pri dveh letih brez zgornjih enic
sicer sem vam že postavljala vprašanja ,pred kratkim,ko smo imeli probleme s kariesom na enkah,zdaj pa je prišlo do padca in sta se obe enke in še malo ene dvojke odlomile. V bistvu toliko da ima samo škrbince.Pri enem se vidi tudi živec. Na sreč ga ne boli,verjetno pa ga moti,ker ko grize hrano ,jo samo z zadnjimi zobmi. Ko smo pokazali zobozdravnici,je rekla da nima kaj,da je to samo za populiti. Zanima me kakšne posledice bi to imelo za stalne zobe,če do tega res pride.Druga stvar pa je da jih ne pusti umivati(ostale zobe pusti)in bodo verjetno zato še hitreje razpadli.
Spoštovana janana,
grizemo vedno z zadnjimi zobmi, s sprednjimi hrano le “odtrgamo”, odgriznemo, meljemo pa s kočniki.
Če je potrebna ekstrakcija zaostalih korenin, jo opravimo, ker ne moremo otroka pustiti še nekaj let, dokler mu ne izrastejo stalni sekalci.
Na stalne zobe pa lahko vpliva že vnetje zobne pulpe pri melčnem zobu, pogosta gnojna vnetja v obzobnih tkivih, sam mehanizem poškodbe (npr. če se mlečni zobje vtisnejo v zobni greben),….. V bistvu kaj veliko ne moremo narediti – odstranimo škodljiv dejavnik in upamo, da ni posledic na stalnih zobeh.
Sem narobe napisala,da grize hrano z zadnjimi,v bistvu jo odtrga,recimo kos kruha odtrga s peticami.
-Zanima me še,če se mlečne zobe izpuli ali potem stalni ker imajo prostor zrastejo prej ali šele okoli 7 leta?
-Pa še kako je z odmiranjem.Ali potem ko bosta zoba odmrla(ne vem,mogoče sta že) ali potem več ne bo bolelo pranje teh škrbin?
Spoštovana janana,
povsem možno je, da je dečku neprijetno, če s hrano pritisne na prva zobka in se tako izogiba vsem situacijam, ki bi mu lahko povzročile neprijetne občutke.
Če mlečni zob ekstrahiramo, s tem ne pospešimo izraščanja stalnega zoba; ta izraste ob predvidenem času. Pozorni moramo biti predvsem, če pride do zapoznelega izraščanja, npr. če srednjih sekalcev pri osmih letih še vedno ni v ustni votlini.
Ko zob odmira, boli. Bolečine so včasih krajše, včasih trajajo cel dan. Ko zobek odmre, potem razni dražljaji v smislu hladno/toplo bolečin več ne povzročajo. GLede na to, da je zob odlomljen in so robovi neravni, pa bi kljub odmrtju, lahko pričakovali, da bi vneta in razdražena dlesen v okolici, še vedno lahko povzročala razne neprijetne občutke. VSekakor morate biti pozorni – zobke je potrebno čim bolj čistiti, da preprečite nadaljnje propadanje in ev. vnetja obzobnih tkiv.
zopet pozdravljeni!
Kljub temu da smo začeli prati zobe, no vsaj zvečer, se je malemu poleg vseh težav ki jih ima na zgornjih enicah in dvojkah(jih kmalu ne bo več) na spodnji šterici pojavil karies. danes ga je moj odpeljal k zobozdravnici, ki pa je rekla da umika roke od njega, če mu v enem mesecu ne ukinemo vseh sladkarij, vključno s sokci,ker bo drugače pristal na antibiotikih. Potem mu bo vsak mesec delala neke premaze.
Ali pri vas tudi tako majhnim ne plombirate šteric ali je to samo odvisno od zobozdravnika. in zakaj ne bi smel jesti sladkarij , če bi potem umil zobe. čista prepoved se mi zdi grozljiva.
Spoštovana janana,
se strinjam z vami, da je čista prepoved nesmislena (grozote so nekaj povsem drugega), vendar….
Verjetno se obe strinjava, da je nekaj potrebno ukreniti. ČE se pri dečku napredovanje kariesa do sedaj ni dalo zaustaviti, potem je potrebno “Ukrepe” zaostriti. Pa ne v smislu kazni (!!), ampak kot pomoč otroku. Včasih imam občutek, da v očeh staršev postanemo otrokovi “sovražniki”, čeprav je želja vseh nas otroku prihraniti bolečine, ki jih povzročijo kariozno propadli zobje.
Ko se napredovanje kariesa ustavi, se zobe poskuša popraviti.
Osebno sladkarij ne ukinjam, čeprav je mnenje staršev o količini (“saj naš ne poje veliko sladkarij”), lahko povsem drugačno od mojega. Menim pa, da je za žejo povsem primerno pitje vode (!!) ali nesladkanega čaja.