Šum na srčku
Pozdravljeni,
marca sem rodila deklico, veliko 51 cm in težko 3500g pri 39 tednih s CR (zaradi moje op na maternici). Ob rojstvu je bil pri deklici slišen sistolični šum, katerega intenziteta in obseg sta se v naslednjih dneh manjšala. Drugi dan po rojstvu sta jo pregledala dva pediatra in oba sta ugotovila šum, ki naj ne bi izginil, saj je slišen previsoko (zato sem bila že določena, da greva osmi dan po rojstvu v lj na uz srca), vendar ga 4. dan ni bilo več slišati, tako da sva bili potem odpuščeni domov.
Ob odpustu je imela povišano frekvenco srca – 160/min, vendar pa je bila takrat zelo lačna in posledično jokava. Ko pa sem jo nahranila, se je fr. srca spustila na ca. 130/min.
Punčka napreduje dobro, se lepo redi in je samo dojena. Ali se lahko šum pojavi nazaj? Na kaj naj bom pozorna? Ali vseeno svetujete preventivni pregled? Kaj je bilo mišljeno s tem, da je šum slišen previsoko? Ali je lahko vseeno cepljena po rednem programu?
Hvala vam za odgovor in lep dan želim,
j.
Spoštovani,
“šum na srcu” je zelo pogosta ugotovitev, ugotavljamo ga pri približno polovici vseh otrok. Pri veliki večini otrok je šum nedolžen, ali z drugimi besedami, otrok je kljub šumu povsem zdrav. Kako je s tem pri vašem otroku, bo ob pregledu presodil otrokov pediater, opis stanja – otrok lepo pridobiva na teži, šuma niti ne slišijo več – je zelo vzpodbuden. Najbolje bo, da se z njim posvetujete tudi glede cepljenja in ostalih vprašanj, ki jih zastavljate.
Lep pozdrav,
Spoštovani,
tudi pri mojem sinu, rojenem 22.9.2010 pri 39. tednih, je pediatrinja naslednji dan po porodu slišala šum na srčku. Po pregledu pri kardiologinji je diagnoza naslednja: “Manjši VSD, še prehoden foramen ovale (v mišičnem delu ventrikularnega septuma je diskontinuiteta približno 3mm z levo desnim shuntom in gradientom, trenutno merljivim do 40 mm Hg). Omejitve telesne aktivnosti, niti dodatni ukrepi niso potrebni.” Naročeno mi je bilo še, da naj dečka opazujem, zlasti pri dojenju, če bi se zadihal, pomodrel ipd. Zdaj sem med vsakim dojenjem pozorna na dihanje, ki je takrat neenakomerno (na začetku, ko se “zažene”, se zdi, da niti ne utegne dihati, nato počiva in se umiri, povprečno pa med dojenjem vdihne okrog 50X na minuto), sicer pa kaj drugega posebnega pri njem ni opaziti. Pomodrel ni še nikoli, je po moji oceni lepe rožnate barve in dobro napreduje (v enem tednu od prihoda iz porodnišnice je na teži pridobil 500g). V posvetovalnico sva naročena 14.10., na kontrolo pri kardiologinji pa 23.11.
Zanima me torej še vaše mnenje glede tega, na kaj naj bom pri sinku pozorna (mogoče konkretneje, kaj so znaki, ki bi me morali skrbeti), predvsem pa to, kako se takšen šum običajno “razvija” (je mogoče, da izzveni oz. se luknjica zarase, se poveča in v kakšnem primeru bi bila potrebna operacija). Prosim tudi za razlago izmerjene diskontinuitete in njene lege.
Hvala in lep pozdrav.
Spoštovani,
glede na izvid uz pregleda srca pri novorojenčku, kot ga navajate, ima deček manjši defekt v mišičnem delu prekatnega pretina, ki nikoli ne povzroča težav.
Navodila oz. “pomirila”, da novorojenček ne potrebuje omejitev telesne aktivnosti ne razumem… Me prav zanima, kako bi to izvajali v primeru, da bi bilo to potrebno…
Tudi glede opazovanja, ali se otrok utruja pri hranjenju oz. ali pomodreva, mi priporočila, kot jih navajate, niso prav jasna. Ta priporočila bi veljala v primeru, če bi imel otrok hemodinamsko pomembno srčno napako, kar pa so, kot navajate izvide, izključili.
Glede na skrbi, ki vas tarejo in navodila, ki si nekako nasprotujejo, bo najbolje, če pokličete zdravnico, ki je dečka pregledala in se z njo o vsem skupaj še enkrat pogovorite. Prepričan sem, da vam bo z veseljem pojasnila vse, kar vas zanima.
lep pozdrav,
Pozdravljeni!
Pri moji malčici so 7. 4. 2010, teden dni po rojstvu, slišali nežen sistolen šum. Naslednji dan sva bile napotene h kardiologu na UZ srca. Le-ta je pokazal naslednje:
– foramen ovale, velik 2,5 mm z levim shuntom in višje zgoraj dodaten defekt, velik 1, 1 mm
-v levem prekatu je bila vidna aberantna horda
– v subaortnem iztočnem septumu je bil viden VSD, velik 1,1 mm z levim desnim shuntom
– peruferija komisur aortne zaklopke je bila debelejša, a zaklopka ni puščala, tok krvi ni bil turbulenten.
Zanima me, ali se vse te napake lahko zarastejo, ali je potreben operativni poseg? Zasledila sem, da je VSD mnogo težja srčna napak kot npr. ASD. Naslednji UZ srca imava šele marca naslednje leto. Bi lahko prišle k Vam po drugo mnenje, samoplačniško?
Hvala za odgovore in lp.
Spoštovani,
spremembe na srcu, ki jih navajate iz izvida, so minimalne in praktično nepomembne in v ničemer ne bi smele vplivati na otrokov razvoj in življenje.
Seveda lahko pridete za samoplačniški pregled še k nam, v kolikor to želite, je pa vprašanje, ali je to, glede na praktično normalen izvid, kot ga navajate, res smiselno.
Lep pozdrav
Spremembena srcu, ki jih navajate z izvida, so minimalne in kot take ne potrebujejo zdravljenja. Obstaja pa, seveda, kar precejšna verjetnost, da se bodo zarasle same od sebe.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni.
Pri mojem 9-mesečnem sinu so na rednem posvetovalnem pregledu ugotovili šum na srcu, ki je bil slišen samo v ležečem položaju, v sedečem pa ne. Zanima me, kako je to mogoče in ali se šum lahko pojavi naknadno, glede na to, da je bil sin redno spremljan pri vas (2 kontroli fetalno zaradi UPN v prvi nosečnosti zaradi leve hipoplazije srca) in pregledan takoj po porodu pri dr. Krevsu?
Zaenkrat so navodila naše osebne zdravnice nejasna in bodo pojav spremljali na nadaljnjih kontrolah (naslednja šele pri 12m). Je lahko vzrok temu tudi slabokrvnost (pomanjkanje železa) ob stalnem dojenju?
Za vaš odgovor se vam zahvaljujem in prosim za mnenje, ali priporočate ponoven UZ.
Lepo pozdravljeni.
Spoštovani,
šum na srcu nikakor ni enačaj za prirojeno srčno napako. Šum na srcu lahko slišimo pri približno polovici otrok, srčno napako pa ima, reciva čez palec, eden od stotih. Pri veliki večini otrok s šumom na srcu je razlikovanje med tem, ali gre za nedolžen šum ali pa morda za šum zaradi srčne napake, zelo enostavno in zahteva samo dober klinični pregled, nič drugega. Glede na to, da je bil vaš otrok ehokardiografsko pregledan pri nas že v nosečnosti in nato po rojstvu še pri dr.Krevsu v SG, je zelo malo verjetno, da bi bil šum, ki ga je pediater opisal pred nedavnim, posledica srčne napake.
Pri anemiji so pretoki krvi skozi strukture srca povečani, kar se klinično lahko izrazi kot nežen iztisni šum.
Na podlagi vašega pisma potrebe za ev. ponovni UZ pregled srca ne razberem. Verjamem tudi, da bi pediater, v kolikor bi sumil da gre pri otroku za prirojeno oz. pridobljeno bolezen srca, otroka napotil na dodaten subspecialistični pregled.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni!
Pri 22 mesečnem sinu je alergologinja zaznala sistolični šum na srcu. Do sedaj njegova pediatrinja nikoli ni omenila šuma. Napoten je bil v kardiološko ambulanto, kjer mu je pediatrinja naredila le EKG in poslušala srce. Mislila sem da mu bo naredila tudi UZ, pa mu ni. V izvid je zapisala: Sliši se šum funkcionalnega karakterja v ležečem položaju. EKG je normalen.Omejitve s strani srca zaradi tega niso potrebne. Priporočam le spremljanje, na kontrolo v ambulanto čez eno leto.
Prosim vas za vaše mnenje ali ne bi bilo priporočljivo, da se opravi še UZ, da bi vedeli ali gre mogoče za napako v srčku? Ali bi mogoče lahko prišli v vašo ambulanto na UZ samoplačniško?
Lep pozdrav.
Spoštovani,
“šum na srcu” je zelo pogosta ugotovitev, ugotavljamo ga pri približno polovici vseh otrok. Pri veliki večini otrok je šum nedolžen, ali z drugimi besedami, otrok je kljub šumu povsem zdrav. Opredelitev šuma je v pristojnosti pediatra (kar je vaša pediatrinja naredila).
Pregled v kardiološki ambulanti PeK je možen samo po indikaciji in z napotnico izbranega pediatra. Samoplačniške ambulante nimamo.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni,
pred dnevi sem rodila v tujini ( delo v tujini). Drug dan po rojstvu je zdravnica pri novorojenčku zaznala šum na srčku. Naslednji dan tega več ni bilo slišati, vendar so na zahtevo zdravnika želeli mnenje kardiologa, preden naju odpustijo iz P. Izvid je napisan v tujem jeziku in ga sama ne razumem popolnoma. Sicer mi je najin zdravnik rekel, da je s srčkom vse ok, ob izpustu, pa so nama prebrali-prevedli napis na izvidu in govori o tem, da ima dojenček 5mm-s PFO intenziv bal jobb shunttel in da moramo v roku 2 mesecev ponoviti pregled.
Zelo me skrbi za dojenčka, občutek imam, da je tudi na splošno malo bolj rdeče polti kot ostali dojenčki. Kakšna je realna možnost, da se luknjica zaraste, kot so nama zagtovili v porodnišnici in da ni luknjica nevarna za dojenčka?
Lepa hvala za odgovor.
Spoštovani,
kratica PFO pride iz angleščine in pomeni “persistent foramen ovale”, slovensko pa rečemo temu “še odprto ovalno okence”. Ovalno okence je odprtina med obema preddvoroma, ki je v času fetalnega življenja široko odprto, po rojstvu pa se zapre (seveda, ne takoj, že prvi dan). V zvezi s srcem zaupajte perdiatričnemu kardiologu, ki vam je dejal, če sem razumel prav, da ima otrok strukturno zdravo srce.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni!
Novorojenčku, staremu 4 dni, je pediatrinja zaznala šum na srcu v jakosti 1/6. Na UZ srca je bilo ugotovljeno naslednje:
– normalna morfologija in velikost srčnih votlin
– obe AV zaklopki sta kompetentni
– AZ je trilistna, morfološko in funkcijsko normalna
– PZ je trilistna, lističi so zadebeljeni, prisoten je turbulenten pretok preko PZ, ki pa ni bistveno pospešen
Novorojenček dobro je in se redi.
Novorojenček je napoten še h kardiologu.
Kakšno je vaše mnenje na podlagi omenjenih podatkov? V katerem primeru šum na srcu ni nevaren?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Spoštovani,
glede na ultrazvočni izvid srca, ki ga navajate, je otrok zdrav.
Lep pozdrav,
Spoštovani,
v primeru, ki ga opisujete, omejitve za ukvarjanje s športom nasčeloma niso potrebne. Je pa vsak bolnik, seveda, zgodba zase, zato se o otrokovi želji vsekakor posvetujte z lečečim kardiologom.
LP,