUJETE glede nosečnosti (pisala sva pred cca 4 meseci ko sva se odločila za otroka), glede pregledov nje, prehrane, itd… Predvsem nasvete za prehrano in preglede, mogoče KAJ KAR NE veva…?

Naj malo več napišem; Imela je pred CCA 2 leti spontani splav, po treh mesecih. Sedaj je jemala Folno kislino 3 mesece, itd kot ste svetovali.
Naj omenim, da ima težave s ščitnico, in da je na zdravilih. Kadi ne. Alkohola NE povoha. Ostalih težav NIMA.
No, v ponedeljek je dala kri, in jo je zdravnica klicala, da ji ščitnica HUDO PREMALO DELA… Kaj TO POMENI za razvoj plodu, in kako -kaj se lahko naredi….??

Bi pa zaradi preventive rada opravila VSE PREGLEDE, če je potrebno tudi kaj plačala če zdravstvo ne krije od pregledov, da bi bilo vse OK. Mogoče kakšen pregled, za takšne zadeve, da VI priporočate, pa da osebni zdravnik NE napoti, oz da NE plača zavarovalnica, pa da je potrebno/dobro narediti??
Hvala za urgentni odgovor, vaše predloge, vaš čas in vse v naprej…

No job-no money, no money-no women, no women-no problem!

Spoštovani!

Premajhno delovanje ščitnice v nosečnosti je potrebno zdraviti. Izbrani zdravnik naj vaši partnetrki izda ustrezno nnapotnico za pregled pri tirologu z oznako nujnosti “hitro”. S to napotnico naj se oglsi v “Triažno ambulanto” na Oddelek za bolezni ščitnice KNM UKC Lj. Poliklinika Njegoševa 4 katerikoli delavnik med 8 30 in 10 30 uro.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spostovani,

Lepo prosim za vase mnenje. Na scitnici imam nodus, dve leti nazaj so mi ga punktiralu, 1 x v tireolis.ambulanti v mb, izvid je bil negativen. V istem letu pa mi je dr.Guna punktiral na onkoloskem, sicer dvakrat ker je prvic bilo premalo vzorca. In obakrat je bilo negativno. Je pa pisali neki zmerna celoloza, vidni limfociti, zrela jedra….sum na tirioditis. A niso to predrakave spremembe (zmerna jedra…), zdravila za scitnico ne jemljem, edino Atg imam cca 550 vendar je ostalo ok. Zanima me na koliko casa si naj dam punktirat nodus. Bojim se da ne bom prepozna zaradi raka na scitnici. Hvala za vas cas in nasvet.
Lana

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za citološko nesuspekten (benigen) gomolj v ščitnici. Ponovna biopsija ni potrebna, kajti verjetnost, da bi se gomolj pretvoril v rakastega je zelo majhna. Koristno pa je spremljati velikost gomolja z ultrazvokom na leto do dve.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

v vaši ambulanti na Polikliniki sem bila pred malo več kot 4 leti. Imam hipotirozo..od takrat pa do danes mi je moja zdravnica nekolikokrat povečala dozo. 18. decembra sem bila na kontroli krvi..rezultati so sledeči:
S-TSH: 7,20
S-T3 prosti: 3,29
S-T4 prosti: 13,45

Dozo Eutyroxa mi je zdravnica povišala, sedaj jemljem na teden:
4 x po 100mg
3 x po 75mg

Zanima me, če je ta doza ustrezna, ker sem imela pred tem testom že zelo velike probleme s prebavo–upočasnjena, v 2-3 tednih sem pridobila 4kg…da ne govorim o drugih problemih kot so nespečnost, utrujenost…ki so praktično ves čas prisotni, vendar če je doza prava, v milejši obliki…

Kako je s kontrolo pri vas na Polikliniki, glede na izvide, bi bila potrebna ali ne?

Pa še nekaj me zanima..cena pregleda samoplačniško pri vas na Peričevi?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Darja

Spoštovani!

Predvidevam, da ste ob določitvi TSH in hormonov prejemali Euthyrox 75 ug dnevno. V tem primeru je zvečanej odmerka ustrezno. Samoplačniški pregled ščitnice z UZ stane 70 EUR. Natančne podatke glede cen lahko pridobite na tel. 01 2340 222.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Stara bom 25 let(aprila),nisem še mela otrok in nisem noseča,ravno sem prenehala s kontracepcijo(1,5let diane in nato 1 leto jemanja yasminelle,sedaj sem prenehala),nehala sem tudi kaditi.Včasih sem bila aktiven športnik.Še vedno imam velčiko energije,problem rata le,če je ne dam iz sebe na prav način(športne dejavnosti).
Danes mi je moja zdravnica predložila izvide s katerimi moram naprej na polikliniko LJ.

S STH 7.94

S T4 prosti 11.32

S T3 prosti 5.16

Razumem,da je enega več kot drugega in da prvi izključuje drugega,vendar mi ni čisto jasno,bi se to moralo kazati s simptomi in kakšnimi?Ker to kar piše na internetu je vse prespološno,simptomi so podobni 10 drugim diagnozam kot hipotirozi.Sem namreč zelo aktivna fizično,kave ne pijem vedno(nisem odvisnik) včasih imam težave z nespečnostjo,dostikrat s koncentracijo,nasploh z učenjem;slabo voljo,ki že meji na depresijo,vendar sem to do sedaj pripisovala dogodkom mojega dozdajšnjega življenja…obstaja za hipotirozo kakšna dieta,je vadba in savna sploh priporpčljiva,oz ali obstaja hrana oz aktivnosti ki se jim moram izogibati? Že vnaprej hvala za odgovor!

Spoštovani!

Pri vas gre za zvišane vrednosti TSH ob normalnih pT4 in pT3. Verjetno gre za blago, (latentno) hipotirozo – premajhno delovanje ščitnice. Najpogostejši vzrok je kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto. Priporočam opraviti pregled pri tirologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
zanima me odvzem krvi v laboratoriju za ščitnico (določanje TSH, T3, T4).
Da ni potrebno bti tešč sem že razbrala…
Kako pa je z jemanjem zdravila Euthyrox tisti dan, ga vzamemo na tešče ali ne…in ob kateri uri naj bi bil odvzem ( moja zdravnica pravi, da je najnovejša info od 10 do 11:30 ).
Ali zdravilo zjutraj na tešče vzamem ali ne pred odvzemom krvi?
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav,Darja

Spoštovani!

Na dan odvzema vzamete Euthyrox zjutraj na tešče kot sicer vsak dan. Za določitev TSH in ščitničnih hormonov sicer ni potrebno biti tešč. Najprimernejši čas za določitev TSH je med 10 in 16 uro.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Zaradi načrtovane nosečnosti sem opravila imunološke preiskave za ščitnico. Vrednost TSH je malo povišana, in sicer 5,75. Do sedaj sem vsak dan vzela 75mg Euthyrox in ob nedeljah 100mg. Zanima me, če mi lahko vi svetujete kakšno vrednost, bi morala sedaj jemati, da bi znižala vrednost TSH na okoli 1?

Hvala za vaš odgovor in lepo pozdravljeni.

Pozdravljeni,

imam še eno vprašanje: obstajajo različni proizvodi , ki naj bi tako ali drugače tudi vplivali na delovanje ščitnice. Glede na to, da dnevno jemljem Euthyrox 125mg, bi vprašala za vaše mnenje glede mace. Moja ginekologinja mi jo je svetovala kot pomoč pri menopavzi, za blažitev sindromov.
Hvala za odgovor in lep pozdrav, Darja

Spoštovana “Zali”!

Glede na navedeno priporočam zvišati Euthyrox na 100 ug vsak dan in kontrolo TSH in hormonov čez štiri do šest tednov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Mace ne poznam zato vam tudi ne morem svetovati glede jemanja.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

Sem 25 letnica, že od otroštva z prekomerno težo. Sedaj se zelo trudim spraviti težo dol in mi je v 2 mesecih uspelo spraviti dol 2 kg. Med tem pa mi teža niha gor dol. Imam tudi težave z nerednimi menstruacijami, brez Dabrostona sploh ne dobim menstruacije. Bila sem pri osebni zdravnici kjer mi je pregledala TSH. Izvid je pokazal normalno raven TSH. Imam tudi simptome kot je zaspanost, utrujenost, pomanjkanje energije in mozoljasto kožo.
Zanima me, če je pomembno da bi se še določil T3 in T4? Ali bi blo bolje da grem samoplačniško na pregled k tirologu? Ali je možno da je problem kje drugje?

Spoštovani!

Kadar je raven TSH v mejah normale gre praktično vedno za normalno delovanje ščitnice in določitev pT4 in pT3 ni potrebna. Verjetno je vzrok za težave iskati drugje. Priporočam izključiti PCOS.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
ker imam zadnje čase velike težave s počutjem (psihičnim in fizičnim, depresija, zaprtje, stalna lakota), sem si dala testirati ščitnične hormone. Ali mi lahko pomagate pri razlagi izvidov? Bi lahko bil vzrok za moje počutje ščitnica?

Rezultati testiranja so sledeči:
S-TSH (0.27 – 4.20 mIU/L) 2.55
S-T4 (Prosti 12.00 – 22.00 pmol/L) 12.37
S-T3 (Prosti 3.1 – 6.8 pmol/L) 3.31

Prosim za pomoč in vnaprej hvala!

Spoštovani!

Navedeni izvidi TSH in hormonov so v mejah normale. Vzrok za težave je iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close