Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje SCITnICA

SCITnICA

TSH: 1,640
FT4: 16,2
FT3: 4,39
antiTg: 168,3
anti TPO: >1300

Diagnoza: hipotiroza po kronišnem tiroiditisu.
Terapija: Eutirox 50 mg dnevno

Imam 30 let. Zanima kaj pomeni diagnozo, da bi razumela. Kako se zdravi in kako dolgo se jemljajo zdravila. Ali se zploh zdravi in kako je resno glede na življenske aktivnoste.

LP

Pozdravvljen,

TSH: 1,640
FT4: 16,2
FT3: 4,39
antitG: 168,3
anti TPO: >1300

Na izvidu piše da gre za hipotirozo po kroničnem tiroiditis.

Terapija: Euthyrox 50 mg dnevno
Dijagnoza: Hipotiroza po vnetju

Zdaj prosim če lahko mi razložite bolj razumivo. Ali je ščitnico z temi zdravili ozdravljiva. Koliko časa bom morala jemljati te zdravila. ščitnica je začela nagajati po porodu. Rodila sem 25.01.2011.

Hvala za vaš odogovor.

Lp

Spoštovani!

Glede na navedeno gre pri vas za hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice) zaradi kroničnega avtoimusbkega vnetja žleze. Odmerek Euthyroxa je ustrezen. Bolezen je v pretežni meri genetsko pogojena, zelo pogosto pa se prične v poporodnem obdobju. Zdravljenje s ščitničnimi hormoni je navadno trajno. Ob ustreznem odmerku ni nikakršnih zadržkov za povsem normalno življenje (fizična aktivnost, šport, nosečnost….).

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani Edi P.!

Po zadnjem pregledu pri vas sem prejela izvid, zdaj se zdravim za hipotirozo (Euthyrox 75). Pričelo se je s hipertirozo po porodu, končalo s hipotirozo. Tablete jemljem dva meseca, pa mi lasje še vedno zelo izpadajo, občasno čutim cmok v grlu, na srečo pa sem nehala izgubljati težo in je zdaj stabilna. Še vedno vlagam veliko energije v to, da se hormoni popolnoma normalizirajo, potrebujem pa pri tem vašo pomoč. Zanima me tudi, ali je poleg zdravil, ki jih jemljem dovoljeno uživati še konopljino in kokosovo olje, saj sem dobila neko neuradno informacijo, da dobro delujeta na hormone ščitnice? Ali sol v prehrani lahko uporabljam normalno kot do zdaj, ali je potrebno kaj zmanjšati ali povečati količino? Kombiniram pa jodirano in himalajsko sol. So v splošnem potrebne kakšne omejitve pri prehrani?
Imam ogromno vprašanj, saj sem se v obdobju, ko je stanje prišlo iz hiper v hipo počutila zelo dobro in me je ta hipotiroza kar malo presenetila. Šele pozneje, ko sem že pričela s tableti, sem opazila nekatere znake, značilne za hipotirozo. Kontrolo imam januarja, do takrat si želim narediti za svoje dobro počutje čimveč, zato se tudi obračam na vas.
Za odgovore se vam iskreno zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!
TINA

Spoštovani!

Vsekakor je najpomembnejše, da redno jemljete Euthyrox, kakor je bilo predpisano. Glede soli priporočam jodirano sol v normalnih količinah – 6 gr dnevno. Dodatki konopljinega in kokosovega olja vam verjetno ne bodo škodovali, ne vem pa ali vam bodo koristili. Sicer v preherani priporočam dovolj selena (brstični ohrovt, brokoli….

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni! pol leta nazaj so mi odkrili oz.postavili diagnozo NODUS ŠČITNICE Z EVTIROZO.laboratorijski izvid:TSH 1,5 mE/l. mnenje zdravnika: TSH normalen, ščitnica normalno velika. Nodus premajhen za punkcijo, konzervativna terapija ne bo uspešna, operativna še ni potrebna. Nodus je kavdalno dorzalno ploščat hipoehogen, velik 8mm, nekoliko bolj prekrvavljen.
Prosila bi vas za razlago , kajti pred nekaj dnevi sem bila zopet na pregledu(izvida še nimam), pukcija ni bila mogoča. kako dolgo je potrebno čakati, da se zdravnik odloči za operacijo? gomolj še no dovolj zrastel. Jaz pa bi želela čimprej izvedeti ali je gomolj rakav ali ne. Hvala za odgovor. Ali lahko sama prosim za operacijo? lep pozdrav

Spoštovani!

Več kot 90% vozličev v ščitnici ni rakavih. Pri velikosti 8 mm je v veliki večini primerov priporočljivo le spremljanje z UZ.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lep pozdrav! Lepo bi prosila za nasvet na koga naj se obrnem pri svojem problemu.

Menstruacijo sem vedno imela neredno, večinoma na štirinajst dni, zato sem sploh šla k ginekologu. Ta me je poslal na pregled k endokrinologu.

Od lanskega septembra (2010) nimam menstruacije. Spet sem bila pri ginekologu, ki pravi da ni kakšne velike panike, da je to verjetno povezano s ščitnico, in je najprej treba urediti ščitnico, potem pa bo ok. Ginekološko me je pregledal in naj bi jajčniki normalno delovali in naj bi bila ginekološko zdrava. Tireolog je ugotovil, da imam pomanjšano delovanje ščitnice, Hašimotov sindrom.

Malo bom opisala še spremljajoče dejavnike, mogoče ima to kakšen vpliv. V tistem času sem ugotovila, da mi je tek ena dodatna sprostitev, zato sem začela veliko teči. Kadar ni bilo treninga, tudi po treningu včasih; če ne drugače pa vsaj zelo hitro hojo. Kadar se le da tudi rolam. Začela sem tudi delati v podjetju po osem ur dnevno, zraven delala izpite za faks in se pripravljala na poroko. Sem tudi tak človek, da se za vsako stvar zelo sekiram. Skoraj vsako stvar ki jo naredim potem do malenkosti razčlenim če je vse ok, se pa tudi zelo obremenjujem z mnenjem drugih. Velikokrat zvečer v postelji pred spanjem razčlenim celoten dan. Sem zelo kritična do sebe, do drugih pa premalo. Očetu so odkrili diabetes, zato smo doma spremenili prehrano. Tudi sama sedaj jem zelo malo sladkorja, kave in čaja si ne sladkam, čokolado jem zelo redko, ne jem več belega kruha, tudi obroke zelo zmanjšujem. Čez dan spijem veliko vode, med vadbami pa sem se navadila, da ne pijem.

Začeli so mi izpadati lasje, zelo slabo prebavo imam, zaprtje, zelo mi niha razpoloženje v ekstreme, brezvoljna, težko se skoncentriram za dalj časa, razdražljiva, slab spomin imam, vedno sem utrujena, ne morem zaspati, štirinajst dni nazaj me je med spanjem tako špiknilo v srcu, da sem se v trenutku zbudila in je nehalo ko sem se ulegla na bok na levo stran. Najbolj me sicer skrbi izguba menstruacije.
To je v grobem vse, najlepša hvala za vso pomoč!

Spoštovani!

Glede na to, da so vam ugotovili hipotirozo v sklopu Hashimotovega tiroiditisa je potrebno počakati, da se ob jemanju tiroksina normalizira delovanje ščitnice. Pričakovati je, da se bodo težave zmanjšale.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

LEPO POZDRAVLJENI dr. Pirnat,

sprašujem za očeta,
star je 72 let,
21.06.2011 je imel TSH-10,643, T3-3,18 in T4-9,98,
desni reženj ščitnice je izpolnjen s hipoehogenom nodusom premera 1,8 cm, je funkcijski,
hipotiroza z Euthyroxom 25 ug.
18,11,2011 je imel TSH 9,636, T3 3,18 in T4 11,47, osebna zdravnica mu je zvišala dozo zdravil na 50 ug.
Zanima me ali priporočate punkcijo nodusov?
Ali priporočate operativni poseg?
Oče se slabo počuti, ne govori dosti, ko pa – je razburljiv, je srčni bolnik in težko požira.
iskrena hvala za odgovor,
Branka

Spoštovani!

Glede na navedeno gre za UZ hipoehogen gomolj ščitnice v desnem režnju in hipotirozo po kroničnem avtoimunskem tiroiditisu Hashimoto. Glede na hipoehogen UZ vzorec priporočam opraviti biopsijo nodusa. Operativni poseg je potreben le v primeru suspektnega citološkega iuzvida.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. Edvard Pirnat

Obračam se na vas, zaradi odgovora, ki ste mi ga pred časom ponudili. Ob tej priložnosti se vam zahvaljujem.
Prilepila vam bom celotno zadevo, saj se je zagotovo ne morete spomniti.
To je moje vprašanje, ki sem vam ga poslala v začetku leta.

Prosila bi za razlago izvida,dermatološke ambulante, saj imam probleme z kožo (Acne faciei in Melasma). Stara sem 34 let in se mi vedno bolj pojavljajo mozolji, kljub pravilni prehrani in redni in pravilni negi kože. Za odgovor se vam naprej zahvaljujem. Napotena sem k tireologu, a me zanima od česa nastane takšen izvid, kaj je lahko vzrok, kakšne so lahko posledice in če je lahko s tem povezano tudi, to da se mi počasi nabirajo kilogrami?
Izvidi ščitničnih hormonov :
TSH nekoliko povišan (4,89)
T3 v mejah normale
T4 v mejah normale
od ščitničnih protiteles nekoliko povišana a-TPO (197)

In to je vaš odgovor;
Glede na navedeno gre pri vas za blago premajhno delovanje ščitnice (latentno hipotirozo) zaradi kroničnega avtoimunskega vnetja žleze. Bolezen je v pretežni genetsko pogojena. Verjetno bo potrebno nadomeščanje ščitničnih hormonov. Sicer menim, da je vzrok za mozoljavost iskati drugje.

Lp

Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist – tirolog

Zelo sem vam hvaležna za vašo pomoč, a sedaj nujno potrebujem nasvet. Včeraj sem imela tirologa. Videl je prav te izvide (podatke), ki sem jih posredovala vam. Ko je videl te izvide, je ta tirolog ugotovil kronični avtoimunski tiroditis, ki je v fazi latentne hipotiroze. Ob tem je dejal, da se takšno stanje, ki ga imam jaz NE ZDRAVI. Prav tako mi je naredil UZ preiskave ščitnice, ščitnica palpatorno ni povečana zato je še enkrat potrdil, da se ta zadeva ne zdravi ter me naročil za pregled septembra. Jaz se pa bojim, da ne bo kasneje hujših posledic. Imam vse simptome hipotiroze. In sedaj, po vašem mnenju in mnenju mojega tirologa (dve različni mnenji) sem popolnoma zmedena. Res ne vem kaj je res. Še enkrat vas prosim za odgovor, kar se pa vam iz srca zahvaljujem.
Taja

Spšoštovani!

Pri vas gre za zelo blago premajhno delovanje ščitnice (latentno hipotirozo) v sklopu kroničnega avtoimunskerga vnetja ščitnice. Mnenja glede tega kdaj je potrebno pričeti zdraviti latento hipotirozo se med tirologi nekoliko razlikujejo. Osebno bi priporočal Euthyrox 25 ug dnevno in kontrolo čez trimesece.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala vam dr. Pirnat. Zanima me, če se lahko pridem zdraviti k vam, saj se resnično bojim, kaj bo z mojim zdravjem v prihodnosti. Moj tirolog mi zdravila ni predpisal, a če ne bom sama poskrbela za svoje zdravje ne bo nihče.
Resnično vas bi iz srca prosila, če je kakšna možnost, da se zdravim pri vas. Kam in na kateri naslov se naj obrnem?

Hvala

Spoštovani!

Naročite se lahko po tel. 01 2340 222.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Dober dan spoštovani dr. Pirnat

Tudi jaz sem se oglasila tukaj z nekaj vprašanj in lepo prosim, če bi me hoteli poslušat in nato odgovorit oz. svetovat.
Sem vaša pacientka, Preprosto v tej bolezni nisem imela do sedaj nobene izkušnje,oz nisem dosti vedela. Moja zdravnica me je napotila k vam zaradi mojih nepojasnenih simptonov in imunoloških preiskav.
S-TSH 5.17
S-T3 4.49
S-T4 15.23
V vaši ambulanti ste me prvič pregledali 19. jan. letos in po pregledu ste mi punktirali gomolj in me naročili na kontrolo dne 6. 6. letos. Ker se stanje ni izboljšalo, ste mi svetovali, da napravite nek poseg v ščitnico. Jaz razumem, da bo operacija. Izvidi pri vas niso zaznali, rakavost gomolja.
G. dr Pirnat rada bi vas povprašala še za moje simptome bolezni, ki me spremljajo že dalj časa. Vam sem povedala, da se zdravim proti visokemu pritisku in protinu- putiki- in za uravnavo pulza-bitje srca. Ostale nevšečnosti oz. bolezni pri meni, ki se ne najde vzrok pa so:
-moja prevelika telesna teža, ki je ne morem zmanjšati. Poskusila sem že z vsemi dietami, pa za kakšna 2kg v dveh mesecih- pa še to padem prej v kakšno novo bolezen. Tako sem pred dvema letoma dobila putiko, ker sem predolgo trmoglavila z ločevalno dieto.
-Bojim se vsake zime,saj me čez vso zimo spremljajo bolezni: viroze, angine, bronhitis, pred lani sem se borila z virusno pljučnico s težkim suhim kašljem in z mojim težkim dihanjem
čez vso zimo, čeprav sem bila ceplena pred boleznim, a brez uspeha. Dobivala sem antibiotike,hodila na razpirator v Z. dom,doma imam še Berodual N- to je pumpica s plinom za razširitev sapnika, zdravnica mi je tudi menjala zdravila proti visokemu pritisku.
-Moja naslednja stvar, ki je še neraziskana, pa je še nasledna:
Pred 5-imi leti, natanko 6. 2. 2007, ki sem odšla od zdravnice, sem v lekarni oz pred vhodom padla kar v nezavest. Zdravnica mi je odredila pregled srca z ultrazvokom čez dva dni. Pa je bilo vse v redu, a slabost in vrtoglavica je bila prisotna še kar nekaj časa. Kmalu za tem sem dobila spremembo v ustih.Usta so me začela skeleti in peči.Včasih bolj, včasih manj. Ko je bilo hudo, sem vedno dobila tudi afte, ki so me ponavadi spremljale dolgo. Zaradi te nevšečnosti sem bila pregledana najprej pri svoji zobozdravnici, ki je predlagala pregled na Stomatmloški bolnici. Tam so bile ugotovljene spremembe v ustih, zato je predlagala, da sem šla še na teste v bolnico za alergijo na protezo, ki jo nosim in na splošno. Izvidi so vsi bili dobri- a bolečina pa vstaja.
Sedaj pa mislim, da sem našla dobrega in strokovnega zdravnika, ki ga lepo prosim za obrazložitev, ali je mogoče to tudi kaj povezano z mojo novo boleznijo- ščitnico. Za vaš odgovor se že za naprej lepo zahvalim.

Imam znižan hormon ščitnice in sicer S-T3 prosti. Moja vrednost znaša 3,67 (referenčna vrednost 3.95 – 6,80). Stara sem 44 let, menstrualni ciklus je reden, nosim pa hormonski obroček

Prosim za nasvet kako z naravnimi metodami do normalizacije stanja.

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani!

Predvidevam, da sta vrednosti TSH in pT4 pri vas v mejah normale, kar pomeni, da je delovanje ščitnice pri vas normalno. Blago znižana vrednost pT3 je verjetno posledica laboratorijske metode določevanja in ne potrebuje nikakršnih ukrepov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
TSH 1,443
prosti T4 16,63
prosti T3 3,38

Vprašala bi vas za mnenje,glede vrednosti T3,ki je nekoliko nižja,terapije do sedaj nisem imela nobene,ker so mi preiskave za ščitnico naredili prvič,ko so mi delali revmatološke krvne preiskave.Stara sem 37 let.
V izvidu je revmatolog napisal,da priporoča,da me napotijo na posvet k tirologu.
Glede na to,da se odločam še o eni nosečnosti me zanima tudi ali naj raje prej počakam na ta pregled,ali zadeva ni tako urgentna.
Hvala lepa že vnaprej.

Spoštovani!

Glede na normalne vrednosti TSH in pT4 gre pri vas za normalno delovanje ščitnice. Blago znižane vrednosti pT3 so lahko posledica različnih vzrokov (neščitnične bolezni, zdravila, laboratorijske metode določanja…: Priporočam kontrolo hormonov čez nekaj mesecev in morda pregled pri tirologu pred morebitnim načrtovanjem nosečnosti. Sicer menim, da za nosečnost s stani ščitnice ne bo nikakršnih zadržkov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close