Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Teža in velikost

Teža in velikost

Pozdravljeni! Ker ste mi že tolikokrat pomagali, se tudi tokrat obračam na vas, saj mi hčerina teža v zadnjem mesecu ne da miru. Upam, da ne bom predolga.
Hči je bila do 4,5 meseca polno dojena. Ima potrjen GERB vendar do sedaj ni pokazal nekega vpliva na pridobivanje na teži. V nedeljo bo dopolnila 5 mesecev. Po posvetu s pediatrijno ji sedaj dodajam AM, ker je v zadnjem mesecu pridobila 560g. Uvajamo tudi že GH (kosilo). Doma imam tudi tehtnico, in sem jo danes tehtala (od pregleda pri pediatrinji mineva 14 dni) in ugotovila, da je v 14 dneh pridobila 100g. Me je kar stisnilo pri srcu. Na dan ima 5-6 obrokov približno po 150ml-več ne spravim vanjo (približno 70ml popije na prsih+80ml AM po žlički). Ponoči spi od 20h-6h. Ne vem kje je razlog slabega pridobivanja. Naj jo začenm ponoči zbujati? Kakšno je vaše mnenje o pridobivanju na teži? Kaj še lahko naredim? Menite, da je naenkrat problem v GERB?

-podatki ob rosjtvu: 47cm, 2730g (38 teden)
-1m: 51cm, 3520g
-2m: 54cm, 4560g
-3,5m: 5900g
-4,5m: 6460g

Že vnaprej hvala
Lep dan

Pozdravljni, meni pa vsi govorijo da je naš fantek premajhen, star je 22m. Porodna teža 2750g, 50 cm. Sedaj pa ima 81 cm in 10600g. Primerjajo ga pa še z dojenjčkom od sorodnice, ki ima pri 9 m 11300g in 79cm in je še slabše . Naš je pač drobižček, včasih me pa vseeno malo zaskrbi, da ni kaj narobe. Je pa drugače zdrav živahen fant.

Če pogledate tabele rasti med pripetimi temami boste videli, da sta tako otrokova višina kot teža na spodnjih krivuljah. Srednja, odebeljena črta je povprečje. Višina je na 10. percentilu (10% dečkov njegove starosti je manjših od njega, 90% je večjih), po teži pa je med 5. in 10. percentilom).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pzdravljeni! Se opravičujem in upam, da nisem preveč tečna. Vidim, da ste objavili moje vprašanje, vendar ste pozabili odgovoriti. Prosim, če lahko podate svoje mnenje.
Dodala bi samo še podatke o velikosti, ki sem jih izpustila.
-3,5m: 60cm
-4,5m: 62cm

LP

Nisem ga videla, ker je bilo novo vprašanje pod vašim vprašanjem, kar me zelo moti, ko odgovarjam.
Če rpav razumem, vas skrbi, ker je deklica pridobila v zadnjih 2 tednih 100 g. Do 4,5 meseca je napredovala odlično, iz začetnega 10. percentila po teži pri rojstvu, je bila pri 4,5 mesecih ob 6460 g na 50. percnetiu in če sedaj predvidevam, da ima pri 5 mesecih 100 g več, je še vedno na 50. percentilu, TOrej ni vzroka za skrb.
Obroki so tako po številu kot po količini primerni (če ne gre več kot 150 ml, ne gre:=). Uvedite obrok GH, ki naj bo sestavljen iz zelenjave+krompirja+dodatek maščobe (oljčno, sončično, drugo olje), potem še podoj. Drugače pa ne izgleda, da bi bilo karkoli narobe.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni…. imam 9 mesečnega dojenčka ki je sicer nedonošček ,pa me samo intersira če doro napreduje..fantek je rojen je začetek 37 tedna
Rojstvo, 47 cm in 2660g
1m 53 cm in 3700g
2m 55cm in 5000g
3mi 15 dni 59.50 cm in 6100g
4,5 m 62 cm in 6100g
6m 66 cm in 7500g
7m 69cm in 7,900 …………unaprej hvala…lp

TABELE RASTI so v pripetih temah zato, da se sami orientirate o napredovanju vašega dojenčka. Srednja, odebeljena krivulja pomeni povprečje. Vidite, da je fantek s trenutno težo malce pod povprečjem (na 25.percentilu) in s telesno dolžino na povprečju.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

Tudi jaz bi vas prosila za mnenje glede teže in velikosti 9-mesečnega sina. Rodil se je tri tedne prezgodaj, in sicer z 2550g in 49 cm.
1m: 3530g/52cm
3m:5240g/60cm
4,5m: 5700/61,5cm
6m:5850g/63,5cm
9m:7100g/66,5cm

Pri 7 mesecih sva imela tudi kontrolo teže in sedaj se mi zdi, da s težo lepo napreduje. Pediatrinja pa je sedaj zaskrbljena zaradi rasti, tako imava čez en mesec kontrolo rasti. Potem pa je omenjala preiskave in rastne hormone. Res bi bila vesela še vašega mnenja. Je stanje zaskrbljujoče?

Za vaš odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

TABELE RASTI pripenjam vedno znova, da si sami ogledujete rast svojega otroka. Prva stran je za dečke od 0-36.meseca starosti, na drugi strani enako za deklice.
Spodnja črta je starost, krivulje nad njo teža in zgornje krivulje višina. Sprintajte si ustrezno tabelo in nato vrisujete križce tam, kjer se sekata starost in teža oz. višina. Če otrokova teža/višina sledita krivuljam znotraj krivulj (med 10. in 90. percentilo, kar je označeno na desnem robu tabele), je v redu.

Ko boste vrisali vaše podatke, boste videli, da teža stalno pada in da je sedaj spodaj, pod krivuljami. Ne moremo reči, da teža lepo naopreduje,. Manjšo upočasnitev lahko vidite tudi pri telesni dolžini.
Pediatrinja vam je verjetno omenila nekaj možnosti oz. bolezenskih stanj, ki povzročajo zastoj rasti, eden od njih (redkejši) je tudi pomanjkanje rastnega hormona. Vendarf je bolj verjetno v tej starosti: prehranske alergije ali intolerance, kronična bolezen (npr. celiakija), izključuje se tudi cističpno fibrozo, endokrinološki vzroki pa so redkejši.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

mene pa skrbi, ker je hčerkica od 2-3 leta zrastla le za 5 cm. V zadnjih 8 mesecih je zrastla le 1cm. Pri 2 letih je imela 86cm in 10,4 kg. Pri 2,5 letih je imela 90cm in 11 kg (novembra).. Sedaj ima 91 cm, kg pa 11,5.. Skrbi me, da mogoče v vrtcu ne poje dovolj ? V vrtcu je od septembra.

Občasno nam tudi pojamra da jo boli trebušček. Bolj pogosto je to takrat, ko preboleva kakšno virozo. Ali je možno da gre za kakšno presnovno motnjo ? Ali otroci npr. s cialikijo normalno ratsejo ?

Prosim za nasvet kako ravnati.

Če so meritve pravilne, gre za upočasnjeno rast. Najprej po potrebno ponoviti meritve (kajti tu je najpogostejši vzrok napak). Otrokova teža je skozi na najnižji krivulji. Težko bi pripisali samo vrtcu oz. premajhnemu vnosu v vrtcu težave. Kronične bolezni vedno povzročijo zaostajanje v telesni rasti, med njimi celiakija zelo pogosto in je upočasnjena rast ali zastoj rasti zelo pomemben znak.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor. Zanima me še samo to:

Hčerkico čaka konec avgusta operacija žrelnice. Ima poslabšan sluh, spi z odprtimi usti in značilen ugriz za povečano žrelnico. Pa tudi zmanjšan apetit, kar se vidi tudi po kilaži. Ali je lahko tudi to razlog za zastoj rasti ?

Pa še nekaj. Ji lahko narkoza glede na to da je tako drobcena kej škoduje ?

Kako potekajo preiskave za celiakijo ?

LP

Ker povečana žrelnica povzroča motnje dihanja in s tem tudi zmanjšano kvaliteto spanca, se to dolgoročno lahko kaže tudi kot slabše napredovanje na teži oz. rast.
Anestezija seveda ima svoje učinke, vendar ta stroka močno napreduje in sedaj varno operirajo tudi novorojenčke in dojenčke. Tako so npr. še pred nekaj leti diagnosticirane dimeljske kile operirali po 1. ali 2. letu, sedaj takoj, ko jih odkrijemo, torej tudi pri enomesečnemu dojenčku.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

v prejšnjih dveh postih sem vam opisala težave glede rasti svoje 3 letne hčerke. Na kratko v zadnjih 8 mesecih je zrastla le 2cm (smo se izmerili tudi pri zdravniku), teža pa je narastla v enem letu za 1kg.

Hčerkica je drugače že od rojstva bolj drobna. Rojena je 3 tedne prezgodaj. Porodna teža 2600g, 49cm, Pri enem letu 8300g 78cm, pri dveh letih 10400g 86cm, sedaj pri 39 mesecih 92cm in 11600g. Zdravnica pravi, da jo bolj kot višina skrbi teža, saj je šla pod ‘svojo’ krivuljo.

Naj povem, da smo v njenem prvem letu imeli težave, saj jo je zvijalo in tudi mleka ni hotela piti. Spila je nekaj požirkov, potem pa jokala. Prvih 7 mesecev je jokala praktično cele dneve. Dali smo skozi vse mogoče preiskave. Pri treh mesecih celo gastroskopijo. Tudi za alergije. Vse je bilo bp. Imela je refluks, vendar ne kisli. Potem smo skupaj z gastroenterologom sklenili, da gre za funkcionalne motnje črevesja. Bila je pa vodena tudi v razvojni ambulanti. Imele sva fizioterapije , zaradi blage hipotonije.

Vse do septembra lani smo imeli težave s hranjenjem. Z vstopom v vrtec pa se je to popravilo. Začela je sama jesti in naj povem, da doma ne poje tako zelo slabo. V vrtcu pravijo, da poskusi vse, le da poje kot ptiček. Ker se je hranjenje doma popravilo, sem sklepala da tudi v vrtcu kar nekaj poje in niti nisem bila pozorna da se je od takrat upočasnila rast in pridobivanje teže.

V pomladnih mesecih letos je imela atopični dermatitis po rokah. Začelo se je na zunanji strani dlani, s kratkimi rokavi pa se je razširilo do komolcev. Zdravnica je skepala da jo lahko moti cvetni prah. In res, ko se je nehala glavna sezona cvetenja , se je tud AD umiril in zginil. Večkrat omeni da jo boli trebušček. Na blato gre, 1-2 na dan. Količina je kar obilna, smrdi pa ne pretirano. Prav tako je blato večinoma normalno formirano.

Deklica ima povečano žrelnico in nas konec avgusta čaka operacija…

To sem napisala zato, da boste lažje lahko ocenili krvno sliko. Se opravičujem za daljši uvod 

Kri smo dali dva dni nazaj. Rezultati :

S-Levkociti 10.80
K-Eritrociti 4.73
K-Hemoglobin 125
K-Hematokrit 0,379
K-MCV 80,1
L-MCH 26,5
K-MCHC 331
K-RDW 13,8
K-Trombociti 471
K-MPV 6.4 L (7.0-11.0)

S-IgE 77,40 H (<60,00)
anti-tTG – presejalni test 0
Število točk : 18,95

Zdravnica pravi, da je krvna slika načeloma ok in da zaenkrat počakamo kako bo. Naj ji dajemo kalorično hrano.

Prosim še za vaše mnenje.

Hvala in lep dan,
zaskrbljena mamica

Ker so bile orpavljene že številne preiskave in so bile za kronične bolezni negativne (predvsem celiakija), bi mogoče počakali nekaj mesecev po operaciji in potem pokontrolirali, kako napredujeta teža in višina.
Krvni izvid je normalen, razen povišanih cel.IgE.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor. Pri kateri vrednosti .IgE. oz. kdaj bi bilo smiselno preveriti na kaj je alergična ? Te teste (kožne) je sicer že opravljala leto in pol nazaj, ko so jo obravnavali na alergološki zaradi alergijske rekacije na cepivo. Pa je blo vse bp. Nimam je namena ves čas izpostavljat nekim preiskavam…

Sem pa pozabila omeniti, da je dekličin oče asmatik. Kot otrok zelo hud. Alergik na vse živo, Zdaj pa posebnih težav več nima, zdravila pa mora jemati saj se mu kapaciteta pljuč zmanjšuje.

Zanima me, kaj vi menite kot strokovnjak ali bo hčerka po odstranitvi žrelnice bolj nagnjena k astmi kot če bi imela žrelnico ? Po forumih je namreč zaslediti , da so ti otroci bolj nagnjeni k bronhitisomm in astmi. Čeprav meni glede astme ni logično, saj je ponavadi pride do nje zarad alergij ?? Bolj logično se mi zdi glede bronhitisov, da pač virusi prej pridejo do pljuč Sem pa itak laik. Zato prosim za vaše mnenje in izkušnje.

Alergije preverjamo, če imamo znake. Samo povišani celokupni IgE pri nekom, ki je popolnoma brez znakov, ne zadostujejo za testiranje. Če pa imamo znake, potem je vseeno, koliko so zvišani celokupni IgE.
Odstranitev žrelnice nima vpliva na kasnejši pojav astme. Je pa lahko žrelnica sama nenehno vneta in povečana zaradi pogostih okužb, ki so lahko posledica alergijskega vnetja-dogajanja v ustno žrelnem porostoru.
Skratka, otroci niso nič bolj nagnjeni k astmi in alergijam po odstranitvi žrelnice (in/ali mandljev), kot so bili pred operacijo, saj gre za nagnjenost, ki jo dobimo z geni.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close