razlaga izvida iz UZ glavice
Spoštovani
Zaradi dolgega in težkega poroda (zastoj na medeničnem dnu, ovita popkovina okrog vratu, dokončanje poroda-vakum) in še kasnejše nezgode udarca z glavico ob ramena z višine, smo sinku v starosti 16 dni opravili ultrazvok glavice.
Iz izvida UZ pregleda glavice: ventrikularni sistem je primerno širok in oblikovan, pomikov sredinskih struktur ali strukturnih nepravilnosti ni videti.
Glava normocefalno oblikovana, velika fontanela primerno odprta, v nivoju.
Vljudno Vas naprošam za razlago izvida, kajti porajajo se mi vprašanja kot so:
ali gre glede na zapisano mogoče razbrati, da možganskih krvavitev zagotovo ni bilo prisotnih ali to s preiskavo ni bilo mogoče več presoditi/ videti, ker je preteklo že preveč časa? Zakaj se zdravnica neonatologinja ni natančno opredelila?
Zanima me tudi ali si je glede na zapis izvida ogledala vse ali uspela ogledati vse, ker posebnih navedb za kaudotalamični stik, periventrikularno možganovino, bazalne ganglije, giruse, interhemisferično fisuro ni …)
ali je pač z opisanim na široko povzela, da je vse v redu-bp ?
Naš dojenček ima zdaj mesec in pol in me zanima, če bi se UZ glavice opravili samoplačniško ali bi bile še vidne morebitne posledice (možganske krvavitve, spremembe zaradi morebitnega obporodnega dušenja, pomanjkanja kisika pri porodu, poškodbe lobanjske mečave, druge poškodbe glavice)
Koliko zanesljiva je preiskava UZ glavice, ali obstajajo še kakšne zaneslivejše, katere?
Ali tovrstne poškodbe pri porodu (možganske krvavitve, pomanjkanje kisika) ali pa poškodbe nasploh, recimo udarci pomenijo kasnejšo prizadetost otroka?
Ker tako precizno natančno opredelite in posvetite vsak odgovor Vas prisrčno prosim in se obračam na vas, če z odgovorom lahko tudi meni malo več poveste in obrazložite z vaše strokovne plati.
Prisrčna hvala, lepo pozdravljeni.
Spoštovana,
vidim, da vas res pošteno skrbi zaradi vsega, kar se je dogajalo ob in neposredno po porodu. A sem prepričana, da so vsi strahovi odveč.
Ultrazvočna preiskava res ni najbolj natančna preiskava, a v obdobju novorojenčka (in tudi kasneje, da je le mečava dovolj odprta) pove in pokaže skoraj vse v glavici – torej tako prisotnost krvavitev (tudi manjših, ki za razvoj niti niso pomembne), stanja po pomanjkanju kisika oz. premajhni prekrvavitvi možganov, poškodbene spremembe, prirojene napake, vnetja…. Ocenjujemo lahko tudi pretoke preko možganskih arterij in s tem pridobimo še dodatne informacije. Edino, kar se vidi slabše (a dovolj, da prepoznamo pomembne spremembe), je zadnja lobanjska kotanja in prostor tik pod lobanjskimi kostmi. In če se tam kaj dogaja, spremljamo le posredno – “s pomikom struktur”, ki jih sprememba v tem področju odriva.
Torej je zdravnica, ki je opravila preiskavo, lahko ocenila vse, kar ste dodatno zelo natančno opisali – a ker ni videla ničesar, kar bi govorilo za patologijo, vsega pač ni zapisala v izvid (tudi sama sem pristaš izvidov, kjer se natančno opiše predvsem tisto, kar je narobe in ne vsega normalnega).
Krvavitve in stanja po asfiksiji (obporodnem dušenju) se jasno vidijo še nekaj tednov (ob težjih stopnjah tudi mesecev) po rojstvu. Torej s preiskavo, opravljeno 16. dan, niste ničesar “zamudili”.
Natančnejša preiskava je npr. magnetno-resonančno slikanje glave (MRI), ki pa je povezana z zelo agresivno pripravo (dojenček mora biti čisto miren v času 30-minutne preiskave, torej ga je potrebno anestezirati, pogosto celo prehodno ohromiti z zdravili), tudi o vseh nevarnostih močnega magneta še ne vemo vsega… Zato se to preiskavo opravlja le ob jasnih kliničnih znakih, da je nekaj hudo narobe v možganih in ob nejasnostih ob UZ preiskavi (ta pa je res nenevarna, neboleča in se izvede v nekaj minutah pri dojenčku v maminem naročju). Torej bi bil MRI v vašem primeru tako, kot če bi namesto “Clear Blue” testa za potrditev nosečnosti šli raje na opracijo – “histeroskopijo” (kjer z instrumentom pogledajo v maternico).
Po tem, kar ste zapisali, se ni dogajalo ničesar tako hudega, da bi vas moralo skrbeti glede sinkovega razvoja. Zastojev poroda na medeničnem dnu in pomoči pri porajanju glavice z vakuumom je danes veliko, pa so otroci brez težav. Da o večkrat ovitih popkovnicah okoli vratu (nekateri tudi po 5x, so bili v trebuhu pač gimnastiki) sploh ne pišem. Kaj ste mislili z udarcem glave z višine ob ramo, pa mi ni čisto jasno. A če dete ni bilo nezavestno in je takoj zajokalo, lahko tudi ta strah “zbrišete” s seznama.
Torej je res čas, da začnete uživati v materinstvu, vsak dan bo kmalu kaj novega – prvi nasmeh, gruljenje, razpiranje rokic, …. Upajmo, da bo bojazni, ki so vas morile doslej, vse manj.
Seveda se lahko naročite tudi na ponovni ultrazvok glavice, v katerikoli porodnišnici ali otroški bolnišnici v Sloveniji. Napotnico pediatra danes sploh ni težko dobiti, še zlasti, ko bo videl(a), kako zaskrbljeni ste.
Srečno,
Spoštovana Mag. Lilijana Kornhauser Cerar..
Tudi mi smo zaskrbljeni nad UZ glavice našega dojenčka. Namreč rojen je bil z CR 3 tedne prej,tehtal 3,5kg, meril 51 cm. Oba z partnerjem sva visoka. Ob porodu se je okužil z mojo plodovno vodo, dobil je sepso, imel dihalno stisko.
Bom kar pripisala podane diagnoze:
Pneumothorax bill.
Nosilec ESBL ( to smo izvedeli naknadno, okužen na intenzivnem oddelku od sester)
Odprti ductus arteriosus
Sepsis conatalis – susp.
RDS
Po 20 dneh intenzivnega oddelka v MB sva ga končno dobila domov. Sledili so pregledi, UZ srca, ki je pokazal da se stanje izbolšuje, luknjice zapirajo, vidna samo tekočina. Pravijo, da ni nič resnega, imava pa kontrolo vsak mesec.
UZ glavice je pa imel narejen ob odpustu iz bolnice, pri starosti 20 dni, kjer ni bilo vidnega nič posebnega. Nama rečeno, da je vse vredu.
Nakar pediatrinja predlaga ponovni UZ glavice. Pregled je trajal 20 min. Sinu so pogledali še predele za ušesi z tem ultrazvokom. Tam nisem izvedela nič, naslednji dan klicala pediatrinjo, da mi je na kratko povedala po telefonu kakšno je stanje.
Citiram: “Zelo hudega ni,možgani vredu,razširjeni prostori v oz. med možgani. Spremljat rast glavice, ne smejo se večat ti prostori.”
Prosim vas,če mi lahko kot lajku razložite kaj to pomeni! Ko je prišel na svet, rodila na Ptuju, so mi ga odpeljali v MB, nekateri so celo dejali da ne bo preživel noči. 17 dan, ko so ga odklopili iz raspiratorja in vseh teh naprav za nadzor dihaja itd…itd…., sva ga končno prvič z fantom dobila v naročje.
Sva si rekla, to kar sva in kar je najin sin preživel v 17 dneh, hujše ne more bit, to je to. Od zdaj naprej bo vse boljše. Doma sva mu poskušala nuditi čim bolj izolirano območje, obisli kolaj po 1,5 mesecu, razkuževanje rok kot v bolnici.
Vedno sva hotela vedeti kaj lahko prilčakujeva, verjemite kolikokrat so nama rekli, da naj se pripraviva na najhuje. Pri tem UZ pa nisva sigurna, ne povejo nama, kaj to pomeni, ti prostori med možgani?
Se v mnaprej zahvaljujem za vaš odgovor in se opravičujem, da sem malo na široko opisala svojo situaijo. Je pa to najin prvi otrok.
Spoštovana,
prav hudo mi je, ko berem, v kakšno stisko so vas spravile neodločne in ohlapne izjave pediatrov.
Naj najprej malo pokomentiram diagnoze iz porodnišnice…
Otroci, rojeni prezgodaj (tudi 3 tedne pred rokom imajo lahko otroci precej težav zaradi nezrelosti) in s carskim rezom (tem manjka “stres”, ki ga povzročijo popadki ob “naravnem” porodu, kar pospeši vsrkavanje tekočin iz pljuč) imajo zelo pogosto dihalno stisko. Pri večini so težave blage in izvenijo v 2-3 dneh, potrebujejo le dodatek kisika.
Če je stiska hujša ALI če se odločijo novorojenčka premestiti v center (npr. s Ptuja v Maribor), ga je že pred prevozom (zaradi varnejšega prevoza) potrebno priključiti na respirator – nekakšna umetna pljuča. Ta niso nikoli idealna – in lahko ob malo prevelikih pritiskih povzročijo, da del pljuč poči, zrak uide v prostor med pljuči in steno prsne votline (kjer je normalno podtlak) in pljučka se zato v celoti sesedejo (temu rečemo pneumotoraks, če je na obeh straneh, napišemo bil.).
Odprti ductus arteriosus (=Botallov vod) je tudi zelo pogosta diagnoza pri otrocih, ki so rojeni prezgodaj, še zlasti pri tistih z dihalno stisko. In pri njih ni prirojena napaka, z dozorevanjem se povsem zapre.
Prirojena sepsa pomeni, da je imel vaš fantek znake za težko okužbo (ki pa se lahko prekrivajo z zanki dihalne stiske), a niso našli v krvi (in očitno tudi v brisih površin, kot so nosek, sluhovod, popek) nobene bakterije, ki bi jo lahko “okrivili” za tako težko stanje. Seveda je mogoče, da bakterij niso našli, ker ste vi dobivali antibiotik med carskim rezom.
ESBL je le “mikrobiološka” oznaka, da so pri bakteriji (in tu med diagnozami manjka katera bakterija) ugotovili povečano odpornost na antibiotike. In nič drugega – torej to ne pomeni, da je bakterija bistveno bolj nevarna za otroka, pri katerem so bakterijo našli, ampak to, da je bakterija bolnišničnega izvora (“navajena vsega hudega, tudi antibiotikov”) in je zato nevarnost za oddelek, kjer se lahko hitro širi na ostale otroke in nam omeji spisek učinkovitih antibiotikov. Pri prenašanju pa niso sestre nič bolj krive kot drugi, tudi zdravniki.
Tole sem zapisala zato, ker med diagnozami ni nobene take, ki bi bila “zlovešča” za rast možganov ali za razvoj. Ni bilo nobene možganske krvavitve, nobenega pomanjkanja kisika (hipoksije), šokovnega stanja. In izvid UZ pregleda ob odpustu je bil normalen.
Zato vas res ne sme preveč skrbeti izjava pediatrinje, ki je 20 minut (!?!) delala preiskavo. Širina možganskih prostorov (malo pobrskajte med prejšnjimi debatami, o tem sem že pisala) pa je v starosti 3,5 mesecev lahko zelo različna – od stisnjenih do več kot 10 mm širine. Bistvena je ocena njegovega obnašanja, razvoja – torej tisto, kar spremlja pediater, morda celo razvojni pediater. In v vašem opisu ni ničesar “sumljivega”, da bi šlo kaj narobe, pa čeprav je bilo v prvih dneh tako hudo.
Če vas zelo skrbi, bi bilo najpametneje, da se obrnete kar na zdravnika, ki je delal UZ glavice pred odpustom v Mariboru. In se ne pustite odgnati z izjavo, da boste dobili izvid po pošti. Prosite, da vam že med samo preiskavo pove, kaj gleda, kaj išče, kaj se mu morda ne zdi normalno. Nevednost in napačno razlaganje izvida je ne le zoprno, ampak celo nevarno za vaše počutje.
Srečno, bodite optimistični in verjamite, da vas je pediater prestrašil le zato, ker ni 99,9999999% prepričan, da so se tako hude težave ob rojstvu lahko končale tako lepo – z zdravim in lepo razvijajočim se fantičkom.
Pozdrav,
Iz srca sem vam zahvaljujem, da ste me pomirili. Pri ponovnem ultrazvoku sem bila resnično odslovljena z trdimi besedami. Mati, ki po 20 min pregledu vpraša zdravnika če je kaj resnega ima seveda pravico izvedet kaj je z otrokom narobe. Da pa ti potem odvrnejo:” jaz sem tu da delam UZ in vam nisem dolžan podati razlage , da naj se obrnem naslednji dan na pediatrinjo”, malo nizke.
Včasih sem dobila občutek, da ti ljudje tega ne delajo z srcem.
Sploh pa nisem v prejšnjem postu dodala, da ko sem bila v sobi za prebujanje po CR,so mojemu partnerju dejali, češ da njegov sin težko diha in da naj se pripravi na najhuje, verjetno nebo preživel noči. To hladnokrvno izjavo je prejel kar od medicinske sestre. Kako bo to izjavo 28 letni mlado pečeni oče sprejel ni zanimalo nikogar, niti opravičila se mu ni. Pač osebje kar nekaj bleknne. Takšne bi morali kaznovat.Saj ga je potem zdarvnica pomirila, da ni tako hudo, ampak to ni način, saj govorimo o živemu bitju.
Ko sem ležala na ginekološkem odd po CR sva se morala sama pozanimat, kako je z otrokom, partner je sedel vsak dan 8 ur pred intenzivno v Mb, da je dobil kakšno informacijo. Obrazložitev Ptujskega ginekološkega oddelka, češ da oni ne rabijo obveščat o stanju otroka.
Malo sem si olajšala dušo, zdaj gledava pozitivno, z sinom se zelo dosti ukvarjava, uporabljava tehniko rokopvanja z otrokom, upoštevava vse nasvete, ki so nam bili dani.
Pohvalila bi Mariboski intenzivni oddelek za novorojence, predani, zavestni,pozorni.
Lep pozdrav.
Spoštovana,
objavljam tudi vaš odgovor – predvsem zaradi pohvale mariborski intenzivni, ki je v zadnjem času (po mojem osebnem mnenju zelo krivično) na “udaru” medijev, kot tudi v opomin vsem, ki se ne znajo (znamo) obnašati tako, kot se od nas pričakuje (in tudi spodobi).
Tudi vaša kritika se mi zdi konstruktivna. Zagovarjam mnenje, da morajo biti pojasnila staršem vedno jasna, stanju staršev primerna (zanesljivo mama, ki se zbuja po carskem rezu, ne more enako razumeti vseh pojasnil kot njen partner), izčrpna – in predvsem jih moramo zdravniki velikokrat ponoviti in dodatno pojasniti. Slaba, celo tragična novica o stanju bližnjega pri vsakem človeku povzroči šok, ko nas zalije groza in v katerem nismo sposobni dojemati večine, kar nam govorijo. Verjetno je to obramba narave, da človeka ne zlomi. Pojasnila medicinskih sester so dobrodošla, a vseeno ne morejo in ne smejo nadomestiti pogovora z zdravnikom.
Žal pri nas še veliko ljudi “hodi v službo” in ne opravlja svojega dela z veseljem. Tako v zdravstvu kot drugje. Taki ljudje bi se nam morali smiliti, saj so sebi verjetno v večje breme kot z zadirčnostjo in aroganco nam, ki pridemo z njimi v stik le za krajši čas.
No, pa sva se izkašljali obe. Nama je lažje, upam, da bo še komu, ki bo prebral tole dopisovanje – in spoznal, da ni osamljen v stiski, ki pa vseeno mine in se večinoma zgodba srečno konča.
Uživajte torej v vsakem novem dosežku vašega malčka,
Pozdravljeni!
Odločila sem se, da vas povprašam za mnenje. Zgodba pa je taka. Nosečnost je bila bp, aktivna do zadnjega večera pred porodom. Tretji dan po preteku pdp opravljena amnioskopija (izredno boleča, še 2 dni sem malo krvavela) plodovnica je bila bistra, vse bp. Porod se je začel spontano s popadki in v porodnišnici z razpokom mehurja. Trajal 5 ur, zdrav otrok Apgar 9/10. vse bp.
Potem pa se je čez 2 uri začelo. Punčka je začeal postopoma postokavati, dihalna stiska, zato so jo intubirali, dobivala Dopamin in 100% kisik. Premeščena je bila na eit kookit.
Tam so ugotovili, da gre najverjetneje za mokra pljuča s hitrim izboljšanjem. Čez dva dni se je stanje izboljšalo in so jo ekstubirali, dodatnega kisika ni več potrebovala. Diagnosticirana je bila tudi sepsa. Odvzeti sta bili tudi hemokultura in urinokultura ter aspirata traheje. Uvedena antibiotična terapija z Gobemicinom in Garamycinom. Obe kulturi sta ostali negativni. V aspiratu traheje je porasla mešana bakterijska flora zgornjih dihal. Blato na enteroviruse je bilo neg. Vnetni parametri CRP najvišji 55, L15,4
-Bila je tudi hiperbilirubimenična, vrednost cel.263, dir. 28. Fototerapija 36 ur.
Naj povem da so bili istočasno tudi moji vnetni parametri zelo visoki Crp 73, L 21,9, dobila sem amoksiklav v žilo. Parametri so hitro padli na meje normale. Na zunaj pri meni ni bilo znakov kakršnekoli okužbe.
Punčka je bila potem premeščena na oddelek kjer je ostala še8 dni. Kontrolni parametri so upadali. Odvzete kužnine so bile zaključene negativno. Ves čas je bila eupnoična, vitalno stabilna, nad pljučin se je slišalo čisto, simetrično dihanje, bila je občasno bradikardna do 70/ na minuto. Dod. kisika ni potrebovala.
uz glave: manjša cistična sprememba v horoidnem pletežu desnega stranskega ventrikla, v ostalem normalno (kaj pomenijo te spremembe??) uz abdomna:bp. Uz srca: manjši ASD secundum, shunt levo/desno, minimalna mitralna regurgitacija. Kontrola čez 3 leta. Ves čas je bila hranjena z mojim mlekom najprej po NGS, potem dojenje.
Naj povem, da je punčka danes ok, zelo zdrava (trkam), živahna in bistra. Kot da tega ni nikoli doživela. Mogoče je v gibalnem razvoju malo počasnejša a vse v mejah normale. To je najbrž posledica bolezni ob rojstvu, kaj menite?
Torej, še zdaj ne vem, kaj dejansko je bilo takrat krivo, da je prišlo do tako hudih zapletov. Nihče mi ni znal ali mogel odgovoriti.Kako je prišlo do okužbe, se je iz mene prenesla na otroka? Kdaj, med nosečnostjo ali porodom. Kaj pa amnioskopija?? Joj, tisoč vprašanj. Najbolj grozno pa je dejstvo, da bi lahko takrat izgubila otroka in tudi maternico.. take misli hitro odženem stran. Kaj bo pri naslednji nosečnosti? Mi priporočate kakšno dodatno preiskave? Bi bilo bolje zamenjat ginekologa in porodnišnico?? V postu sem navedla nekaj skopih podatkov iz izvida, če bi bilo kaj bolj jasno če vam povem več, mi napišite. Vesela bom vsakršnega Vašega mnenja. Hvala.
Spoštovana k-a-t-y,
res ste mi nasula veliko podatkov in vprašanj. Pri mnogih bo moj odgovor bolj ugibanje kot trdno dejstvo, tudi zato, ker nanje niti sodobna medicina še ne pozna natančnega odgovora. Še zlasti ne o tem, zakaj in kako se porod prične in zakaj pri nekaterih bakterije, ki so normalno v rodilih, povzročijo vnetje, pri drugih z enakim potekom nosečnosti pa ne. In zakaj so nekateri novorojenčki kolonizirani (= poseljeni) z bakterijami, pa nimajo nobenih znakov bolezni ali vnetja, drugi pa zbolijo z znaki vnetja, bakterij pa kljub aktivnemu iskanju ne najdemo.
Amnioskopija je ob zaprtem materničnem vratu res zoprn in boleč postopek, a naj ne bi bil povezan s pomembno večjim tveganjem za okužbo novorojenčka. Seveda ob predpogoju, da je postopek izveden po priporočilih.
Potek težav, kot ga opisujete pri vaši deklici, res kaže na prirojeno okužbo z bakterijami – razlogi “za” so dihalna stiska, ki se je pričela v prvih urah po rojstvu in je zelo hitro izvenela, potreba po podpori obtočil z zdravilom dopamin (predvidevam, da so se zanj odločili zaradi prenizkega krvnega pritiska pri novorojenčici) ter zvečan CRP (ki kaže vnetje novorojenčka, otrokov CRP je namreč neodvisen od materinega, saj beljakovina ne prehaja posteljice).
Diagnoza sepsa je bila očitno postavljena na osnovi poteka – “uradni” pogoj zanjo je pozitiven izolat bakterije iz krvi (hemokultura) ali urina (vendar mora biti urin odvzet s punkcijo mehurja ali preko katetra, ne iz nalepljene vrečke), izjemoma iz dveh površinskih kužnin (npr. brisi noska, popka, sluhovoda…), pa še to le v primeru, ko ima otrok znake težke bakterijske okužbe ter laboratorijske znake vnetja. Sicer raje govorimo o “sumu na bakterijsko okužbo” ali o “sindromu sistemskega vnetnega odgovora”.
Izvid analize aspirata traheje je za tako “težko napotno diagnozo”, kot je sepsa, premalo določen – v spodnjih dihalih (sapniku) sploh ne bi smelo biti bakterij, zato je opis “mešana bakterijska flora zgornjih dihal” nesprejemljiv z vidika zdravnika, ki otroka zdravi. “Lažno” negativni mikrobiološki izvidi so sicer lahko tudi posledica ovirane rasti bakterij na gojiščih v primeru, da je mama dobivala antibiotike pred ali med porodom.
Ker posteljica predstavlja oviro za prehajanje bakterij, se pogosto zgodi, da ima znake vnetja samo nosečnica / porodnica ali samo plod / novorojenček. Enako pogosto se dogaja, da ima nosečnica “laboratorijske” znake vnetja (visok CRP), a nobenih “kliničnih” znakov (vročina, mrzlica, slabo počutje, izcedek iz nožnice). Lahko pa sploh nima nobenih težav, novorojenček pa je težko bolan zaradi vnetja ob bakterijah, ki so nanj prišle iz nožnice.
Naj se vrnem k vaši novorojenčici: donošeni novorojenčki prirojene okužbe, ki jih prepoznamo in zdravimo zgodaj, prebolijo praviloma brez posledic. In v to skupino popolnoma ozdravljenih sodi tudi vaša hčerka. Opisi preiskav, ki so bile opravljene, sodijo v okvir normalnega – vključno z drobno votlinico, ki so jo opazili v žilnem pletežu (ta ima nalogo, da v možganskih prekatih proizvaja tekočino – likvor) ter še odprtim ovalnim okencem oz. majhno luknjico med obema preddvoroma v srčku (ASD secundum je z membrano še nezalepljena povezava, ki je dejavna v plodovem življenju – z namenom, da kri ne obremenjuje pljuč, ampak gre po bližnjici nazaj po telesu).
Naj povzamem: tudi jaz vam ne vem odgovoriti, zakaj je prišlo do tako hudih zapletov. In vam ne morem zagotoviti s 100% zanesljivostjo, da se kaj podobnega ne bi moglo ponoviti v naslednji nosečnosti. In to tako v primeru, ko bi rodili v bližnji porodnišnici, v Ljubljani ali v univerzitetnem centru npr. v New Yorku. Je pa tveganje vseeno majhno in ga reden nadzor v času nosečnosti s strani izbranega ginekologa, nadzorni bris v 35. tednu (s katerim iščemo streptokok skupine B, ki ima najbolj zlovešč potek okužbe in katerega prenos z mame na otroka lahko zmanjšamo s penicilinom, ki ga dobi mama v času poroda), izogibanje agresivnim postopkom za ugotavljanje zrelosti ploda (sem sodi amnioskopija, ki zanesljivo ne vpliva “blagodejno” na možnost prenosa okužbe iz spodnjih rodil v maternico in na plod) in poostren nadzor novorojenčka še dodatno zmanjša.
Lepo se imejte in čim prej pozabite na strah in slabe spomine,
Pozdravljeni!
prosim Vas za razlago izvida uz glavice našega malčka, ki je star 5 mesecev:
UZ možganov narejen frontalnih parasagitalnih presekih kaže normalno UZ strukturo možganov. Desni lateralni ventrikel je v celoti širši, frontalno 07, okcipitalno 1 cm. Levi lateralni ventrikel meri frontalno 04, korpus 05, okcipitalno 06 cm.
3. in 4. ventrikel sta bp.
Horioidni pletež je bp.
Interhemisferna fisura je primerno široka.
Priporočamo strogo upoštevanje navodil razvojnega nevrologa in nevrofizioterapevta.
kontrolni UZ čez 6 do 8 tednov.
Najlepša Hvala in lep pozdrav!
Spoštovana,
ker domnevam, da gre za izvid pregleda, ki je bil delan sedaj, so mere stranskih ventriklov v območju, ki je primerno starosti (za novorojenčka bi bila širina 10 mm že preveč…). Asimetrija v širini stranskih ventriklov je nekaj povsem normalnega.
Prav tako domnevam, da ste že v “obravnavi” razvojnega nevrologa in nevrofizioterapevta. Ki jih je seveda treba “ubogati”, ne glede na to, kar se ugotovi pri UZ pregledu glave 🙂
Kontrolni pregledi so pa pri nas itak pravilo, tudi če gre samo za preverjanje normalnega.
Torej brez panike, nič usodnega se ne dogaja.
Srečno,
Spoštovani!
Tudi jaz bi prosila razlago izvida.
(intrauterina hipoksija, neopredeljena)
Starost: 8 tednov
OG: 38 cm
Ventrikularni sistem simetričen,normalnih dimenzij. Periventrikularna možganovina brez patoloških odmevov. Levi kavdatus bolj ehogene strukture od desnega. Jasnih znakov krvavitve ni videti. Girusna risba primerna. Interhemisferna fisura normalno široka.
Kaj to pomeni? Ali kaže na kaj? Sploh pa kaj je kavdatus in ali je normalno, da je edenbolj ehogen od drugega?
Lep pozdrav
Spoštovana,
vse zapisano sodi v normalen izvid UZ pregleda glave: sistem prekatov v možgančkih je normalno širok, leva in desna stran sta si podobni v videzu in širini. V možgančkih ob prekatih ni povečanih odbojev ali cistic, ki jih vidimo kot možno posledico motene oskrbe s kisikom med nosečnostjo (=intrauterina hipoksija). Levo repato jedro (del možganov) je kaže več odbojev kot desno – kar je le “tehnični” vtis tistega, ki je opravljal preiskavo – in nič drugega, nič patološkega.
Torej globoko vdahnite in se pomirite, diagnozo “intrauterina hipoksija, neopredeljena” pa pozabite, ni bilo nič usodnega…
Pozdrav,
Spoštovana dr. Lilijana!
Spet se vam oglašam, v gornjih postih sem vam pisala kot k-a-t-y.
Hvala za takratno razlago in spodbudne besede, še večkrat sem jih prebrala:). Naj vam sporočim da imamo zdaj dve punčki, mlajša ima že 6m. Torej po zapletih po prvem porodu je strah v meni ostal a sem z optimizmom in prepričanjem da bo vse ok zanosila drugič, donosila in rodila zdravo punčko. Ginekolog je naredil bris v 37t (mikrobiološki in ne hitri test), ki je pokazal da je vse ok, potem je šlo vse po “regelcih”
Starejša punčka pa je zdrava in izredno bistra in prav nič ne da slutiti kako zelo je bila bolna ob rojstvu, upam da bo vedno tako.
Imam pa vprašanje glede male. Pri nekje 3m sem ji pod prsnimi bradavicami zatipala bulici, torej kot prsi, nekje velikost rozine. Vem, da po porodu moji hormoni vplivajo na velikost, tudi starejša je imela kar velike prsi (so se pediatri na oddelku čudili, kako velike), ki so kmalu izginile. Mala pa jih po porodu ni imela, jih je dobila kasneje. Naj povem da jo še večkrat dnevno dojim, jemljem pa cerazette kt. Sem pisala dr. Pušenjaku pa pravi da niso krivec kt. Imate vi kaj izkušenj s tem?
Želim vam lep dan, vikend. Pohvale Vam, vašemu delu in srčnosti, lp.
Draga tedy15,
izkušenj sicer nimam veliko, se pa povsem strinjam z dr. Pušenjakom, da zdravila niso v nikakršni povezavi z “rozinicami” v dojkah vaše dojenčice. Bolj verjetno se mi zdi, da so vaši hormoni (tudi iz mleka) povzročili odziv v mlečnem tkivu dojenčice (manj intenziven kot pri prvi), ki pa je ostalo v določenih žleznih področjih še vedno aktivno – in je v teh “rozinicah” zastanek izločkov žlez, ki bo le počasi splahnel.
Koristno bo, če boste ob pregledu še vašemu pediatr-u/-inji pokazali, kar vas moti. Da boste dokončno pomirjeni.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni.
Z 4 mesečno hčerkico smo opravili UZ glavice. Hodile sve v ravzojno ambulanto, ker močno sili z glavico nazaj. Rodila se je z težo 2900 g, 49 cm velika in obseg glavice 34 cm.
Prosim za razlago UZ izvida glavice.
Oba lateralna ventrikla sta v okcipitalnih krogih nekoliko širša ( 0,7 cm). Horioidni pletež je intakten. Mnenje: nekoliko širša lateralna ventrikla v okcipitalnih rogovih, kontrola uz čez 6-8 tednov.
Interhemisferna fisura je primerno širša, brez premikov, uz strukture možganovien normalen.
Hvala za vaš odgovor, kajti na pregledu sem več vprašala – manj zvedela.
Spoštovana,
meritve zatilnih delov (=okcipitalnih rogov) stranskih prekatov so še v normalnem območju in ker so ostali deli prekatnega sistem ter možganovina povsem normalni, menim, da njeno iztezanje z glavo navzad ni v nobeni povezavi z “odkritjem” ob UZ pregledu.
Izjemoma so širši okcipitalni rogovi lahko posledica dogajanj še v maternici (predvsem vnetja), ki povzroči slabšo prekrvljenost možganovine ob njih in posledično tanjšanje tkiva – ter širjenje prostorov, izpolnjenih z likvorjem. V tem primeru pa ima praviloma novorojenček težave že v prvih tednih, ko v takih primerih vedno naredimo UZ pregled in ugotovimo predstopnje takšnega dogajanja (ciste). Pri vas ni videti, da bi se dogajalo kar koli slabega, zato je UZ izvid najverjetneje normalna inačica preiskave.
S ponovnim UZ pregledom bodo to tudi potrdili in vam vse še enkrat pojasnili.
Še najbolje je, če si vzamete s seboj papir in pisalo in si že pred – med preiskavo zapišete vsa vprašanja. V stresu mame vse pozabimo…
Lep pozdrav,
Pozdravljeni.
Prosila bi vas za razlago izvida UZ glave, pri hčeri, ki je bila takrat stara 4 mesece in pol.
Naj povem, da čakavi tudi na pregled v razvojni ambulanti, ker vleče desno rokico nazaj in jo še vedno stiska v pest. Ko sem jo peljala na samoplačniški pregled, so mi potrdili, da ima hčera en rahli ekstenzijski vzorec, ki pa se je zdaj z pravilnim hendlingom in vajami, že močno popravil. Ampak kljub vsemu grem z njo v razvojno ambulanto, da vidim oz slišim njihovo mnenje.
< UZ možganov narejen v frontalnih ter parasagitalnih presekih nam kaže normalno giracijo možganovine.
Vsa možganovina dostopna ultrazvočni analizi je bp.
Levi lateralni ventrikel je nekoliko širši, frontalno meri 0,6, v predelu korpusa 0,4, okcipitalno 0,8 cm.
Desni lateralni ventrikel je špranjast, na prehodu med korpusom in okcipitalnim delom lateralnega ventrikla najdem hiperogeno dokaj neostroomejen areal, ki pa ne moti pretoka likvorja.
Tretji, četrti ventrikel sta bp.
Interhemisferna fisura je primerno široka in brez premikov.
Horoidni platež izgleda bp.
Mnenje: Asimetrična nakazana ventrikulomegalija.
Priporočam kontrolni UZ čez 6 do 8 tednov.>
Kontrolni pregled imavi zdaj januarja pri 6 mesecih. Vendar meni vseeno ne da miru ta izvid. Kot prvo naj povem, da je hčera ob rojstvu imela 38 cm obseg glavice. Oba moja otroka imata večje glavice po obsegu, kot je za njuno starost mogoče primerno. Tudi mož ima večji obseg glave. Tudi pri sinu sem pred leti morala opravit uz glavice, vendar je takrat bilo vse ok.
Moti me, ker sem tega zdravnika zdaj vprašala, če je vse vredu, pa je rekel da je, da ni nič posebnega. Ampak če je temu tako, zakaj zdaj kontrolni pregled in zakaj sumi oz piše, da je njegovo mnenje “Asimetrična nakazana ventrikulomegalija”…a ni to vodenoglavost??? Tako sem zmedenena in prestrašena.
Naj povem še to, da je hčera rojena z napovedanim carskim rezom v 39t in 3/7, ker so meni v nosečnosti ugotovili isthmokelo.
Hvala za vaš odgovor.
Lp