Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja sifilis

sifilis

Najlepša hvala za odgovor. Ali mogoče veste koliko približno to stane?

Spoštivani, na večini mest se testirate brezplačnom morate ma imeti veljavno ZZZS zavarovanje, Ponekod se izvaja tudi anonimno samoplačniško testiranje.

http://www.stop-aids.si/sl/testiraj-se/kje-se-testirati

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

pred 4 tedni sem imel z žensko nezaščiten oralni spolni odnos(lizal sem vagino). Ko sem se odstranil sem opazil med ritnicama bulico podobno mozolju, zgrabila me je panika saj sem posumil na sifilis(bila je prevara). Zanima me ali je možen prenos sifilisa brez direktnega stika s kožno sprembo in ali sem s sexsom par dni po tem stiku s partnerko(oralno, vaginalni sex) lahko potencialno okužil tudi njo? Nimam še nobene kožne sprembe, me pa skrbi in se izogibam spolnosti…

S sifilisom se lahko okužite pri direktnem stiku z značilno kožno ali sluznično spremembo (razjedo) med vaginalnim, oralnim ali analnim spolnim odnosom. Spremembe  se pri okuženi osebi lahko nahajajo na penisu, v nožnici, na ustnicah, v ustih ali ob analni odprtini in v zadnjiku.

Nato na vstopnem mestu nastane neboleča razjeda ali trdi čankar, s področno povečanimi bezgavkami (primarni sifilis).  Povprečna inkubacija –  od stika s kožno spremembo okuženega do pojava razjede je par tednov, najkrajša opisana, ki pa je res redka, pa 3 dni. Par dni po odnosu, še posebej pa brez kakršnekoli vidne kožne spremembe, žene z veliko verjetnostjo s sifilisom niste mogli okužiti.

 

 

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

Zdravim se z doksivibro 100mg 16 tablet, 8 dni. 2× 100mg/dan

Ki zdravi tudi sifilis.

Ali ga lahko pozdravi že 8 dan načeloma, Ali je potrebno 14 dni.

A tem antiniotikom se zdravim zaradi druge bolezni.

 

Ker nisem sigurna ali je partner naredil sifilis test (jaz imam kožne znake) se nameravam testirati.

Ali se lahko testiram teden 7 ob rizičnega kontka, po prenehanju tega antibiotika. Oziroma ni bilo smiselno počakati, ter koliko času po prenehanju antibiotika da bo rezultat siguren brez vpliva Doksibibre na rezultat.

 

Test nameravam narediti samoplačniško odelek za transfuzijo ukclj.

Najlepša hvala

Spoštovani, zdravljenje sifilisa je dolgotrajno in taja več mesecev, odvisno tudi od faze, ko je bilo začeto. V kolikor obstaja sum, da ste okuženi, ne počnite stvari na pamet, ampak se oglasite v ambulanti za spolno prenosljive bolezni, kjer se boste natančno pogovorili o kontaktih in testiranju.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zaradi predolgega čakanja sem se odločila za samoplačniško testiranje z takojšnimi rezultati. In če bo pozitivno se bom potem oglasila z tem izvidom na zdravljenje.

Nameravam se iti testirat za hiv in sifilis.

Kdaj se priporoča delati teste za sifilis, časovno okno in Ali je ponovitev testov potrebna in na koliko časa?

Jaz sem sedaj že v 6 do 7 tednu od možnih kontaktov kjer bi lahko prišlo do okužbe.

Preiskava: serološka preiskava na sifilis, CLIA

 

 

Naj še omenin izpuščaje sem pokazala že dvakrat v dežurni ginekološki ambulanti. Dve različni zdravnici sta mi rekli da to ni spolne narave.

Prvič sem imela izpuščaj nad Sramno kostjo v predulu jajčnika. Velik 2cm×5xm. Izbočen rdeč.

(Sedaj:Po 4 tednih je še vedno prisoten. Vendar ne več rdeč ampak zbleden rozasto bel.)

14 dni kasneje pri zdravniku = Ko sem šla drugič sem jih imela že po trebuhu, prsnem košu, vratu, rokah, nogah.

Vendar ne na podplatih in dlaneh. Pa tudi največ v glavnem v predelu trebuha, prsi. Na rokah so rjave barve izbočeni, na trebuhu in vseepovsod gredo nazaj. So postali suhi, rozasti, belkasti papirnati, se krušijo in celijo. Nikoli niso bili vodni. So pa salmon barve. Sedaj zbledeni in beli. Prav tako niso nastale nobene razjede iz njih. So pa kr izbočeni. Različnih dimenzij. Rahlo srbeči samo ko se pojavijo novi, potem brez srbečice.

Imela sem tudi vnetje jajčnikov in mehurja iztočasno.

Prvič so me zdravili z neko kremo, napačno. Ni pomagalo.

Drugič sem zahtevala teste na spolne bolezni, ki so jih zelo neradi naredili.

Krvni bi naj bili čisto vredu. Crp in vse. Na vodi so našli bakterijo ureaplasma. Ki jo zdravim z doksivibro. Ostalo je bilo vse negativno so rekli.

Za izpuščaje so zopet rekli da so alergijske narave ne spolne.

Izpuščaji se skoraj ne širijo več, se lepo celijo, sušijo. Sedaj je 4 tedne od prvega.

Izgledajo kot pityriasis rosea (moja diagnoza)

Sklepam da bodo izginili v roku tedna dni ali dveh.

Zdravnici sta pri prvem in drugem pregledu rekli da je neka alergija za obisk dermatologa.

Ne vem pa če so mi naredili test za sifilis ali ne (ginekološke ambulante). Vzeli so mi kri brez pojasnil za kakšne bolezni. So pa rekli da je crp normalen. In vse.

 

Spostovani, sum na spolno prenosljive bolezni se vedno obravnava v ambulanti za spolno prenosljive bolezni, saj samo tam lahko opravijo dolocene preiskave, npr. bris secnice, ki jih v ambulanti družinske medicine ne morejo. Precej nenavadno je, da bi se vam vnetje jajcnikov in mehurja in se kaj pojavilo po nekem rizicnem spolnem stiku, a z njim ne bi bilo povezano. Zato vam priporocam, da namesto samodiagnostike cim prej obiscete ambulanto za SPB. Pri prvi okužbi s sifilisom obicajno mine od 10 dni do 90 dni do pojava primarnega efekta (ulcusa), zato je testiranje smiselno ponoviti po cca 3 mesecih od rizičnega stika.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani, spolno prenosljive bolezni se prenasajo s krvjo in izlocki, ob dotiku pa mora priti do konkretnega stika z lezijo (poskodbo) na sluznici. Takole z dotikom, bozanjem, kot opisujete, se sifilis ne prenasa

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.
Objava čaka odobritev

Dober dan, nekaj se podira struktura odgovorov: tu nič ne morem pomagati. Odgovor je namenjen gospodu, ki sprašuje, ali bi se lahko okužil s sifilsom, če se je  najprej ženske dotikal, ona se je dotikala svoje vagine ….in potem njega. Dejansko pa do penetracije ni prišlo.

 

 

 

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Ja saj to sem jaz spraševal. Hvala vam za pojasnilo. Se pravi se ne rabim bati saj na tak način se ne prenaša?

Potem pa imam še eno vprašanje. Kda je viden prvi znak sifilisa? Jaz sem že 2 dni po tem stiku opazil neko razjedico na splovilu, ki pa je po 10 dneh že čisto izginila. Ali bi to lahko bilo kaj?

 

LP

Spoštovani, kot rečeno, se s sifilisom se lahko okužite pri direktnem stiku z značilno kožno ali sluznično spremembo (razjedo) med vaginalnim, oralnim ali analnim spolnim odnosom. Spremembe  se pri okuženi osebi lahko nahajajo na penisu, v nožnici, na ustnicah, v ustih ali ob analni odprtini in v zadnjiku.

Nato na vstopnem mestu nastane neboleča razjeda ali trdi čankar, s področno povečanimi bezgavkami (primarni sifilis).  Povprečna inkubacija –  od stika s kožno spremembo okuženega do pojava razjede je par tednov, najkrajša opisana, ki pa je res redka, pa 3 dni. Razjede, ki se vam je pojavila na spolnem udu, ne da bi imeli stik z razjedo v vagini? ali v ustih osebe? in to le 2 dni po nečem, ne bi pripisovali okužbi s sifilisom.

 

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close