Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Prenos herpesa?

Prenos herpesa?

Pozdravljeni,

s temeljitim umivanjem rok resda “mehansko odstranimo” večino mikrobov, vendar vam svetujem, da v času, ko se pojavi genitalni herpes, roke najprej temeljito operete, osušite in nato razkužite. Šele nato se dotaknite leč.
genitalni herpes si lako zanesete tudi na/ ob usta.

glede darovanja organov ni problema, ker ste sicer zdrava oseba in je okužba omejena samo na zelo majhen predel telesa.

LP; Eva

Eva Grilc

pozdravljeni!

zanima me dolocena situacija… npr. da imam eno od spolnih bolezni (ki ni hiv, torej ni nekaj smrtno nevarnega) in to prenesem na partnerja… ali lahko kazensko odgovarjam? kako se taksne stvari sploh dokazuje? veste kaj o tem? hvala!

Hmmmm, tole bi bilo pa stvar dobrega pravdanja. Zakon o nalezljivih boleznih namreč pravi, da nihče ne sme ogrožati zdravja drugega. Doazati naklepni prenos je pa stvar spretnosti …

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljeni!
zanima me po koliksnem casu od rizicnega spolnega odnosa se moski (ki je imel nezasciten spolni odnos z zensko, ki ima genitalni herpes) lahko testira,ce ima genitalni herpes in koliko je potem ta test zanesljiv? takrat simptomi sicer niso bili prisotni, pa vendar, zaradi preventive, da se ne siri naprej…
ce se ne motim dobi napotnico pri osebnem zdravniku, ki ga napoti k infektologu in/ali dermatovenerologu?

Spoštovani, simptomi po okužbi z genitalnim herpesom se pojavijo (če se, seveda, pojavijo!!) v cca 26 dneh po okužbi in zrajajo 2 do 3 tedne. Zato je tudi testiranje smiselno opravljati najmanj mesec do dva po rizičnem stiku.

Testiranje za genitalni herpes je možno opraviti pri ginekologu (za ženske), pri dermatovenerologu in infektologu (za moške in ženske). Preiskava krvi na prisotnost specifičnih protiteles potrdi ali ovrže okuženost.

V inaktivni fazi ostane virus v živčnih ganglijih. V krvi je prisoten le ob akutni, burno potekajoči bolezni s splošno prizadetostjo (viremija), sicer ga v krvi ne najdemo. V krvi obstajajo le protitelesa proti herpes virusu

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

oprostite, se je mogoce odgovor zame kam izgubil, glede na to, da je objavljeno samo moje vprasanje? hvala

hvala! zakaj pa na internetu obicajno na razlicnih spletnih straneh pise, da je inkubacijska doba 4-12 dni? torej, protitelesa bi morala biti prisotna ob testiranju po 2 mesecih? je potem to zanesljivo?

Hvala za opozorilo. Ni se izgubil, samo ni se odobril sam po sebi, kot prej, ampak se je skril med “še neodobrene”. LP!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Saj se vse ujema. V povprečju se znai okužbe res najpogosteje pojavijo znotraj 14 dni po okužbi, a največ 26 dni (če se sploh pojavijo). Če k dobi inkubacije prištejete še 4 tedne, kar je povprečen čas za serokonverzjo, dobite mesec do dva po okužbi.
Po dveh mesecih bi morala biti protitelesa zaznavna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

pozdravljeni! se opravicujem, ampak na netu najdes tok razlicne podatke, da ne ves, kaj bi si mislil… nekje sem prebrala, da ima lahko herpes inkubacijsko dobo celo nekaj let – je to res? vem sicer, da lahko izbruhne sele cez nekaj let… ali se protitelesa sigurno pokazejo po 2 mesecih in tudi v primeru, da nikoli ni bilo simptomov? hvala

Po prvi okužbi še zdaleč NI NUJNO, da se izrazijo klinični znaki, protitelesa pa vseeno nastanejo. Telo lahko dolgo zadržuje virus v živčnih ganglijih in šele ob nekem padcu imunske obrambe se virus izrazi. Zato nekateri napačno menijo, da gre za dolgo inkubacijo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Veliko lahko preberemo o herpesu mene pa dejansko zanima kako je s herpesom in otroci imam 2 letnega sina in kadar ima kod od naju herpes prav panično skrbim da ga nebi prenesla nan.
Zanima me kake so lahko posledice če ga okužim naprimer s poljubčkom ker velikokrat berem kako nevarno je lahko to za otroka?
Hvala

Spoštovani, kot sem že napisala, se večina otrok s herpes virusom prekuži do 3. leta starosti. In to več kot 80% povsem tiho, brez kliničnih znakov. Pri tistih s kliničnimi znaki pa bolezen poteza kot herpetični gingivostomatitis, ki ima lahko tudi zelo hud potek.
Virus herpesa se v slini občasno lahko izloča tudi brez herpetičnih mehuškov, oz. bolje rečeno – pred izbruhom, zato je prenos okužbe znotraj družine, kjer se pri družinskih članih večkrat pojavljajo herpetični mehurčki, prenos skoraj nemogoče preprečiti.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

zdravo!
mene pa sm zanima ali obstaja kaksno cepljenje proti herpesu.
herpes imam trikrat, stirikrat na leto, ampak ko ga dobim se ga ne zmebim cel mesec.

Spoštovani, cepljenje proti herpes virusu simpelx, žal, ne obstaja, ob ponavljajočih se herpetičnih okužbah je morda smiselno razmišljati o uporabi virostatika – valtrexa, o čemer sde pogovorite z izbranim zdravnikom.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!

Zanima me, če lahko okužena oseba (medtem ko nima simtomov) prenese virus herpes simplex 2 na partnerjevo spolovilo, če ga oralno zadovoljuje?
in pa obratno- ali se lahko okuži oseba, ki oralno zadovoljuje okuženo osebo, če ta nima simtomov?
ne gre mi namreč v račun, kako lahko nekdo dobi herpes na spolovilu, medtem ko je bil v stiku z okuženo osebo samo z usti! potem se lahko z genitalnim herpesom okužiš že s samim poljubljanjem…
pa še nekaj..ponekod po netu piše, da zunanji simptomi pogosteje izbruhnejo pri ženskah kot pri moških, je to res?

Spoštovani, labialni herpes običajno povzroča virus herpes simplex – tip 1, s katerim se običajno prekužimo do 3. leta starosti. Virus se po prvi okužbi zameji v živčnih vozlih in se občasno izloča s slino. To, da oseba z virusom herpes simplexa v odrasli dobi še ni okužena, je malo verjetno, ni pa izključeno. To pomeni, da se virus herpes simlplexa tip-1 s slino lahko izloča, tudi če je oseba brez simptomov, malo verjetno pa je, da ra bo prenesla na genitalije partnerja, saj je partner s herpes simplex – tip 1, zelo verjetno že okužen. Mnogo bolj verjetno pa je, da bo ob oralnem zadovoljevanju partnerjevih genitalij, prišlo do prenosa virusa herpes simpex genitalis (tip 2), četudi so partnerjeve genitalije na videz b.p.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

to pomeni, da če oseba, ki je okužena s herpes simplex 2 oralno zadovoljuje zdravo osebo nanjo ne more prenesti herpesa simplex 2?

pa še za drugi primer (za katerega ste rekli, da je bolj verjeten) bi potem prišlo do okužbe na ustih (torej kjer je virus vstopil v telo) s herpes simplex 2 ali vseeno na genitalijah?

Vprašanje, na katerem mestu, se virus s herpes simplex II okužene osebe, izloča. Če se izloča preko spolovil, potem ga z usti ne more prenesti.

Če bi bil prvi stik herpes genitalisa (tipa II) z ustno sluznico, bi se okužba pojavila na sutni sluznici.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

kolikšna pa je možnost, da se virus herpes simplex 2 izloča preko ustne sluznice?

najlepša hvala za odgovore!

New Report

Close