Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja sifilis

sifilis

Najlepša hvala za odgovor. Ali mogoče veste koliko približno to stane?

Spoštivani, na večini mest se testirate brezplačnom morate ma imeti veljavno ZZZS zavarovanje, Ponekod se izvaja tudi anonimno samoplačniško testiranje.

http://www.stop-aids.si/sl/testiraj-se/kje-se-testirati

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!

pred 4 tedni sem imel z žensko nezaščiten oralni spolni odnos(lizal sem vagino). Ko sem se odstranil sem opazil med ritnicama bulico podobno mozolju, zgrabila me je panika saj sem posumil na sifilis(bila je prevara). Zanima me ali je možen prenos sifilisa brez direktnega stika s kožno sprembo in ali sem s sexsom par dni po tem stiku s partnerko(oralno, vaginalni sex) lahko potencialno okužil tudi njo? Nimam še nobene kožne sprembe, me pa skrbi in se izogibam spolnosti…

S sifilisom se lahko okužite pri direktnem stiku z značilno kožno ali sluznično spremembo (razjedo) med vaginalnim, oralnim ali analnim spolnim odnosom. Spremembe  se pri okuženi osebi lahko nahajajo na penisu, v nožnici, na ustnicah, v ustih ali ob analni odprtini in v zadnjiku.

Nato na vstopnem mestu nastane neboleča razjeda ali trdi čankar, s področno povečanimi bezgavkami (primarni sifilis).  Povprečna inkubacija –  od stika s kožno spremembo okuženega do pojava razjede je par tednov, najkrajša opisana, ki pa je res redka, pa 3 dni. Par dni po odnosu, še posebej pa brez kakršnekoli vidne kožne spremembe, žene z veliko verjetnostjo s sifilisom niste mogli okužiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close