Za zajtrk ogljikovi hidrati ali maščobe? Odvisno ali ste moški ali ženska!

N. K., 30. november 2024
Prehrana
Zdrav zajtrk: na popečenem kruhu avokado, paradižnik, mocarela in jajaca
Foto: Profimedia

Najboljši zajtrk za moške in ženske? Sodeč po rezultatih nove študije, ki so jo opravili na Univerzi Waterloo v Kanadi, gre za dva zelo različna jedilnika.

Tako poroča Medical News Today, ki navaja, da nam pri ohranjanju telesne teže oziroma hujšanju nam lahko pomaga tudi izbira živil, ki so primerna za našo presnovo (metabolizem).

Študija nakazuje, da se za optimalno raven energije in zdravje ob prebujanju moška presnova bolje odziva na zajtrk, bogat z ogljikovimi hidrati, medtem ko je za ženske bolj koristen obrok z večjim deležem maščob.

Michelle Routhenstein, dietetičarka za preventivno kardiologijo, ki ni sodelovala v študiji, je podala nekaj predlogov: “Izbira zajtrka, bogatega z ogljikovimi hidrati, ki je uravnotežen z makrohranili in vsebuje topne vlaknine, je lahko koristna za moške. To so denimo ovseni kosmiči, dobro uravnotežen smoothie ali skleda z jagodičevjem, oreščki in jogurtom.” Ženskam pa je priporočila “za srce zdrave maščobe, ki so bogate z nenasičenimi maščobami. To lahko vključuje stvari, kot so puding iz chia, zelenjavna jajčna omleta ali skuta z lanenimi semeni in jabolki.“

Presnova maščob se med spoloma razlikuje

Presnova je kompleksen proces, pri katerem telo zaužito hrano spremeni v energijo, kar omogoča obnavljanje celic in rast. Za potrebe študije so raziskovalci izdelali matematični model, ki je simuliral učinek različnih prehranskih izbir na presnovo moških in žensk. Cilj modela je bil zapolniti vrzeli v obstoječem znanju o tem, kako moški in ženske predelujejo maščobe. Medicinske raziskave so v preteklosti veliko bolj vključevale moške, zato je manj podatkov o vplivu živil na presnovo ženske.

“Poenostavljeno povedano, ženske bolj skladiščijo maščobe, vendar pa jih pri dolgotrajnejši vadbi tudi več porabijo, poleg tega jih zaužite po postu bolj učinkovito presnovijo,” je dejala vodilna raziskovalka študije dr. Anita T. Layton, predsednica raziskovalnega oddelka za matematično biologijo in medicino ter profesorica na Univerzi Waterloo.

V razmislek je Laytonova predlagala zapletenost ženskega življenja z biološkega vidika, zlasti v primerjavi z moškim. “Življenjska doba moškega je precej preprosta: Od otroka do mladega odraslega in nato do starejšega odraslega. Po drugi strani pa lahko ženske zanosijo in nato dojijo, pri čemer imata obe fazi ogromne prehranske zahteve in povzročata velike spremembe v ženskem telesu. Te faze se lahko večkrat ponovijo, preden ženske doživijo menopavzo in preostali proces staranja,” je poudarila. Številne razlike med spoloma so namenjene temu, da se ženske pripravijo na dodatne zahteve, ki jih prinašata nosečnost in dojenje.

Raziskava je bila objavljena v publikaciji Computers in Biology and Medicine.

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

New Report

Close