Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Stara sovenska ženska imena

Stara sovenska ženska imena

Zelo lepa imena so: Rahela, Rebeka, Sara, Apolonija, Barbara, Doroteja, Lucija, Karin, Hana, Tajda…


Katarina, Barbara, Marija, Doroteja, Apolonija, Rahela, Rebeka ter še mnogo naštetih v tej temi zagotovo niso izvorno slovenska imena!!!

Je zelo malo pravih slovenskih imen, mogoče Mojca, pa Zala, Ajda in to. Večina ostalih imen je pa skorajda bi lahko rekli mednarodnih (če žće niso slovanskega izvora), ker se najdejo v veliko kulturah.

Oprosti, ampak tudi ti si ena tičica. če ti ne bi bilo do sojenja raznim noelom in tiam in aleksejam – bi si šla v knjižnico odpret eno knjigo o slovenskih imenih in ne bi tukaj morila in obsojala. Ja, prav si prebrala. obsojala. ampak ti neeeeeeeeeeee – ti si preveč čista in preveč slovenka! ah dej dej

tiste, ki dajo ime noel, kim, alekseja, dževad, samira in tako naprej – a ti pomisliš kdaj, da imajo mogoče prednike iz kake druge države? a one pa ne smejo bit zavedne državljanke neke druge republike? veš kaj, odpri malo vrata in ne bodi tako zaplankana in hodit s plašnicami na očeh. vsak naj dela kot mu paše!

Meni so od danes manj pogostih imen všeč npr. Kristina, Karolina, Frančiška, Jedrt.
Drugače pa sem hotela svetovati še Lojzko in Poldko, pa ne vem, če me ne boš okregala kot si Zeleno žabo?
In groza vseh groz, mojemu možu je všeč ime Vladimir.

No tu si lahko pogledate še redkejša imena pa še ostale zanimive stvari:

http://www.stat.si/imena.asp

Naši SRČKI so pravi "borci" dajejo nam zgled, kako se boriti za življenje! Lep pozdrav, Mateja

Zgleda, da je z linkom neki narobe…poskušam pripeti še 1x:
http://www.stat.si/imena.asp

Upam, da je sedaj uspelo. Če ne pa poglejte pod statistični urad RS, Demografsko socialno področje, imena

Naši SRČKI so pravi "borci" dajejo nam zgled, kako se boriti za življenje! Lep pozdrav, Mateja

Mi imamo doma ZALO, ŠPELO in NEŽO

Moj sin je Noel, zgolj zato ker mi je ime zelo všeč. Pričakujem še enga otroka in če bo fant bo Nevio, če bo pa punca pa bo Daisy ali pa Noa. Dandanes niso več moderna ta stara slovenska imena. O moj bog, da dam svojemu otroku ime Frančiška, Lojzka al pa Polda, ma otroka bo sram kako ime bo imel, vsaj mene bi blo z takim starinskim imenom.

uršula, izabela, izidora….
to mam jaz v mislih ,vendar mojemu nobeno od teh ni niti približno všeč :))

on teži s katjo

joj, bebika, pomisli, le zakaj dajemo slovenci slovemska imena – tut zato, ker sklanjamo; kako boš sklanjala Noa – Noata/Noe (če je žensko ime) ni blo v šolo?

No, ja, vsak po svoje, meni so stara slovenska imena všeč (mogoče ne Frančiška, recimo druga oblika – Franja, nenazadnje to tut ni tolk samo slovensko, ampak razširjeno tudi drugod).

Lili, Izabela je lepo, Izadora tudi in je Iza kar pogosto, a ni?

Mogoče res niso dandanes moderna stara slovenska imena….so pa slovenska.
Mogoče te je tebe sram, da si slovenka? Si pomislila, da se bo lahko otrok sramoval imena Noe ali Daisy, prav zaradi tega ker ni slovensko?

Veš pred časom je bilo v ameriki veliko govora o slavnih osebah in njihovih otrocih, kakšna imena jim dajejo. Ne bi komentirala. Nekatere se splon ne da prabrati :(. In veš kaj so novinarji in paparaci zaželeli zaželeli tem slavnim osebam, ki nerazumno pojmujejo njihove otročičke, DA BI JIM DALI VSAJ SPODOBNA RAZUMNA IMENA.

Dala si si nick bebika, ker si verjetno še zlo mlada. Zato tudi verjamem, da te vleče na taka tuja imena. Nimam nič prosti tujim imenom, vendar se ni treba posmehovati starim SLOVENSKIM imenom. Če pa nisi slovenka, potem pa razumem…

Bogi tvoji otroci. NEVIO – za posrat! Noa, Daisy…??????

NOEL = BOŽIČ! Prima sina lahko kličeš božiček! Eni ste usekani do konca!

MANJA, KRISTINA, KATARINA, ŠPELA, ….

Kar zapletena ta zadeva z imeni.

Kolikor jaz vem se slovenska imena kako naj rečem “delijo” na predkrščanska in krščanska.

Predkrščanska oz stara slovenska imena so se ohranila še dolgo po pokristjanjenju, do 13. stoletja. So pa nekatera stara slovenska imena povsem “udomačena” v krščanstvu.

Pri krščanskih imenih je tako, da so prisotna povsod kjer je krščanstvo. Stara slovenska imena, povrh pa še krščanska – tu kakega velikega izbora ni. Marija je Marija (ali pa Ana) tako pri Slovencih, kot Hrvatih, Rusih, Brazilcih ali Avstrijcih. Tako lahko rečemo, da je to slovensko ime ali pa tudi da ni. Ker to je krščansko ime. Pa še to ne vem, če ravno drži, ker ime Marija (Ana) je obstajalo še pred krščanstvom.

Na tem linku si pa lahko preberete nekaj pravih slovenskih imen.
http://www.hervardi.com/imena.php

Na tem pa kaj več o starih slovenskih in krščanskih imenih
http://www.gorenjskiglas.si/novice/razgledi_-_snovanja/index.php?action=clanek&id=14434

Mi imamo Tanjo, Vesno, Julijo in Ivano. Všeč mi je tudi Lucija, pa Jasna (ki je slovenska verzija imena Klara – to pa mi sploh ni všeč, je tako trdo). Nasloh mi niso všeč imena, ki vsebujejo kljukice, pa ne vem, zakaj.
Tudi Lili, Maša,Tina mi ni preveč všeč.
Pa za punčke še tako gre, zdi se mi, da je težje najti lepo slovensko ime za fanta!Iztok, Peter, .. ??!!

Pa še o Noelih, Therryjih, Biancah in podobnih – ali se starši, ki tako date ime svojemu otroku, sploh zavedate, da bo ta otrok moral VEDNO IN POVSOD črkovati svoje ime in ga trikrat ponoviti, če bo želel, da bo prav napisano? Od kdaj pa imamo v slovenščini y pa po dva samoglasnika na kupu itd! Najbolj komično pa je, ko k takemo “svetovljanskemu” imenu pritaknejo popolnoma slovenski priimek, npr. Kovačič.

Bebika: Daisy je po slovensko Martjetica, Noel pa božiček, kot je že bilo rečeno.Verjetno nisi pomislila, da imajo tuja imena v “svojem” jeziku kakšen pomen?

Ines… ali Urška
pa Peter (sam to je že moj…) tako da Matic ;D

meni sta všeč tudi imeni: Sofija ali Anka!

Meni je všeč ime Elizabeta

Mah, to je cisto odvisno, kako se vecina odloca – potem se nam zdijo vse enozlozenke, okrajsave in izmisljena imena normalna. No, pa ni pri vseh narodih tako. Recimo, zadnja leta je pri Italijanih velik porast normalnih imen, ob katerih je manjsi odstotek bolj umetniskih in dolocen odstotek holivudskih imen (Tessa, Anthony, Thomas, Tayrin ali kako se ze pise, …). Zelo so porastla bolj aristokratska imena (Beatrice, Vittoria, Umberto …). Francesca, Anna, Elisa, Camilla, Sofia itd. so pa ful razsirjene. Cisto odvisno od splosnega toka, torej …
Jaz imam izkusnjo, da moram velikokrat navajati ime z vsako crko posebej, tako zame kot za moza, pa tudi za otroke. Do neke mere me to ne moti, vendar vseeno ne bi pretiravala z eksotiko in cudnimi izpeljankami ze znanih imen (da ime na prvi pogled izgleda kot neko znano ime, potem pa je v resnici kaksna crka zamenjana, kaj pa vem, na primer Danja-Tanja ali kaj podobnega), ker mora v tem primeru clovek kar naprej pojasnjevati, kako se pise ime. Pa vseeno bo velikokrat napacno napisano.
No, vsak ima svoj okus, vseeno pa ne bi pretiravala v nobeno smer – ne v Otilije ne v Sharon in Nie, ki jih tezko vklopimo v slovenscino.

New Report

Close