Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje SCITnICA

SCITnICA

Spoštovani!

Vsekakor je glede na navedene vrednosti pri vas odmerek Euthroxa premajhen. Navdano svetujemo zvečanje za 25 ug dnevno. Vsekakor je po zvečanju odmerka potrebno kontrolirati TSH čez tri mesece.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. Pirnat

Na zadnjem pregledu pri Vas (pred približno petimi leti) ste mi odredili terapijo 50 ug Euthiroxa dnevno.
Prosila sem zdravnika, da me pošlje k Vam na kontrolo. Ni se strinjal in so mi izvide naredili v laboratoriju.
Vrednosti so naslednje:

S-TSH 9,05
S-T4 Prosti 15,59
S-T3 Prosti 3,61

Pred preiskavo sem vzela 50 ug Euthiroxa .
Na podlagi izvidov mi je zdravnik odredil terapijo 75 ug Euthiroxa dnevno.
Moje počutje se je naenkrat poslabšalo. Boli me glava, sem utrujena in zaspana. Prosim, da mi odgovorite ali je terapija pravilna in zakaj se slabo počutim odkar sem povečala dozo Euthiroxa.
Lepa hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani dr. Pirnat!

Na zadnjem pregledu pri Vas ste mi odredili terapijo 50 ug Euthiroxa dnevno.
Prosila sem zdravnika, da me pošlje k Vam na kontrolo. Ni se strinjal in so mi izvide naredili v laboratoriju.
Vrednosti so sledeče:

S-TSH 9,05
S- T4 Prosti 15,59
S- T3 Prosti 3,61
Pred preiskavo sem vzela 50 ug Euthiroxa .
Na podlagi izvidov mii je zdravnik odredil terapijo in sicer 75 ug Euthiroxa .
Od takrat se počutim slabo. boli me glava, sem utrujena in zaspana.
Pred tem nisem imela nobenih problemov.

Prosim, da mi odgovorite ali je terapija pravilna in zakaj se po vašem mnenju naenkrat počutim slabo.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Kaja

Spoštovani!

Glede na navedene izvide je bil odmerek Euthyrox 50 g dnevno premajhen. Pravilno je, da so vam zvišali odmerek na 75 ug dnevno. Potrebno je kontrolirati TSH čez tri mesece.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani dr. Pirnat!

V začetku septembra 2014 so mi odkrili hudo hipotirozo po vnetju (TSH-78). Trenutno jemljem Euthyrox 100, izvidi so naslednji: TSH-4,95, T4-17,36 in T3- 4,42. Osebni zdravnik meni, da zvišanje odmerka Euthyroxa ni potrebno, čeprav TSH še ni v mejah normale. Vse težave, ki sem jih pred zdravljenjem hipotiroze imel so v večini izginile, še vedno pa imam kar močne bolečine v mišicah, predvsem v okolici sklepov. Pri iskanju morebitnih drugih vzrokov za omenjene bolečine, je bilo pri laboratorijskih preiskavah ugotavljeno močno zvišanje vrednosti S-CK in sicer kar 408 (mejna vrednost do 2,85). Po urgentnem pregledu pri nevrologu prof. Zidarju in EMG raziskavi je bilo ugotovljeno, da nevroloških problemov z mišicami ni mogoče povezati, po vsej verjetnosti pa nevrolog pripisuje moje bolečine hipotirozi. Zanima me, ali je potrebno moj odmerek zdravila povečati in ali je možno, da so moje bolečine v mišicah povezane s hipotirozo oz. da bodo bolečine čez določen čes izzvenele. Malo me skrbi, ker bolečine niso nič manjše, kot pred pričetkom zdravljenja hipotiroze.

Hvala lepa za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

Po ugotovitvi zdravnice (natiapala je pri pregledu) da gre za bolezen scitnice me je poslala na polikliniko na pregled. Na pregledu(odvzem krvi, UZ, punkcija z iglo in slikanje scitnice) so ugotovili sledece:

Gre za scintgrafsko limfocitni tiroiditis Hashimoto in vecji gomolj desnega reznja scitnice. Menim, da je glede na velikost gomolja indicirana tiroidektomija. Bolnica naj se oglasi k torakalnem kirurgu za dogovor o operativnem posegu.

TSH: 2,798
FT4|: 12,4
FT3: 4,67

antiTG: 143,90( do 60)
anti TPO 244,6( do 60)

Ali mi lahko nekdo razlozi izvide in pove zakaj operacija? Ali se to ne da zdraviti z zdravili oz. kaksnimi drugimi prijemi?

Hvala za vas odgovor!

Spoštovani “BraneB”!

Navedene vrednosti TSH in hormonov so skoraj v okviru normalnih vrednostih. Glede na težave z mišicami vseeno priporočam nekoliko zvišati odmerek Euthyroxa ( 5 x tedensko 100 ug, 2 x tedensko 150 ug) in kontrola TSH in hormonov čez dva meseca. Bolečine v mišicah pri hipotirozi navadno izzvenijo ko se stabilizira raven hormonov, to je navadno po približno pol leta. Če se stanje ne bo izboljšalo je vzrok iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Žal niste navedi kako velik je gomolj na UZ in kakšen je citološki izvid. Z zdravili na velikost gomoljev ščitnice ne moremo vplivati. Obstajata dve možnosti, kirurška odstranitev ali spremljanje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

ULTRAZVOK ščitnice:
Levi reženj je normalne velikosti hipoehogene zgradbe. Desni reženj je povečan, praktično v celoti ga zajema izoegogen, cistično spremenjen, omejen gomolj 2,8×2,1×3,3 cm. Volumen gomolja meri 10.ml.

Citološka analiza-mnenje : elementi fibroziranega ščitničnega tkiva s pravilnimi tirociti in cistične ter regresivne spremembe. Nesuspektna citološka slika.

Hvala in lep pozdrav 🙂

Citoloska analiza-mnenje: elementi fibroziranega scitnicnega tkiva s pravilnimi tirociti in cisticne ter regresivne spremembe. Nesuspektna citoloska sprememba.

UZ: Levi rezenj je normalne velikosti hipoehogene zgradbe. Desni rezenj je povecan, prakticno v celoti zajema izoehogen, cisticno spremenjen, omejen gomolj 2,8×2,1×3,3 cm. Volumen gomolja meri 10.ml.

V naprej se se enkrat zahvaljujem za trud in odgovor!

M.

Spoštovani!

Glede na citološko analizo punktata gre za nesusupekten (benigen) gomolj ščitnice. Glede na velikost gomolja obstaja indikacija za kirurško odstranitev. Kirurški poseg pa vsekakor ni nujen. Z zdravili ali drugimi ukrepi na velikost gomolja žal ne moremo vplivati. Možno je spremljati stanje in kontrolirati velikost z UZ enkrat ne leto do dve.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni dr. Pirnat!

Hvala lepa za vas ponovni odgovor, predvsem hvala da se potrudite in nam tako podrobno opisete dijagnoze. Vsaj kar se mene tice je to velikega pomena!

Se enkrat hvala in lep pozdrav,

M.

Pozdrav!
Pred prvim porodom sem imela normalno težo 58 kg, med porodom mi je teža naraščala. Takoj po porodu sem imela cca 71 kg in sem v 2 letih zredila na 83 kg. V zadnjih 8 mesecih sem shujšala 8 kg. S hujšanjem zaenkrat nimam problemov. Trudim se zanositi že cca 2 leti pa ne gre. Tudi prvič sem zanosila takoj pa laparoskopiji. Jemala sem tudi klomifen, kljub temu da ovulacijo imam vsak mesec, menstruacijo pa na 27-29 dni. Ginekolog me ni hotel ponovno poslati na laparo ali kak drug poseg, ker cist skoraj ni več videt na jajčnikih ampak se je odločil me poslati na odvzem TSH in prolaktina. Prolaktin je bil uredu, TSH pa ne in sicer TSH 2.40. V naši družini nima nihče problemov s ščitnico in me je kar presenetlo. Stvar sem vzela zelo resno, težave prepisujem nepravilni prehrani in teži, ki je zame veliko breme in slabi kondiciji. Zanima me ali je pričakovati izboljšanje delovanje ščitnice po hujšanju ter občasnih dodatkov k prehrani jod, selen, itd. ?
Hvala in lp

Spoštovani!

Glede na navedeno vrednost TSH 2,40 mE/l e pri vas delovane ščitnice povsem normalno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
Ze nekaj casa obcutim tresenje rok,hitro bitje srca,nihanje razpolozenja,malo jem vendar kile ne gredo dol. Pred kratkim sem se zbudila z oranznimi dlanmi,obe dlani sta bile kot da bi bile namazane z jodom.
Na vratu se mi je tudi pojavila rahla bolu na desni strani. Zdravnik mi je pregledal kri in rezultati so bili tsh 4.30 t4 18.73 t3 6.89. Ostalo krvni izvidi v redu. Na prvem hitrem pregledu na polikliniki so mi rekla da premalo dela ampak da dobim datum po posti. Tresenje se stopnuje in tudi bitje srca ob ze manjsem naporu ali ce pocivam bije hitro.
Vem da so izvidi minimalno nad dovoljem. Bojim da se ne bi poslabsalo,sploh to tresenje in bitje srca.
Hvala za odgovor

Pozdravljeni,
Stara sem 33 in ze nekaj casa obcutim tresenje rok,hitro bitje srca,nihanje razpolozenja,malo jem vendar kile ne gredo dol. Pred kratkim sem se zbudila z oranznimi dlanmi,obe dlani sta bile kot da bi bile namazane z jodom.
Na vratu se mi je tudi pojavila rahla bolu na desni strani. Zdravnik mi je pregledal kri in rezultati so bili tsh 4.30 t4 18.73 t3 6.89. Ostalo krvni izvidi v redu. Na prvem hitrem pregledu na polikliniki so mi rekla da premalo dela ampak da dobim datum po posti. Tresenje se stopnuje in tudi bitje srca ob ze manjsem naporu ali ce pocivam bije hitro.
Vem da so izvidi minimalno nad dovoljem. Bojim da se ne bi poslabsalo,sploh to tresenje in bitje srca.
Hvala za odgovor

Spoštovani!

Glede na navedeno je možno, da gre za zelo blago premajhno delovanje ščitnice. Vzrok za težave, ki jih navajate pa je verjetno iskati drugje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni, stara sem 15 let in že malce več kot 1 mesec imam občutek tiščanja oz. cmoka v grlu. Sem pogosto zelo utrujena, četudi spim po 14 ur sem še vedno zaspana, in bi brez težav lahko ostala v postelji za čez cel dan. Opazila sem tudi da mi lasje malo bolj izpadajo. Glede telesne teže lahko rečem, da je normalna. Že kar nekaj člankov sem prebrala o težavah s ščitnico, ampak še vedno ne vem, če je to sploh kaj povezano s ščitnico zato, prosim za kakšen odgovor.

Lp

zdravo ,mene pa zanima ,če je kaj narobe namreč hči stara 11let ima oba režnja manjša bili sma na pregledu zaenkrat nima nobene terapije,ker je bil tsh-2.44 hvala za odgovor

Spoštovani!

Glede na TSH 2,44 ME/l gre pri vaši hčerki za normalno delovanje ščitnice.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close