Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje tirolog

tirolog

Spoštovani!
Stara sem 53 let. Leta 2006 so mi v Ljubljani na Polikliniki diagnosticirali Hashimotov tiroiditis in mi predpisali Euthyroks 50 mikrogramov. Od takrat dalje nisem bila več na pregledu pri tirologu. Ker se mi je TSH kljub terapiji dvignil na več kot 7, so mi terapijo zviševali in največji odmerek je bil 125. Moje počutje je bilo nekaj časa izjemno dobro. Ob vsakoletni kontroli pa mi je TSH pričel padati do te mere, da mi je lansko leto aprila zdravnica po navodilu tirologa znižala Eutyroks nazaj na 50 mikrogramov in dejala, da bo potrebno jeseni narediti kontrolo. Čeprav se nisem počutila najbolje, nisem pomislila, da bi lahko imela kakršne koli težave s ščitnico do decembra. Decembra sem zato ponovno obiskala zdravnika. Moja zdravnica se je med tem časom žal upokojila in nadomestil jo je nov mlad zdravnik Srđan Mančić. Prosila sem ga, da mi prekontrolilra TSH zaradi spremembe terapije in slabega počutja, pa mi je takoj postregel s podatkom, da mi ta pregled pipada samo enkrat letno in sem ga v tem letu že iskoristila. Kljub temu, da sem mu povedala, da sem imela spremenjeno terapijo in da se slabo počutim, je vztrajal pri svojem. Tekli so meseci, moje počutje pa je bilo vsak dan še slabše. Ves ta čas so se začeli pojavljati hudi glavoboli, ki trajajo po več dni in v tem času nisem sposobna niti delati.
Pred približno štirimi tedni se mi je izredno poslabšal tudi sluh, s težavo sem govorila. 28. septembra sem šla k dežurni zdravnici, ker mojega zdravnika ni bilo. Pogledala mi je samo ušesa in nič drugega ter dejala, da nič ne vidi. Upala sem, da se bom o težavah kot so utrujenost, bolečine v sklepih in vseh drugih tegobah lahko pogovorila s svojim izbranim zdravnikom. V petek 30. septembra sem si dala samoplačniško pregledati kri v Adrialabu v LJ. Povišane so bile vrednosti: TSH je bil 9,29 in holesterol 7,1 S-LDL Holesterol 4,9. V ponedeljek sem šla z izvidi k svojemu zdravniku, ki me je najprej nadrl zakaj sem šla najprej k dežurnemu in ne k njemu ???? in nato, zakaj sem dala kri pregledati samoplačniško, ker jo bom morala dati še enkrat, saj niso bili pregledani ščitnični hormoni. Prosila sem ga, da bi želela na Polikliniki opraviti ponovni pregled, ker sem bila tam samo enkrat in je od takrat minilo pet let. Dejal je, naj bom vesela, da mi ni potrebno na polikliniko in da bo že sam govoril s tirologom, jaz pa naj naslednje jutro pridem v laboratorij, kjer mi bodo še enkrat vzeli kri za TSH, T3 in T4. Rekel je še, da naj ga pokličem v sredo popoldan, da mi bo povedal kako naprej. To sem storila, pa je dejal, naj ga v petek popoldan še enkrat pokličem, da bo še enkrat govoril s tirologom kako in kaj. Ko sem ga danes ponovno klicala, je z menoj govorila samo sestra in povedala, da še ni uspel poklicati na polikliniko. Če se slabo počutim, naj bom kar še na bolniški, je še rekla. Ker me je zanimalo kakšni so izvidi TSH s Poliklinike LJ mi je povedala, da je TSH 15,53, ščitnični hormoni pa so v redu. Ni mi jasno, kako je mogoče, da mi je TSH samo iz petka na torek porasel za več kot 6 in zakaj mi moj zdravnik, če je tako zelo zaposlen, ni napisal napotnice in omogočil pregleda pri vas na polikliniki.
Prosim za čim prejšnji odgovor in hvala.

Spoštovani!

Napisali ste dolgo zgodbo, ki je ne bom komentiral. Načeloma kronične bolnike s hipotirozo kontrolirajo izbrani zdravniki družinske medicine, ki navadno enkrat letno, ali ob težavah, kontrolrajo raven TSH in po posvetu s tirologom spreminjajo odmerek zdravila. Vsekakor je pri vas potrebno zvišati odmerek Euthyroxa za 25 ug dnevno in kontrolirati TSH in ščitnična hormona čez dva meseca.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!
Hvala za odgovor. Varčevalni ukrepi so kar močno posegli v zdravstvo. To bolniki čedalje bolj občutimo. Zdravniki pri tem niso nič krivi, tudi moj osebni zdravnik ne, zato se opravičujem. Zdravnik mi je, tako kot ste napisali tudi vi, povišal dozo na 75 ug, kontrolo TSH pa imam čez dva ali tri mesece. Moje počutje je že nekoliko boljše in upam, da bom kmalu zopet dobro.
Lep pozdrav.

Pozdravljeni.
Zdravim se zaradi neplodnost in su hormonske preiskave krvi pokazale povišen TSH (6,178 mE/L (0.35-5.5)) in me zdravnica napotila tirologu.
V Polikliniki so mi uzeli napotnico in povedali da obvestilo kdaj sem naročena bom dobila po pošti.
Ali mi lahko, prosim, povedate kakšne so čakalne dobe za prvi pregled pri tirologu?
Najlepše hvala za odgovor.

Spoštovana,

čakalna doba na Polikliniki v Ljubljani je za reden pregled 5-6 mesecev, lahko pa tudi prej, če je za to razlog – na primer nosečnost,…

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Kaj pa če bi šla kot samoplačnica na Polikliniko? ALi potem pridem hitreje na vrsto?
Kakšen pa je prvi pregled pri tirologu? Ali vam spt narede preiskavo krvi ali kaj?
Hvala.

Spoštovani!

Samoplačniških pregledov na Polikliniki ne opravlčjamo. Tak pregled lahko opravite v ZZ Revita na Peričevi ul. ali v zavodu Septum na Šmartinski ulici. Pregled pri tirologu zajema anamnezo (pogovor o bolnikovih težavah) klinični pregled ščitnice in ultrazvok ščitnice. Potrebno pa je tudi opraviti laboratorijske preiskave (ščitnični hormoni in protitelesa) oziroma dodatne preiskave po presoji tirologa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!
Sem hipotirotičarka novinka in dober mesec jemljem Euthyrox 50. Ker imam že ves čas jemanja tablet močan nadležen občutek dušenja, me zanima, če mi priporočate prvi kontrolni pregled že prej kot v predvidenih treh mesecih.
Lep pozdrav, Špela

Pozdravljeni!
Že pred leti, 2003, so mi ugotovili hipertirozo, ker sem v tem času na operaciji tumorja, levo frontobazalno, se ščitnice nisem zdravila. Počutila sem se odlično, smučala, hodila v hribe. Zdaj so mi vrednosti nekoliko padle (narastle), TSH 0,002; FT4 32,3; FT3 11,33; Tg normalen. V desnem režnju imam hipoehogen gomolj, gomolj levo je scintigrafsko vroč. Indcirano je zdravljenje z radiojodom. Tudi zdaj se počutim dobro, le pulz imam povišan, za kar so mi predpisali zdravila. Stara sem 60.
1. Zanima me zakaj je takoj predviden radiojod, ker opažam, da tudi pri hirpertirozi v nekaterih primerih, predvsem pri mlajših pacientkah predpišete tablete, zakaj jih meni ne, ali je vzrok tudi cena?
2.Zanima me tudi zakaj vsi govorijo,da je zdravljenje nujno, da so sicer lahko posledice, nihče pa mi ne razloži kakšne so te lahko ozioma kako lahko zaradi nezdravljenja zboliš?
3. Kakšni so lahko zapleti in nevšečnosti po zdravljenju z radiojodom? Ali pride do slabosti, do debelosti, ali se spremeni metabolizem, ali lahko še naprej športaš?
Zelo nerada grem na radiojod, ker mi nihče ne obrazloži vseh posledic, samo da je nujno, zakaj pa ne, rada bi izvedela več, saj gre za mojo osebo!
Prosim, da čim hitreje odgovorite, LP

Spoštovana “ŠŠ”!

Po začetku zdravlčjenja z Euthyroxom pri hipotirozi navadno kontroliramo ščitnične hormone po dveh do treh mesecih. Euthyrox sam po sebi ne povzroča občutka dušenja. Verjetno so vam ob pregledu pri tirologu opravili tudi UZ ščitnice. Če je bila velikost ščitnice normalna je vzrok za občutek dušenja iskati drugje. Predhodna kontrola TSH ni potrebna.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovana “Florjana Volk”!

Glede na navedeno gre pri vas za hipertirozo zaradi avtonomnega gomolja levega režnja ščitnice. Gre za klon celic, ki so spremenjene in stalno prekomerno tvorijo in izločajo ščitnične hormone. Ker gre za genetske dejavnike, ki bolezen povzročijo, zdravljenje z zdravili ni učinkovito in ga ne uporabljamo. Najprimernejši način zdravljenja je aplikacija terapevtske aktivnosti radiojoda. Druga možnost je kirurška odstranitev ščitnice.
Nezdravljena hipertiroza lahko povzroči motnje srčnega ritma, srčno popuščanje, zmanjša se kostna gostota, hipertiroza vpliva na delovanje centralnega živčevja…
Zdravljenje z radiojodom je varno in učinkovito. Kratkoročno ne povzroča nikakršnih neželjenih učinkov. Dolgoročno se lahko pojavi hipotiroza (premajhno delovanje ščitnice). Po zdravljenju z radiojodom zaradi avtonomnega gomolja ščitnice, se delovanje ščitnice navadno normalizira, tako, da ni zadržkov za ukvarjanje s športom. Dodatne informacije glede terapije z radiojodom lahko dobite, če se osebno oglasite v triažni ambulanti na Polikliniki, na dan ko ima ambulanto zdravnik, ki vas je napotil na zdravljenje. Informacijo o tem lahko dobite po tel. 01 2301 971.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Že nekaj let se kontroliram zaradi kroničnega avtoimunskega tiroiditisa.
Par dni pred pregledom, sem se močno prehladila in pila Daleron C (zrnca). Pregled sem imela v popoldanskih urah, tako da sem tekom dneva popila 3-4 Lekadole. Na pregledu so opravili ultrazvok ščitnice ter mi odvzeli kri. Dobila sem izvid, v katerem piše, da odvzeta kri za TSH, govori za latentno hipotirozo in zdravnik priporoča Euthyrox 25 ug dnevno ter kontrolo čez 3 mesece (Lab TSH mejno zvišan 4,48 mE/l). Do sedaj zdravil nisem potrebovala, zato me zanima, če ima prehlad in jemanje zgoraj omenjenih zdravil vpliv na povišanje Lab. TSH ali vseeno začnem z jemanjem tablet Euthyrox 25 ug?

Že vnaprej se Vam zahvaljujem za odgovor in Vas lepo pozdravljam.

Spoštovani!

Virusna okužba z zvišano telesno temperaturo in zdravila za zniževanje telesne temperature ne vplivajo na izločanje in določitev TSH. Glede na latentno hipotirozo priporočam jemanje Euthyroxa do kontrole, kakor vam je priporočil tirolog.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lep pozdrav
dr Edvard pre neki dnev sem bil v vasi ordinaciji na pregledu ščitnice, in zdej mam hiperterozu.
Mene zanima a je mozno da je stitnaca oboljela od preparata PRO GAINER dodatek prehrani
sem športnik in res nevem zaradičega bi mi ščitnica bila poškodovana.
pošiljam vam link in opis izdelka
vnaprej hvala za odgovor
Alek
http://www.the-xtreme.com/index.php?action=printpage;topic=1432.0

Spoštovani!

Vzrok za hipertirozo je potrebno opredeliti. Najpogosteje gre za avtoimusno hipertirozo (bazedovko), ki je v pretežni meri genetsko pogojena. Glede na sestavo “Pro gainerja”, ta ne vsebuje hormonov. Menim, da ni vzrok za razvoj hipertiroze pri vas.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Moja mama ima diagnosticirano bolezen ALS. Bolezen so ji diagnosticirali pred 6-imi leti.
V zadnjem času so se ji pojavili znaki nepravilnega delovanja ščitnice (neenakomerno bitje srca, občutek vročine, izpadanje las, …)
Zanime me ali je mogoče da je vzrok za vse težave ščitnica, čeprav odvzemu krvi ni pokazal nepravilne delovanja ščitnice.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Klemen

Spoštovani!

Težave,ki jih ima vaša mama (neenakomerno bitje srca, občutek vročine, izpadanje las, …) so nespecifične. Lahko se pojavijo tudi pri hipertirozi (prekomernem delovanju ščitnice). Za opredelitev priporočam določiti TSH.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

dr. Edvard Pirnat, mene samo zanima, če se na samoplačniški pregled k vam še vedno lahko odpravimo v Zavod Revita ali preglede opravljate (samoplačniške) še v kakem drugem zavodu?

Lp

Spoštovani!

Samoplačniški pregled pri meni lahko opravite v ZZ Revita in tudi na Kliniki Pacient.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

Zanima me ali lahko poškodba vratnih vretenc, ki se je zgodila pred 7 leti vpliva na delovanje
ščitnice. Vrednosti T3 in T4 so v mejah normale TSH pa je prenizek 0,02. Če je to vzrok za nepravilno delovanje ščitnice kako v tem primeru poteka zdravljenje.

Za odgovor se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

New Report

Close