Najdi forum

DOBER DAN IMAM DVA SINA IN SEM SAMOHRANILKA Z PARTNERJEM NEŽIVIM ŽE SKORAJ DESET LET. SEDAJ JE POROČEN IN IMA TAM SINA STAREGA DVE LETI ZA MOJA SINOVA PA PLAČUJE 100 EUR ZA ENEGA KAJ GA BI ZDAJ MORALA TOŽIT ZA VIŠJO PLAČILO ALI KAJ KER DELA NAMREČ V AVSTRIJI S KOM PA SE POGOVARJAM PA MI VSAK REČE DA ZELO MALO DOBIM PLAČANO HVALA ZA ODGOVOR

Pozdravljena “PREVARANA IN ŽALOSTNA!”

Res je, na Sodišče lahko vložite Tožbo za spremembo višine preživnine. Če ste prejemnica denarne socialne pomoči, ali če imate nizek osebni dohodek, lahko zaprosite za brezplačno pravno pomoč. Najboljša rešitev pa bi bila, če bi se lahko sporazumela o višji preživnini. V tem primeru lahko uporabite naslednji vzorec: http://www.sodisce.si/mma_bin.php?static_id=20110406114336.

Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni!

Zanima me pravni nasvet. Sem v sedmem mesecu nosečnosti. S fantom sva se zelo trudila, da zanosiva, na koncu nama je uspelo z inseminacijo. Noseča sem z dvojčki.

Od kar veva, da sem noseča, me neprestano psihično zmerja in zlorablja. Jaz sem že psihično čisto na koncu in me je dejansko strah, da škodujem mojim nerojenim otrokom. Trenutno ne vidim druge rešitve, kot pa da greva vsak svojo pot. Ampak vedno ko mu to omenim, mi grozi, da mi ne bo plačeval preživnine, in da z otroki noče imeti opravka. Jaz sicer službo imam, ampak denar definitivno ne bo zadostoval za vzgajanje dveh otrok. Očetovstvo je že podpisal.

Trenutno je zaposlen in imam popoldanski s.p. V primeru, da zahtevam preživnino, bo dal odpoved in popoldanski s.p. prepisal na nekoga drugega in delal “na črno”. Zanima me, če so v tem primeru kakšne možnosti, da vseeno lahko pridem do denarja.

Najlepša hvala za Vaš odgovor.

Lep pozdrav,

Spoštovana,

moj nasvet ne bo pravni, ker nisem pravnica, vam pa odgovarjam kot socialna delavka. Vaš fant vam bo moral plačevati preživnino, ne glede na vrsto dohodkov. Preživnina je pravica otrok, saj so jih starši po zakonu dolžni preživljati. Če bo oče vaših dvojčkov potem na denarni socialni pomoči, bo zaradi tega preživnina razmeroma nižja, a vseeno bo. Upoštevajo pa se tudi dohodki dela na črno, razen če mu bo res uspelo to v celoti prikriti. Ponavadi o tem pridobi informacijo Policija, ki opravlja poizvedbe, kadar upnik prijavi na policijo kaznivo dejanje neplačevanja preživnine.

Torej, če vaš partner, v primeru, da se bosta razšla, po sodni določitvi preživnine, le-te ne bo plačeval, boste na Sodišče vložili Predlog za izvršbo preživnine, na Policijo pa ga boste lahko prijavili zaradi neplačevanja preživnine. Če Sodišču ne bo uspelo izterjati preživnine, boste na Preživninski sklad vložili prošnjo za preživnino iz Sklada. In potem Sklad skuša izterjati preživnino od očeta otrok: http://www.jpi-sklad.si/skladi/prezivninski-sklad/.

Upam, da je bil moj odgovor dovolj jasen in razumljiv. Žal mi je, da se morate sedaj, v tem občutljivem obdobju nosečnosti, soočati z grdim in nesprejemljivim ravnanjem vašega fanta. Če boste v stiski, se obrnite na katero od organizacij za pomoč nosečnicam, materam in drugim ženskam v stiski: http://med.over.net/clanek/materinski-dom-krizni-centri-varne-hise/#.U-9EAJAjEZs. Srečno!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni!

Zanima me sledeče…Ali bivši partner lahko nakazuje preživnino na otrokov TRR, otrok je namreč star dve leti? Zaradi moje naivnosti, sem torej sama ostala v dolgovih, ki jih je povzročil on, prijavljena na zavodu za brezposelne osebe in prejemam socialno denarno pomoč. Sva v postopku tožbe in naj bi naredila nov sporazum glede stikov in preživnine. Ker imam blokado na računu, me skrbi da mi bodo to preživnino trgali z računa, kar pa bi bistveno poslabšalo preživljanje otroka. Torej, je možno nakazovat na otrokov račun, ali se ta preživnina tudi upošteva in tretira isto kot,će ima otrok varčevalni račun in to upoštevajo pri višini otroškega dodatka. Jasno mi je, da ko je sodno določena preživnina, se s tem v isti višini preživnine zmanjša tudi višina socialne pomoči, kaj pa ta čas do sodišča, bo manjša denarna pomoč, če je na otrokov račun nakazano ali ne?
hvala in lep dan

Spoštovana!

Najprej se iskreno opravičujem za pozen odgovor.

Mislim, da se preživnina lahko nakazuje na otrokov račun. Vseeno pa vprašajte še na društvo Preživnina http://prezivnina.si/kontakti/, da se prepričate.

O prejemanju preživnine naj bi na obrazcu za sporočanje sprememb obvestili CSD, kot tudi o razvezi. Glede tega, če bodo zaradi nakazane preživnine vaši prejemki nižji, vam lahko izračunajo na CSD. Zakon (ZSVarPre) pravi, v kolikor preživnina ni določena z izvršilnim naslovom, se štejejo dejansko prejeta sredstva:

17. člen
(upoštevanje preživnine osebam, ki so jih starši dolžni preživljati)


(2) Če višina preživnine ni določena z izvršljivim pravnim naslovom, se osebam iz prejšnjega odstavka v lastni dohodek šteje preživnina v višini dejansko prejetih sredstev.
…”

Vir: http://www.uradni-list.si/1/content?id=99232

Z lepimi pozdravi,

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni,zanima me če kdo ve kako je s tem.preživnino za otroka plačujem bivši ženi na njen trr redno ,sedaj ko je otrok polnoleten pa bi rad plačeval na otrokov trr.se lahko o tem dogovorima z otrokom ,ali mora to biti uradno in če ,kam se naj obrnem ( NOTAR ,SODIŠČE ?)Hvala za 0dgovor

Spoštovani!

Preživnina naj bi se nakazovala materi tudi po polnoletnosti otroka, ker je namenjena kritju življenjskih stroškov, ki pa jih krije mati, saj pri njej otrok živi.

Če pa bi otrok živel za sebe, bi lahko na Sodišče vložil Predlog, da se preživnina odslej plačuje na njegov račun.

Čeprav pa sem slišala tudi že za druge prakse, namreč da se preživnina nakazuje na otrokov račun ne glede na to, če je še pod mamino oskrbo, kar pa tudi v redu, če se vsi trije strinjajo.

Bolj natančne informacije o tem lahko dobite na CSD.

Lepo vas pozdravljam,

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni. S partnerjem sva se razšla. Imava mladoletnega sina. S sinom sva se odselila na svoje. Na csd sem podala vlogo za pomoč pri soglasju o preživnini, skrbništvu in stikih, vendar rešujejo še primere za 4mesece nazaj. V tem času, ko čakava na vabilo sva se sicer sama dogovorila o višini preživnine, stikih in podobno, vse zapisala in napisala, vendar pravi, da bo preživnino plačeval, ko bova imela sklep sodišča. Kaj lahko storim? Glede na to da so v takem zaostanku, bova klicana šele čez nekaj mesecev. Jaz mu v tem omogočam stike, ne kompliciram in ne čakam na sklep sodišča. Bo jo moral plačati za nazaj? Zanima me še to. Odselila sem se v sredini januarja. Poravnala sem vse položnice, ki so do takrat prispele. Zdaj bi partner rad, da mu dam še polovico za stroške, katere položnice je dobil ta mesec, ker so to stroški za nazaj. Sem res dolžna to plačati?

Lepo pozdravljeni,

če sta se uspela sama sporazumeti o skrbništvu, stikih in preživnini, potem ni nujno, da čakata CSD. Na CSD lahko prosite, če vam dajo vzorec Predloga za izdajo sklepa o dodelitvi, stikih in preživnini. In potem ga pripravita sama oz. eden od vaju in podpišeta oba. Če ne boste mogli dobiti vzorca na CSD, mi sporočite.

Najboljše bi bilo, da bi v Predlogu Sklepa navedla, da naj oče otroka plačuje preživnino od tistega meseca, ko ste se s sinom odselili.

Kar se tiče položnic, presodite. Če se katera res nanaša na obdobje pred vašo odselitvijo, bi na vašem mestu prispevala pol oz. če gre za januarske bi bilo sorazmerno, če plačate četrtino položnice, razen če sta imela drugače dogovorjeno plačevanje položnic npr. če ste prejšnji mesec plačali vi, da je zdaj na vrsti on.

Super, da se uspevata dogovarjati. To zelo veliko pomeni, boljše je kdaj tudi popustiti, kot pa biti večno v sporu. Če pridemo čimbolj naproti v dogovarjanju, se po tem ponavadi tudi nasprotna stran omehča.

Veliko poguma in čim manj težkih trenutkov v novem obdobju življenja vam želim!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljeni, z bivšim partnerjem sva že sigurno 4 leta narazen vendar še vedno v izven zakonski skupnosti. Živiva v isti hiši, jaz z otroci v spodnjem nadstropju, on odzgoraj. Hiša je njeova, podedovana. Nisva šla v razvezo, ker nekako on ni bil za to. Plačuje položnice, ne plačuje nič za otroka, ju nahrani kadar delam popoldan in to je to. Sedaj je brez zaposlitve in zahteva, da plačujem vsak drugi mesec položnice, nimam dovolj plače za to, sem na minimalcu. Če grem v razvezo ali mi pripada preživnina, tudi minimalna, ki ne vem koliko je čeprav je on brezposelen? Naj povem, da ima 2 motorja, avto, traktor, zemljo in hišo pisano najn, jaz nimam nič in ne zahtevam nič. Hvala za odgovor in nasvet.

Lepo pozdravljeni,

če se razvežeta, vam preživnina pripada v primeru, da bodo otroci dodeljeni vam. Višina preživnine je določena glede na potrebe otrok in zmožnosti zavezanca. Tudi, če je partner brezposelen, je zmožen za delo in si lahko dobi zaposlitev, poleg tega pa ima tudi premoženje. Tako da naj bi njegova preživnina praviloma znašala polovico skupnega zneska vseh življenjskih stroškov za otroke, kamor se šteje tudi sorazmerni del stroškov za bivanje.

Nekako povprečni znesek preživnine je okrog 120 eur za enega otroka na mesec.

Statistične podatke o višinah preživnin si lahko ogledate na tej strani čisto spodaj: http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/druzina/prezivnine/.

Vse dobro vam želim,
Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

Pozdravljena,

če ste brezposelna in boste vlagali razvezo instočasno zahtevajte preživnino tudi zase, kar sodišče takoj uredi. Za otroka bo verjetno trajalo dalj časa.

New Report

Close