Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja sifilis

sifilis

Pozdravljeni,zanima me kaj bi lahko bilo to.

Slika je sicer neostra, ampak če prav vidim, gre za razjedo z dvignjenim robom. Zadevo mora vsekakor videti dermatovenerolog, je pa vsekakor sumljiva za sifilis.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana g. Nina, nič slutečega po brezskrbnem dopustu je tudi mene prevzela skrb, ali je moje zdravje načeto. Tri do štiri tedne po spolnem odnosu (zaščiten s kondomom, vendar počil) me je začelo močno srbeti po telesu (poudarek na bedrih, rokah in trebuhu v okolici popka), saj so se pojavile rdeče lise. Hkrati sem opazil na glavici penisa rdečo liso (malce izbočeno; zgolj na levi strani). Ker sem pogledal strokovno literaturo me je zaskrbelo. Bojim se da bi v primeru sifilisa bolezen uplahnila, nato pa čez leta udarila z vso silo. Prosim za vašo strokovno mnenje.

Spoštovani, vsako tako spremembo je potrebno predvsem videti, (in potem usprezno zdraviti). Ker navajate, da vam je počil kondom, se oglasite v ambulanti za spolno prenosljive bolezni, kjer vas bodo pregledali iin tudi ustreno zdravili, če bo potrebno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Tudi sam imam vprašanje glede sifilisa. Imel sem spolni odnos pri katerem sem uporabljal kondom in drugega stika ni bilo. Po parih urah po odnosu se mi je pojavil nekakšen mozolj na zunanjem delu penisa, kateri je razviden iz slike. Zanima me ali gre za pač za vnetje ou. klasičen mozolj ali je možnost okužbe s sifilisom. Od odnosa do danes je minil teden dni.
Hvala za odgovor

Spoštovani, par ur po odnosu se ne pojavi nobena okužba. Tole izgleda kot vnetje ob dlaki. Sifilis pa izgleda kot zatrdlina, ki se kasneje spremeni v grdo razjedo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

POZDRAVLJENI.

NOSEČA SEM 15 TEDNOV IN SE MI JE NA NOTRANJI STRANI SRAMNE USTNICE NAREDILA TRDA BULICA KI JE NA DOTIK ČUTIT KOT DA BI BIL PODKOŽNI MOZOLJ,BOLI NE SRBI NE,EDINO ČE SE DOTAKNEM S PRSTI JE ČUTIT DA NEKAJ JE.
PROSIM LEPO ZA VAŠE MNENJE.

LP

Spoštovani, vsa takale vprašanja s pregledom vred sodijo k vašemu ginekologu, ki si bo stvar tudi ogledal. Sicer pa se na notranji strani sramnih ustnic pogosto zamašijo lojnice, oz. dišavnice, ki dejansko izgledajo kot majčkene trše bunkice, podobno kot podkožni mozolji. Glede na to, da ste noseči in imate tako in tako redne preglede, pokažite spremembo ginekologu.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

NAJLEPŠA HVALA ZA ODGOVOR,TOREJ MISLITE DA TO NI ONI ULKUS OZ.TRDI ČANKAR ZNAK SIFILISA.,KER SEM SE ZDRAVLA ZA SIFILIS. PRED PRIBLIŽNO TREMI TEDNI SEM DOBILA TRETJO ZADNJO DOZO PENICILINA.

LP

Spoštovani, pri sifilitičnem trdem čankarju se trda tvorba zelo hitro spremeni v ulkus (razjedo) s trdimi, podminirani robovi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

SPOŠTOVANI

Imam VPRAŠANJE,ali je spolni odnos s kondomom ustrezna zaščita proti spolnim boleznim kot je sifilis. npr. če bi imela spolni odnos s moškim ki je bil okužen in bi uporabila kondom pravilno ali se lahko okužim?

hvala za odgovore in mnenje

lp.

Spoštovani, okužba s sifilisom je možna, če pride do tesnega stika sluznic, s kondomom je seveda manjša. Nikoli pa ne vemo brez laboratorija. Recimo, če bi imel moški primarno rajedo v ustih, se okužba prenese s stikom z ustno sluzlnico. Okužba se lahko prenese z okužene osebe tudi, če ta nima (več) ulkusa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

hvala za odgovor

partner je dobil pred tremi tedni zadnjo injekcijo penicilina-tretjo. ali je možno da je še kužen.

lp.

Zelo malo verjetno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani

Zanima me cepljenje proti sifilisu-samoplačniško ?

Spoštovani, cepljenje proti sifilisu ne obstaja. Lep pozdrav!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanima me ali je takšna razjeda znak za sifilis?
Ko sem gledal fotografije po spletu se mi zdi da ne, ampak za vsak slučaj še preverim.
Pojavila se mi je pred kakšnim tednom in se spreminja (večja/manjša).
Hvala za odgovor

Spoštovani, fotografija je zelo neostra in bi zadevo res morala videti v živo. Ampak takole na prvi pogled mi zadeva deluje kot glivična okužba. Sifilitične razjede so izrazite, gre za prave ulkuse, robovi trdi. Toplo vam priročam, da se greste pokazat zdravniku.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni. mene je zelo strah da sem okužena s hiv ali sifilisom. Pred 5 leti sem imela spolni odnos s fantom, ki je imel na korenu penisa neko bradavico, seveda sem takoj pomislila da je čankar, a nisem vedela kako bi mogel izgledati. on je sicer rekel da ni.
nisem imela nobenih znakov sifilisa niti pred 5 leti, niti zdaj. bojim se tudi za hiv, saj sem imela gripo, ki je trajala 10 dni, in sem imela zelo visoko temparaturo, zelo veliko se tudi potim drugih znakov virusa hiv pa nimam. Stalnega partnerja imam 4 leta in tudi on ni imel nobenih znakov. zanima me če se vam zdi smiselno, da se grem testirati? ker tudi tega me je zelo strah, ekr je zdravnica družinska prijateljica. a mi mora osebna zdravnica dati napotnico za ambulanto za spb?
hvala

Spoštovani, če obstaja sum, da bi se lahko okužili s spolno prenosljivo okužbo, se pač testirajte. Za pregled in testiranje v ambulanti za spolno prenosljive okužbe na Infekcijski kliniki v Ljubljani ali v Dermatovenerološki ambulanti na polikliniki ne potrebujete napotnnice.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close