Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Prenos herpesa?

Prenos herpesa?

Pa še samo vprašanje. S to osebo sem se enkrat poljubljala, ko se mi je začel herpes delati. In potem tri dni kasneje, ko sem imela samo še malo krastico. V tem času nisem izvajala oralnega seksa, ravno zaradi prisotnosti herpesa.
Ampak bi lahko hipotetično sklepali, da se je on v tem času okužil tega herpesa+
Ker nazadnje, ko sva bila skupaj, sem izvajala oralni seks, vendar sem šele par urc kasneje videla, da imam herpes. pa še to nisem prepričana, če sploh je herpes. Sploh ni bolelo, videla sem tri mozoljčke, ki sem si jih stisnila (ponavadi se herpesa, niti dotaknit ne morem, ko ga imam), čez en dan pa sem že imela krastico, ki se zdaj celi. pri nastanku herpesa, ne bi mogla imeti tako hitro krastice (nastala zaradi stiskanja) in sploh ne da se mi dva kasneje že suši?

NE razumem, kaj zelite sploh vprasati. Herpeticne okuzbe se vcasih zelo hitro zazdravijo, morate pa vedeti, da se virus obcasno izloca s slino, kadar vidnih znakov okuzbe sploh ni. To pomeni, da se virus lahko izloca iz na videz povsem zdrave sluznice.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zanima me, če je sploh možno, da je to bil herpes. ker do zdaj mi je herpes spremljala izrazita bolečina. pa zdravil se je en teden.
tole je pa zginilo v roku enega dneva, zdaj pa je samo krastica, ker sem si to stiskala.
predvidevam, da če bi si stiskala herpes, bi naredila še večjo “štalo”.
malo me skrbi :s

Spoštovani, žal, takole ni mogoče postavljati diagnoze. Ključno je, da vsako spremembo vidimo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

V kolikšnem času po okužbi se ponavadi pojavi genitalni herpes? Po internetu sem prebrala, da je inkubacijska doba dolga maksimalno 14 dni. Se lahko pojavi tudi kasneje?

Hvala

Spoštovani, problem pri okužbi s herpes virusi je, da se več kot polovica oseb okuži tiho – to pomeni brez kakršnihkoli kliničnih znakov. Vidimo šele reaktivacijo – oz. t.i. “ponovni zagon bolezni”, Dober članek o genitalnem herpesu: http://www.viva.si/Spolnost/3598/Genitalni-herpes

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
zanima me, če je možno, da se genitalni herpes prenese med dotiknjem spolovila? Torej, da se se fant dotika mojega spolovila, in mi tako prenese genitalni herpes na spolovilo?
Hvala za odgovor!

Ce je to res samo dotik in ne intenzivno drgnjenje in si pred tem ni drgnil sbojih genitalij, potem je tveganje zelo nizko.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Slo je za fingering. Svojih genitalij se ni dotikal. Torej je dejansko zelo nizko tveganje?

V takem primeru tveganja prakticno ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,
Sem mamica 4,5 mesečni punčki. Že tako sem bolj panične narave, sedaj pa je prišlo do situacije, ki mi spravlja ob pamet. V naši širši družini se veliko članom občasno pojavlja herpes na ustnici. Tako predvidevam da sem se zagotovo tudi sama že okužila, ampak se mi nikoli ne pojavi izpuščaj. Pred dnevi je bila dojenčica v stiku z babico, ki se ji je nekaj ur za tem naredil izpuščaj na ustnici(jo je tudi poljubljala na lička).Za piko na i pa smo včeraj se dobili obisk in spet je imelo dekle herpes na ustnici. Seveda sem opazila čisto prepozno, saj je deklico že imela nekaj časa v naročju. Poljubljala jo menda ni, čisto prepričana pa nisem, ker nisem bila ves čas prisotna. Prav tako si pred stikom z dojenčico ni umila rok. Takoj ko sem opazila, da z njeno ustnico nekaj ni v redu, sem dojenčico dobro umila. Na žalost pa ves čas daje rokice v usta in sem bila verjetno prepozna. Na netu sem prebrala že vse mogoče in sedaj sem totalno zmedena. Nekje piše da je herpes nekaj čisto nenevarnega drugje, da lahko dojenček tudi umre. Ali se pri tako majhnih dojenčkih pričakuje da bojo slabše odreagirali na virus oz. imajo več možnosti, da zbolijo za encefalitisom? Ali se vseeno lahko tiho prekuži? Se encefalitis sploh lahko pozdravi brez posledic? Kolikšna je inkubacijska doba encefalitisa(da vem po koliko dneh lahko lažje zadiham)? In na kaj naj bom pozorna? Se najprej pojavi vročina? Zavračanje hrane? So se pa danes punčki po glavici pojavili neki rdeči izbočeni izpuščaji…verjetno to ne more biti povezano z herpesom? Imela jih je namreč že pred tednom dni, sedaj pa so se po dvo dnevni pavzi ponovno pojavili in jih je ze več. Kako naj ravnam v bodoče? Se v velikem loku izogibamo ljudi s herpesom? Ali je dovolj že samo preprečiti poljubče? Kako zelo kužno je to? Se lahko prenese že samo če jo primejo za rokico? Prenašalec sem praktično lahko tudi jaz, torej se je okužbi praktično nemogoče izogniti…Skratka, resnično sem zaskrbljena in bi bila zelo vesela če bi mi vse malo objasnili. Ker že res ne vem več ali je to res tak “bav bav” ali samo pretiravam.

Najlepša hvala za odgovor in prijeten vikend vam želim.

Spostovani, vecina otrok se z virusom herpes simplex sreca od rojstva do tretjega leta in velika vecina se jih prekuzi tiho, brez klinicnih znakov. Znacilni klinicni znaki ob 1. Okuzbi, ki jih najpogosteje srecamo, so vezani na mesto stika, obicajno je to ustna sluznica in potekajo kot herpeticni gingivostomatitis, laicno slinavka, otrok ina rdece bolece dlesni, slini se, smrdi mu iz ust, vrocino, kasneje se po dlesnih in ustni sluznici pojavijo razjede. Herpeticni encefalitis je v resnici zelo zelo redek in povezan s specificnimi genetskimi znacilnostmi imunskega sistema posameznika, oz. Imunskimi pomanjkljivostmi. Potek te bolezni je zelo tezek, trajne posledice pa pogoste. Ampak gre za res primere. Kot receno, pa v vecini primerov sploh ne vemo, kdaj se je otrok z virusom prvic srecal in vidimo sele t.i. reaktivacije virusa, znacilne herpeticne mehurcke.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,
na ustnici se mi je pojavil herpes. Ker trenutno uporabljam tudi Vagisan (ki si ga moram vstaviti v nožnico) me zanima, če je dovolj, da si roke umijem le z milom ali bi bilo bolje, da si jih tudi razkužim?

Pozdravljeni,
pišem vam, ker me skrbi naslednje: fant me je oralno zadovoljeval, naslednji dan popoldne pa so se mu na ustnici začeli pojavljati mehurčki. Ali je možno, da bom dobila herpes na spolovilu? Sicer sm skoraj prepričana, da imam ta virus že v sebi, saj se obema staršema včasih naredi herpes na ustnici, vendar me skrbi, da bom sedaj dobila še genitalni herpes.
Lep pozdrav in hvala za odgovor

Spoštovani, saj veste odgovor: odgovor je da, vendar v primeru, če s tem tipom herpes virusa, ki povzroča herpetično okužbo pri fantu, še niste okuženi.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spostovani.
Pred tednom dni so se mi pojavili znacilni izpuscaji na celu, otekla mi je tudi desna veka. Bila sem na urgenci, dobila Valtrex, nato pa se pri oftalmologu, kjer sem dobila Acy mazilo in kapljice za oci Ciloxan. Diagnosticiran herpes zoster. Zadeva se je do danes zelo izboljsala. Zdravnik mi je rekel, da po 5 dneh naj preneham z Valtrexom. In sem. Jem tudi B-kompleks. Danes pa me je celo zacelo zelo srbeti-bolj na levi strani, pojavila se je tudi rdeca pikica… se je zadeva ponovila? Sem si jo prenesla na levo stran?

Spostovani.
Prejsnji teden se mi je pojavil znacilni izpuscaj na desni strani cela, okuzba se je prenesla tudi na oci. Dg: herpes zoster. Zdravila: Valtrex, Acy mazilo in Ciloxan, jem tudi B-kompleks.
Po 5 dneh sem opustila Valtrex po navodilu zdravnice-vceraj. Danes me celo zelo srbi, pojavil se mi je nov mehurcek. Verjetno je najbolje, da spet kontaktiram zdravnico, in spet nadaljujem z Valtrexom? Prosim za pomoc.

Spoštovani, o svojem siceršnjem zdravstvenem stanju niste podali informacije.
Priporočeni odmerek za zdravljenje herpesa zostra pri imunsko kompetentnih odraslih bolnikih je 1 000 mg trikrat na dan skupno sedem dni. Pri imunsko kompromitiranih bolnikih mora zdravljenje trajati dlje in sicer še dva dni po oblikovanju krast na lezijah.
Glede na to, da ste vi prenehali že po petih dneh in imate nove izpuščaje, je z zdravljenjem treba nadaljevati. Vsekakor ponovno kontaktirajte zdravnika.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Drugace sem zdrava, samo stresna sluzba in premalo gibanja v naravi. Stara pa 38 let. Navodila glede Valtrexa sem dobila na urgenci, tudi na ovoju pise 3×2 5 dni, nato posvet z osebnim zdravnikom. Jo bom jutri ponovno kontaktirala. Hvala Vam za odgovor. Lep pozdrav.

New Report

Close