Najdi forum

tek – kako in zakaj

Še eno opozorilo. Časi, ki jih sedaj dosegaš na treningu so nepomembni. Ne obremenjuj se s hitrostjo teka. V tem obdobju je bolj pomemben volumen in zmernost kot hitrost/intenzivnost.
Kot je že kiptanui povedal, po koncu sezone je potrebno narediti kratek aktivni počitek(1-2 tedna). Tudi začet ne smeš prenaglo. Bazno obdobje traja 8-12 tednov!
Če si že sedaj izbereš težki teden, potem je nemogoče izvesti 10% stopnjevanje tedenskega volumena oziroma obremenitve(čas * intenzivnost).

Večina dela največjo napako ne v tem, da premalo ali premalo intenzivno trenirajo, temveč v tem, da premalo počivajo.

Trening ima tri enakovredne komponente: OBREMENITEV, POČITEK in PREHRANA. Večina razmišlja samo o obremenitvi(“treningu”).
Če pozabimo na eno od naštetih treh komponent je napredek omejen. To se da zaključiti iz definicije treninga, ki pravi, da je trening ADAPTACIJA ORGANIZMA NA OBREMENITEV.

Stvari na katere ne smemo pozabiti:

– Če je obremenitev prevelika je adaptacija nemogoča.
– Če je obremenitev prenizka ali konstantna je adaptacija nepotrebna, ker smo na takšno obremenitev že adaptirani.
– Če obremenitvi ne sledi ustrezen počitek ali prehrana je adaptacija nemogoča/upočasnjena.

Dobro jutro,

današnje jeutro je bilo enkratno. Ker sem vzela dopust sem si privoščila uro teka po golf igrišču navsezgofdaj zjutraj. Bilo je enkratno. Na hribčku (cca 250 m) sem tekla 4 x ponovitev, delala poskoke in vse vaje, katere sta mi predlagala.
Počutim se odlično in sem navse zadovoljna.
Jutri imam počitek, ker me do ponedeljka ni (tujina), ampak bom vseeno malo poskakovala in delala vaje za krepitev ostalih mišic 😉

Kolesar, vse kar si napisal je zelo pomembno. Hvala ker si strnil bistvo v par stavkov. Začetniki smo pač takšni, kot spuščeni mladi telički. Zaganjamo se in zaganjamo in na koncu je več škode kot korisit.
Prav zaradi tega sem Vam vsem, predvsem pa Vama z “kapitanom” 😉 hvaležna za nasvete. Zavedam se posledic, ki mi jih lahko pusti moje neznanje in nepoznavanje.
Se pa učim in vidva sta najboljša učitelja 😉

Kapitan, se bereva…Tudi na mailu ;)in absolutno 1x naletimo drug na drugega!
Dober tek 😉
Vse dobro
N

“…..Začetniki smo pač takšni, kot spuščeni mladi telički. Zaganjamo se in zaganjamo in na koncu je več škode kot korisit.”

To velja tudi za iskušene mačke, ker jih je včasih težko prepričat, da se malo spočijejo. Velikokrat se zgodi, da naredijo največji napredek prav po lažji poškodbi, ki jih je prisilila na počitek.

zivjo kolesar!res je,ze z iskusnjami se zapletes i gres v pretiravanje.zmeraj bi se vec….me veseli,da tudi ti razmisljas enako kot jaz,oz imava podoben pogled na trening.jaz sem bolj doma v teku,kondicijski pripravi,sportni fizioterapiji-kar delam,glede na tvoje ime,si verjetno domac glede kolesarskega treninga.ker me mika tudi to in spomladi se bom lotil tega,te bom pa vprasal za kak nasvet.bolje iz prve roke,kot sto prirocnikov.ni ga cez izkusnje,slabe in dobre,ki smo jih v sportu vsi prestali.lep pozdrav in dober tek! D

Kar vprašaj. Moj naslov imaš na mail-u.

LP

Tekačica , še en popravek krog okoli jezera je 5.8km.
Jaz običajno pretečem dva ,do tri kroge, kakor sem pri volji , tempo imam tam približno pal ure za en krog- nabiram km in ne vadim hitrosti.
Drugače pa jaz pozdravljam vse tekače , ki jih srečam , čeprav nekateri gledajo malo čudno-kaj me ogovarjaš.
Drugače pa je na “TF” tudi tema tek okoli jezera na kateri se dogovorimo za skupni tek. Smo že nekajkrat tekli skupinsko in potem še popili kavico, ter se dobre volje poslovili.
Lp
Miro

Ojla Miro,

res je, ampak, če greš mimo ŽP ali “zgoraj” po cesti je nekoliko več…
Bom pogledala na TF in morda celo zberem pogum in se dogovorim z vami za kakšen krog 😉

Kolesar, pridno treniraj in vedi, da pridno treniram tudi jaz po vajinem planu!

Kapitanui,
se bereva;). Bodi brez skrbi, da te še kaj povprašam 😉
LP

New Report

Close