Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Steklina

Steklina

Pozdravljeni,

V enem clanku sem zasledila, da se steklina lahko prenasa tudi aerogeno. Vceraj sem po nesreci na tleh prijela za nek sluzast izlocek, za katerega ne vem kaj bi lahko bilo in sem ga povohala, saj sem zelela preveriti ali gre morda za iztrebek kaksne zivali. Ker sem doma na kmetiji v blizini gozda me za zanima ali je tveganje, da bi se na ta nacin okuzila s steklino ali kaksno o drugo zoonozo. Na kmetiji imam tudi koze, pujse, konje in macke, ki niso cepljeni proti steklini. Psi pa so cepljeni. Kmetija ni ograjena in je mogoc dostop tudi drugih zivali.

Spoštovani, če živite v Sloveniji, se s steklino nikakor niste mogli okužiti, saj je Slovenija že kar nekaj let stekline prosta država. O možnostih ostalih zoonoz pa na podlagi napisanega ne morem presojati. Predvidevam, da ste si po dejanju umili roke, s čimer ste tveganje za karkoli ostalega, najbrž odpravili.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Spoštovani, na navedeni način se steklina NE prenaša. Zgolj če bi otroka ugriznila, lizala stekla žival. Poleg tega: Slovenija je že vrsto let stekline prosta država.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

Petletno hči je med igro rahlo ugriznil pes, na koži po enem dnevu sledi ugriza ni videti, sama pravi, da jo je z zobom piknil tako kot pri zdravniku in da se je pikica malo poznala. Kakorkoli, jaz ne vidim nobene poškodbe do krvi.

Pes je bil domač, od starejšega para, a ne vem, ali je cepljen, teh ljudi tudi ne poznam.

Menite, da bi morala kako ukrepati? In če bi pes dejansko imel steklino, mislite da bi bil prenos možen?

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, odgovor je v prejšnjem postu. Menim, da ne gre za okužbo s steklino tvegan dogodek. Obravnava ni potrebna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

pri večernem sprehodu na urbanem območju sta me obletela dva (vsaj mislim da) netopirja. Eden je letel 1 m pred mano, drugi pa mi je letel direktno čez glavo. Fizičnega stika med mano in njima ni bilo, sem pa nekje prebral, da lahko že kontakt s slino okuženega netopirja prenaša steklino. Ali je možno, da so lahko netopirju ob preletu delci sline padli iz ust oz. ali je potrebno nadaljnje ukrepanje?

Lep pozdrav

Spostovani, Slovenija je stekline prosta država. Stik z netopirjem na navedeni način ne zahteva nikakršnega ukrepanja. V deželah, kjer steklina je in je prisotna tudi pri netopirjih, so bili tovrstni prenosi, o katerih sprasujete, opisani v jamah, z ogromnim številom netopirjev.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close