Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Steklina

Steklina

poskusal sem slikati pac ranico podobno ugrizu ampak nemorem tukaj prilepiti lahko vam pa pokazem z pikicami ampak tukaj bo zgledala veliko vecja slika

.
.
.

.
Tako zgleda in me skrbi da ni ugriz netopirja to ranico sem opazil pred skoraj tremi tedni in je se vedno ista opazujem jo vsak dan,ali bi mi vi lahko povedali ce gre to za ugriz netopirja ali je ugriz netopirja drgacen

Po obliki poškodb, žal, nikoli ne moremo presojati, za kaj je šlo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

pred kakšnim letom sem v gozdu pobirala smeti in naletela na nekaj, kar je zgledalo kot omot tablet. Ob dotiku sem ugotovila, da gre za odprto notranjo ovojnino vabe za lisice (brez tekočine). Takoj sem jo spustila, ob prihodu domov pa umila roke. Vabe sem se dotaknila z blazinicami prstov, kjer nimam poškodovane kože, na preostalem delu dlani pa imam atopijski dermatitis. Težav do danes nisem opazila, pa vseeno ma ob branju različnih člankov skrbi, da bi se okužila, ker je možna dolga inkubacijska doba. Bi bilo v mojem primeru cepljenje potrebno?

Spoštovani, zgolj stik z ovojnino – embalažo, brez obrizganja kože ali sluznic, ne pomeni tveganja. Cepljenje ni bi bilo potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Mene pa zanima, ce netopirji pri nas predstavljajo kako nevarnost glede stekline. Kot sem gledal, so zadnja vzorcenja netopirjev negativna, vendar so iz leta 2011.

Nehote sem namrec s prsti drezal v specega netopirja na vrhu komarnika ob oknu, ker sem mislil, da gre za osir pescene ose. Ker je polulal tudi del komarnika, sem se dotikal tudi urina. Zoprno je, ker sem ob nohtu par ur prej imel malce natrgano kozico. Rana ni krvavela, je pa pred par urami malce pekla. V stik z urinom ta del po mojem skoraj gotovo ni prisel. Takoj ko sem videl, da gre za netopirja, sem si temeljito z milom umil roke in razkuzil z alkoholom.

Obstaja kako tveganje, ali pozabim na vse skupaj?

Hvala za odgovor.

Spoštovani, če prav razumem, vas netopir sploh ni poškodoval, kar bi bilo ključno pri presoji ogroženosti, oz. tveganja. Po opisu dogodka tveganja ni. Podatkov, oz. dokazov o steklini pri netopirjih v Sloveniji ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo veceraj zvecer sem opazil na roki prasko ampak iz tega meni delal panike ce se nebi popoldan igral z macko ki je ne poznam srecal sem jo na cesti in jo bozal kaj naj naredin ali naj se grem cepit proti stekli samo me zanima kaj ce to ni praska od macke in da se nisem okuzil ali je potem nevarno ce se cepim proti steklini ali pa naj se vseno cepim tudi ce nisem siguren da me je opraskala

Spoštovani, steklina se prenaša s slino, torej z ugrizom. Če niti tega ne veste, a vas je mačka opraskala, ali ne, po moje res ni razloga za skrb.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

danes v petek 16.12 pred nekaj urami, me je na vikendu do krvi ugriznila mlada mačka stara pribl. 9 mesecev. Mačka je “divja” torej živi zunaj v neposredni bližini gozda in ponavadi tava od zidanice do zidanice, in se zadržuje kjer pač dobi hrano. Mačka je zgodaj od rojstva brez polovice zadnje leve nogice, predvidevam da jo je izgubila v borbi s kako divjo živaljo, zaradi tega tudi sklepam da je možno da je okužena s steklino (ampak po tej logiki bi mogla že umreti kajne, saj je od takrat minilo že več mesecev)? Vedno je bila bolj plaha, ne pust se božati in se umakne če se ji želiš približati, drugače je zelo ješča in se obnaša po mojem mnenju plaho a normalno.

Kaj naj storim, naj grem v ponedeljek k zdravniku, ali kar takoj na urgenco? Kolikšna je sploh možnost da je mačka okužena steklino, če prav vem so okuženi bolj psi in ne mačke? Prebral sem podatek, da pri nas ni po letu 1950 še nihče umrl zaradi okužbe s steklino, torej ni razlogov za skrb? Prosim za odgovor zelo sem zaskrbljen, hvala.

Spoštovani, v primeru ugriza živali morate biti obravnavani v antirabični ambulanti. Če bi šlo za neznano žival, bi takoj začeli s cepljenjem proti steklini. Glede na to, da veste, za katero žival gre, bi bilo danes najpametneje, da bi šla žival na opazovanje k veterinarju. Živali, ki povzročijo poškodbe se opazuje 10 dni po ugrizu, ki ga povzroči, in če v 10 dneh ne začne kazati znakov stekline, za osebo, ki jo ugriznila ni nevarnosti. Postopek izstavitve zahtevka za opazovanje sicer izpelje antirabična ambulanta, a tja bi jo morali najbrž dostaviti vi, če nima lastnika. To, da v 50 letih ni nihče umrl zaradi stekline, je posledica izjemno doslednega izvajanja postopkov za preprečevanje stekline.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Smo leta 2017 in Slovenija je že tri leta brez primera stekline:

http://www.uvhvvr.gov.si/si/delovna_podrocja/zdravje_zivali/bolezni/steklina/o_steklini/

V skladu z zahtevami Mednarodne organizacije za zdravje živali (OIE) se je Slovenija v letu 2016 razglasila za državo, prosto stekline (OIE Bulletin, 2/16, strani 77-83):
http://www.oie.int/fileadmin/Home/eng/Publications_%26_Documentation/docs/pdf/bulletin/Bull_2016-2-ENG.pdf

Zakaj je torej cepljenje proti steklini še vedno obvezno, glede na to, da v članku na RtvSlo piše, da če je Slovenija dve leti brez primera stekline, da cepljenje ne bo več obvezno?

http://www.rtvslo.si/okolje/novice/cepljenje-psov-ne-bo-vec-obvezno-vsako-leto/327419

Tole se pogajamo o cepljenju proti steklini za ljudi, ne za živali. Kar se tiče cepljenja pri živalih, se za to različne države odločajo različno, tudi po tem, ko 2 leti ni bilo zaznati primera stekle živali. Za to vprašanje je sicer pristojna UVHVVR (po domače veterinarska uprava9 in seveda ne zdravstvo. Na splošno pa je tako, četudi v državi ni bilo stekle živali, pa so stekle živali zaznane v sosednjih državah (migracije živali so jasno možne), se s cepljenjem nadaljuje.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

moj pasji mladiček, star dobre 3 mesece, ki še ni bil cepljen proti steklini (bil pa je proti kužnim boleznim, za steklino pa je naročen čez 1 mesec) me je včeraj rahlo ugriznil vprst. Priteklo je nekaj kapljic krvi, ranico sem spral z vodo in milom, izgleda kot praska, danes skoraj ni več vidna.

Kužka sem pred enim tednom prevzel iz kmetije na Dolenjskem, razen bruhanja prvi dan po cepljenju, za kar je dobil inekcijo proti slabosti in dietne brikete, danes izgleda popolnoma zdrav in zelo razposajen.

Je potreben obisk zdravnika oz. antirabične ambulante?

Spoštovani, “uradno” bi morali vsak ugriz prijaviti antirabični ambulanti; pes, ki je povzročil ugriz, pa bi moral biti 10 dni po ugrizu, ki ga je povzročil, pod veterinarsko kontrolo. Vendar – glede na to, da gre za mladiča, ki se nikoli v življenju ni imel prilike srečati s steklo živaljo, okužiti s steklino, …, poleg tega, da vemo, da mladički pač grizejo. je smiselno pač mladička opazovati 10 dni. Mladič, okužen s steklino, bi hitro poginil, vi pa bi še vedno lahko izvedli vse ukrepe.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovana dr. Pirnat. Prosim za vase mnenje in nasvet v zvezi z naslednjim. V soboto,proti veceru,je na domacem dvoriscu naenkrat nekaj priletelo mimo moje glave, nisem videla kaj,ampak me je strah,da bi lahko bil tudi netopir. Mislim,da nisem cutila, da bi me kakorkoli oplazil,nekako avtomatsko sem umaknila z glavo, ampak bolj kot razmisljam,slabse je in zdaj si mislim,kaj pa ce me je opraskal kje po glavi, pa nisem cutila (bi to bilo sploh mozno ne-cutiti?). Strah me je prenosa stekline in zdi se mi,da me srbi ze cela glava… Lepo vas prosim za nasvet, ce moram kakorkoli ukrepati. Najlepsa hvala in lep pozdrav.

Spoštovani, karkoli je priletelo v vašo glavo, pa četudi bi bil netopir, vam stekline ne more in ni moglo prinesti. Steklina se namreč prenaša z ugrizom in ne z dotikom, poleg tega pa ima Slovenija status stekline proste države. Pozabite na dogodek.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni dr. Pirnat,

tudi jaz imam eno mogoče malce nenavadno oz. paranoično vprašanje glede stekline. Živimo sicer v dokaj urbanem okolju, v bližnji okolici Ljubljane, a vseeno je okoli nas nekaj manjših kmetij, kjer je žal kopica neželenih mačk in mačjih mladičev. Prosto se gibljejo okoli, so ‘nikogaršnji’.

Pred 3 dnevi, bil je že večer in tema, sem vodila na sprehod svojega psa in na cesti je ležal en izmed teh mačkov, mrtev. Sklepala sem, da ga je zbil avto. Naslednji dan, ko je bil že dan oziroma jutro, je bil maček na istem mestu, znakov krvi ali poškodb ni bilo, zraven njega pa so bili neki svetlo rjavkasti izločki, težko rečem ali je bilo to bruhanje, blato …). Nato pa sem opazila, da je tudi na cesti nekaj teh madežev, kot stopinje, nekdo je lahko stopil notri in raznašal okrog.

Sedaj me hudo skrbi, da morda tega mačka ni zbil avto, temveč je imel steklino (od tega morda bruhanje) in je pač tam poginil, jaz in pes sva šla takrat mimo po temi in seveda tudi midva stopala po tem ter nezavedno kaj prenesla s tacami in čevlji v hišo in potem v sluznico (dotikanje po obrazu, mencanje oči) itd. Poškodb na koži sicer nimam, se pa precej dotikam psa, ker je starejši, že težje hodi in ga tudi kdaj nesem, redno dobiva zdravila itd., tudi spi zraven nas in je dotikanje pač stalno prisotno.

Mačka je sedaj nekdo po 2 dneh odstranil, tako da tudi, če bi želela, da se ga pregleda, ne vem kdo in kam ga je odnesel.

Ali pretiravam ali bi bilo smiselno vseeno kam poklicati?

Spoštovani, kot prvo: smo stekline prosta država (že od leta 2013 ni bilo ugotovljene stekline pri nobeni izmed uplenjenih, prinešenih, sumljivih, …. živali);
kot drugo – na način, kot ste si zamislili, se steklina NIKAKOR NE prenaša.
V kolikor bi opazili še kako ali več poginulih mačk, bi bilo smisleno opozoriti veterinarko službo, a nikakor ne zaradi stekline (temveč zaradi potencialnega zastrupljanja).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana dr. Pirnat,

najlepše se vam zahvaljujem za odgovor in pojasnila, ste me precej pomirili.

Ja, sem prebrala, da je Slovenija stekline prosta že nekaj let, a potem sem pomislila na recimo prav takšne primere, kjer se truplo poginule živali odstrani brez nekih pristojnih služb, ter se iz tega razloga (nikoli) ne ve ali je bila morebiti okužena ali ne. Lahko, da razmišljam napačno.

Sicer mi stopanje po svežih madežih tisti večer še vedno ne da povsem miru, vem, verjetno se vam zdim grozna, ampak to moram še vprašati. Prebrala sem namreč, da virus lahko kar nekaj časa preživi zunaj, sploh, če so nižje temperature. Če bi tisto bilo bruhanje, bi bila verjetno slina zraven prisotna? In če bi pes stopil gor in si čez par ur lizal tačke (naslednje jutro si jih je res), bi si lahko virus prenesel v usta? Jaz pa mu seveda vsakodnevno dajem zdravila direktno v usta in … no, o vseh teh možnih kombinacijah razmišljam.

Upam, da vam ne kradem preveč dragocenega časa, se vam pa ponovno in vnaprej iskreno zahvaljujem za vaš čas in odgovor.

Spoštovani, steklina se takole, kot ste si zamislili, nikakor in nikoli NE prenaša. Prenaša se z ugrizom, kar pomeni, da mora slina priti neposredno v stik z živčnimi končiči ob ugrizu, ali kvečjemu z močnejšim obrizgom sline neposredno v sluznico (npr, če bi vas stekla žival lizala neposredno v oko. Prenašala bi se, seveda, z vsadki s steklino okužene roženice (npr), po smerti darovalca,… takole, kar preko okolja, pa ne.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close