Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Stara sovenska ženska imena

Stara sovenska ženska imena

Mater smo pa res zaplankani in da imamo cajt se vtikati v to, kako se imenuje sosedov otrok in zakaj? Mislim, da vsak lahko izbere tako IME, ki se mu pač zdi primerno in je vsaka debata o recimo temu normalnih imenih mal mim. Saj smo globalni ali pa smo še vedno zaplankani ?
Zame je bolj pomemben odnos med ljudmi in ne imena.

Situacija na letošnji 1. sept pri prvošolcih. Berejo imena, pol jih gre itak mimo mojih ušes, nato se otroci posedejo po klopeh in mene sin vpraša “mami a je unmu res Admin ime?” Mal se počoham, ker meni se je tudi zdelo, da je fant Admin -vsepovsod zaslediš admin za administratorja – rečem “ne vem, boš že izvedel” V tistem trenutku pa že en drug plane “a si ti Admin ali si administrator?” Meni je bilo zelo neprijetno, kako je bilo šele otroku!

Čez pa rminut scena z Lyamom, ki ni Liam, ampak Lajm – ena punčka je prišla do “lajmske boreljoze”, ki jo je imela njena sestra – matr, da se mi otroka po bolezni zapomnijo :((((((

Ne vem no, 5 dek zdrave pameti je pa le dobro imet in predvsem kdaj pomislit, kaj ime, ki ga daš pomeni. Sama sem imela sošolko Bianco, ki je bila po očetu črnka in temu primerno črna in posvedrana. Super punca, ampak ko so sošolci izvedeli, kaj bianco pomeni in ko smo šli v Italijo na študijsko ekskurzijo, so bli določeni komentarji naravnost ubijalski. Bainco namreč pomeni bel….

Lenča

Pr’učki’, 1 A razred OŠ 2009:
Maj, Taj, Tai, Naj, Gaj, Gal, Val, Nal, Lar, Eon, Neon, Tian, Ian, Liam, Tia, Tija, Pia, Lia, Liu, Lilu, Miu, Isa, Lisa, Lina, Naja, Aja, Taja, Aria, Zaria

še dobro da navijate za stara slovenska imena, ker mislim ,da je bingo, če dobiš ime KORNELIJA ali mogoče GENOEFA…res čudovito!

sem pa že raje isa ali tai!

OMG, vsa čast učiteljicam, da si vse to zapomnijo!

še dobro da navijate za stara slovenska imena, ker mislim ,da je bingo, če dobiš ime KORNELIJA ali mogoče GENOEFA…res čudovito!

sem pa že raje isa ali tai![/quote]

Jaz sem pa raje Kornelija, tudi Genovefo raje vzamem kot kako Iso. Pa kaj je to – Isa? Tri črke na kupu, kr neki no. Na račun Taja smo se narežali na plaži, ko so se domačini spravili zajebavat eno mamo s Tajem. Ona po plaži “Taj, Taj, Taj” oni pa nazaj “pa koji? Taj ili onaj?”

Da ne govorim, koliko so se narežali sodelavcu, ki mu je ime Tit v Glasgowu. Tit (pisano teat, izg, pa tit) pomeni namreč jošk, ziza.

Neona ima tudi moj otrok za sošolca. Pri kemiji je bil glavna zvezda – pa ni bil preveč srečen.

Sicer moško ime – Gal, ampak to je pa res slovensko ime. Že Prežihov Voranc je pisal o njem v Samorastnikih, bil je namreč prvi otrok Hudabivške Mete in Karničarja. Ostali otroci so bili, mislim da, Gaber, Vid, Naja, Til,… sama lepa slovenska imena

Meni je ime Gal full všeč in tako smo poimenovali prvega sinka. Za drugega še izbiramo med imeni Jan, Vid, Bor… tudi lepimi slovenskimi imeni.

No, saj vem, kakor za koga. Vedite pa, da ime ne naredi otroka posebnega, pa če bi starši to še tako radi videli.

Zelo izvirna imena, ni kej rect!

ŽIVA?

sej ne veš al si na kitajskem al v sloveniji
men se tole zdi taka žalost,

Pr’učki’, 1 A razred OŠ 2009:

Maj, Taj, Tai, Nik, Naj, Gaj, Gal, Val, Lun, Nal, Lar, Žan, Žak, Pak, Mak, Eon, Neon, Tian, Ian, Liam, Noa, Noah, Tia, Tija, Pia, Luna, Ula, Lia, Liu, Lilu, Miu, Maya, Isa, Lisa, Lina, Naja, Aja, Taja, Taia, Tiana, Aria, Zaria.

V tem “stilu” se je slišalo, ko so v prvem razredu naštevali imena. Takale spakedranščina je nastala iz mode imen “3 črke” in “posebnih” imen, ker “Moj otrok je pa ja nekaj tako posebnega, da bo imel eno čisto posebno ime, da nobeden nima takega …”.

In je bilo, kot da so se v klopi posedli pajapatki iz risanke, ne pa naši otroci.

In potem, med temi pajapatki, je v prvi razred prišel, ne boste verjeli, tudi fantek po imenu Janez. Da je v prvem razredu OŠ 2009 Janez, to je bila slišati tako lepo. V prvi razred OŠ 2009 med tele pajapatke sede Janez.

Vam rečem, največji frajer bo Janez.

No, moj sin ni ne Janez pa tudi ne eden od pajapatkov iz risanke. Ima pač eno “normalno” ime. Pa napadite mojo zaplankanost in ozkoglednost, da sodim, kaj so pajapatki in kaj so “normalna imena”.

glede na to, da slovenci zginjamo s površja je prou da dajemo otrokom vsaj malo slovenska imena. čips pips pa flips lahko kupimo itk že v trgovini, z nekaterimi imeni poimenujemo papagajčke in kužke, otrok pa naj ima IME. pri nas smo Neja, Matevž in Tinkara. js sm ponosna na svoje ime in vem da se bom nanj oglašala čez pet pa tudi petdeset let.
dragi starši, kot otrok vam priporočam, da svojim otrokom ne dajete “pomanjšanih” imen (matejka, andrejka,…). saj so lepa, prvih nekaj let otrokovega življenja se slišijo prav luštno, pa kasneje tudi, ampak meni kot najstnici bi se mi zdelo pa nerodno da me nekdo pokliče tako.

Minka je sicer zelo luštno, ampak ne vem, če se ni to pogosto uporabljalo za krave? 🙂

pometanje pred lastnim pragom?

V mojem sorodstvu je otrokom ime:

Tobija, Job, Ezav.

Punčki pa Agata.

lp,k

Tobija?! Job, Ezav?! Pa kaj je to? Društvo verskih blaznežev?

Neža, Ajda, Lucija, Jera, Polona, Mojca, Mateja, Špela, Jerneja, Monika, Veronika, Irena

mimogrede sem zasledila debato o imenu nevio, za tiste ki ne vejo je to moška oblika imena nives, v sloveniji jih je blo leta 2007 registriranih 63 imen nevio. noel je pa zadnje čase tudi vse pogostejše ime. se mi dopadeta obe imeni. noa mi je pa tud ušeč, čeprav še nisem slišala zanj. meni osebno so všeč omena, ki so kratka, redka in nova. tako da svojemu otroku verjetno tudi nebi dala nekega starega slovenskega imeno, pa ne zato ker bi me bilo sram da sem slovenka, niti slučajno ampak mi preprosto ta imena niso všeč. ok katja, ines, matic so lepa imena, v kakšne elizabete, frančke ipd. se pa nebi spuščala, ker bi se kaj hitro lahko skregale, tako kot ste napadle bebiko. vsak ima pač svoj okus in vsako ime je po svoje lepo.

najlepše ime je špela

New Report

Close